Türkiye'nin depremden sonraki olası zararı 84 milyar dolar!

Bunlar zarar planında olan şeyler derler şimdi.

Kahramanmaraş depreminin bilançosu bu ise ekonomik açıdan İstanbul depremini düşünemiyorum bile. 1920 almanyasına döneceğiz bu gidişle.

Yahu fazlalaştırsa ne yazar, deprem vergisi gideceği yere gitmiyor ki😀 Neyse demek istediğim diğer şeyleri yazmam sorun oluşturabilir şahsıma😂
Hesap sorarsın tamam da şöyle sorun var her alınan vergi vs. gittiği belli başlı yerler var örnek vereyim her senenin başında toplanan gelirlerden ilgili bakanlıklara, müdürlüklere vs. bütçe olarak ödemesi sağlanıyor ona göre plan program çiziliyor.

Devlet şuanda deprem için zorunlu deprem sigortası gelirlerinden bu kadar kaynak sağlayabildiyse bu çok az bir rakam yani cidden böylesi depremlere hazır olmadığımızın göstergelerinden birisidir.
Aynı olay istanbulun başına gelse maaliyeti trilyon dolarlarla ölçülür bunu ise ülkecek 20-30 sene de zor toparlarız.

22 sene de bu rakam toplanabilmiş o kadar deprem vs. yaşadık illaki bu zamana kadar kullanılmıştır bu paralar bak almış olsa nerelere harcanacağı bilemiyorum ama para konusunda çalınma yada sağa sola harcanmaycağını varsayarak söylüyorum alınması gereken deprem sigortası neredeyse 10 kat daha az alınıyor gibime geliyor. Tekrarlayacam ama devletin bu zararı zorunlu deprem sigortasından karşılayabilecek imkanı olması gerekirdi.

Son düzenleme:
Daha ne olmasını bekliyor bu millet anlamış değilim. Ben hayatımda son 5-8 yılında bu kadar her yönden kalmasına rağmen hala seçim kazanma ihtimali olan bir iktidar görmedim, okumadım. Hele son 20-30 yılda bu duruma yakın bir şey bile görmedim.

Daha ne kadar insan açlık sınırında yaşayacak, ihmalden dolayı ölecek, eğitimsiz kalacak, temel sağlık hizmeti alamayacak, yolsuzluk ve adaletsiz olacak? Herhalde ülkenin kolunu kıpırdatacak hali kalmayınca bir şeyleri kavrayacağız. Gerçi o noktaya çoktan gelmiş olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı