Türkiye'nin eğitim sistemi

Atatürk'ün söylediği şeyle senin söylediklerinin arasında çok fark var din ile devlet işleri ayırın demiş ama okulda din dersi göstermeyin dememiş din ile devlet işini ayırmak şu anki hükümetin yaptığı gibi din ile devleti sömürmesi'dir bu yüzden Atatürk devlet ile din işlerini bir tutmayın demiştir şu an'ki hükümet din ile devlet işini aynı anda yapıyor. Daha laikliğin ne olduğunu bilmeyen 13 yaşında bir çocuksun. Laiklik diyorsun tanımını bilmiyorsun, bir şeyi savunacaksan tam ne anlama geldiği öğren ve öyle savun.

Peki dostum. Devlet işi olan okullarda din dersi olsun. Hadi iyi günler.

Kitabı yediriyorlar sonra sınavda kusup kazanıyorsun. Ne yaşantın nede tecrüben oluyor, yetenekli olanlarda saçma sapan fizik ve kimya derslerini yapamadığı için başka iş yapıyor. Bugün mühendislik okuyanların %90'ı eline tornavida alıp evde priz değiştirmemiş adamlar. Bu adamı sen nasıl mühendis yapacaksın hemde okulda. Staj desen zaten Türkiye'de stajyerlik çaycılıktan ibaret. Bir yerde staj yapıyorum, kadın bana çay getir oğlum dedi :) Bende ben çaycı olmak istesem bu kadar eziyeti çekip senin yanında niye staj yapayım? Bana bir şeyler öğret dedim oda bana biz ne biliyoruz ki sana öğretelim dedi. Küfür bastım çıktım, gittim üniversiteden kaydımı sildirdim. Mezun olup atanmak istiyorsan KPSS'den derece yapacaksın, onu yapmam çok imkansız. Tecrübe edinip özel sektörde çalışmak istedim ama son senede yaktım çünkü bu ülkeden ve sistemden hiçbir halt olmaz. Mühendislik diploması ile BİM'de ve hamburgercide çalışsam çok koyardı. Görüyorum bütün mühendisler garsonluk yapıyor. Bizim şirketleri geçtim devlet yurtdışından devşiriyor.

2000 barajını geçecek sanırım inşallah geçmez ama.

Geçen bir sınav girişinde kontrol yapılmadı ve fenalik geçiren bir kişide COVID-19 çıktı üniversite sınavında falan illaki yapacaklarda bu sınavı önemsemediler bazı yerlerde devletin sorumsuzluğu var 2 hafta önce halkın isyan etmesinin sebebi açıklamıyor açıklamıyor cuma günü sokağa çıkma yasağı olacak diyor millet ona göre planını yapıyor doğal olarak da isyan ediyor.

Peki dostum. Devlet işi olan okullarda din dersi olsun. Hadi iyi günler.

Ya işte bak kendi yaşını ve akıl yaşını belli ediyorsun doğru açıklama yapıldığı zaman hemen kaçıyorsun sana burada neyin ne olduğunu açıklıyoruz biraz dinle neyin ne olduğu bil imana gel biraz git 2 rekat namaz kıl 😁 😁 günahlarını affet senin gibi 13-15 yaş aralığı çoğu genç laikliğin arkasına saklanıp(anlamını bile bilmiyorsunuz) burada dini kötülüyorsunuz.

Ya işte bak kendi yaşını ve akıl yaşını belli ediyorsun doğru açıklama yapıldığı zaman hemen kaçıyorsun sana burada neyin ne olduğunu açıklıyoruz biraz dinle neyin ne olduğu bil imana gel biraz git 2 rekat namaz kıl 😁 😁 günahlarını affet senin gibi 13-15 yaş aralığı çoğu genç laikliğin arkasına saklanıp(anlamını bile bilmiyorsunuz) burada dini kötülüyorsunuz.

Demin bende anlayınca cevap yazmadım uğraşma boşuna bence.
Yalnız adam müslüman değil.

Evet yani herkes camiye gönderme gibi zorunluluğu yok hem de camide oturtup ders niteliğinde eğitimmi verilcek tabii din dersini zorunlu yapmayabilirler ama din dersi var diye laikliği uymuyor demek kadar saçma bir şey yok.

Demin bende anlayınca cevap yazmadım uğraşma boşuna bence.
Yalnız adam müslüman değil.

Ya müslüman ya da değil beni alakadar etmez ama laikliği savunup dinimizi kötüleyemez hem de laikliğin anlamını bile bilmiyor bile böylelerine sinir oluyorum.

Ya kardeşim tartışma bitsin istiyorum ama sen uzatıyorsun.

Atatürk dememiş olsa nolmuş? Laikliği biliyorum. Devlet okullarında "zorunlu" din dersin olması saçmalık diyorum. Tekrar söylüyorum herkes dinini medreselerde, camilerde, özel okullarda öğrenebilir. Devletten değil.

Geri
Yukarı