Türkiye'nin eğitim sistemi

İnanın bana vaka sayıları 5 ila 10 bin arası artacaktır Allah korusun yine de.
Uzmanlar bu kadar uyardı yine de dinlemediler.
Haziran ve temmuz aylarında kesinlikle sınav ve benzeri şeyler yapılmamalıdır demişlerdi.
Artık çok geç hocam, LGS'ye 2 gün bile kalmadı. YKS desen burnumuzda tütüyor. Tahminimce eğer bir artış olacaksa en fazla 4000'e çıkar. O da en fazla.

Artık çok geç hocam, LGS'ye 2 gün bile kalmadı. YKS desen burnumuzda tütüyor. Tahminimce eğer bir artış olacaksa en fazla 4000'e çıkar. O da en fazla.
YaV ÖyLe OlUrMu SıNaV OlMaSsa ÖğReNcİLeR ÇoK ÜzÜlÜr ViRüS SıNaVdAn ÖnEmLi DeĞil.
7. sınıftayım. Umuyorum ki eğitim sistemi düzelir.
Rahat bir 15 20 yıl alır düzelmesi.

Sınava 11 gün var ilk kez girecegim için aşırı stresliyim, hayatımın tek bir sınava bağlı olması üzücü bir olay.

Çoğu Avrupa ülkesi ve diğer gelişmiş ülkelerde tek tip sınavla yetinmeyip farklı zorlayıcı, seçici ve belirleyici sınavlar yapılıyor. Bu süreçler daha fazla stres yaratır, sadece ülkemizde olan bir şey değil dünya genelinde var olan bir durum.

Çoğu Avrupa ülkesi ve diğer gelişmiş ülkelerde tek tip sınavla yetinmeyip farklı zorlayıcı, seçici ve belirleyici sınavlar yapılıyor. Bu süreçler daha fazla stres yaratır, sadece ülkemizde olan bir şey değil dünya genelinde var olan bir durum.
Verilen bilgiler ezbere dayalı fakat sınavdaki sorular mantığa dayalı soruluyor o yüzden çocuk sadece sınavda uygulaması için verilen bilgileri uygulamaya kalkacakken mantık sorusu gelince sınavı batırıyor veliler bilinçsiz insanı rahat bırakmıyorlar 2 saat ders çalışıyorum 20 dk mola verince tembel oluyorsun seni bir robot gibi görüyorlar 7 saat okuldayım eve gelince 30 dk mola vericekmişim sonra 1 saat tekrar 2 saat test çözüp yemek molası verip geri test çözecekmişim. Sabahın köründe uyanıp okula gidiyoruz şafak operasyonu gibi tabiki stresin olacak dostum sürekli birinin başında ders çalış dediğini düşün sınav önemli değil öğrenmek önemli sınav sistemi saçma bir sistemdir.
1592510642544.png

Yurt dışında yaşamak öyle sanıldığı gibi kolay değil. Çıkıp orada yaşayacağım deyince ülke kollarını açıp seni kucağına almayacak. Üstüne oraya yerleşme problemi var, ekstrem bir durum olmadığı sürece elini kolunu sallayıp ev alıp oturamıyorsun öyle.

Üstüne düzgün bi' kariyerin yoksa, becerin yoksa günde 2 işte çalışman şart. Ayda 800€ ile herhangi bir Avrupa ülkesinde geçinmen imkansız, anca ek iş olarak kabul edilebilir bir şey o.

Bir de "yurt dışında yaşayacağım, şu kadar € şu kadar ₺ ediyor." gibi ifadeler çok saçma. Avrupa'da ₺ kullanılmıyor ki karşılaştırıyorsun, orada yaşayacaksan birimi hesaplayacaksın. €800 basit bi' evin kirası ve ek masrafları kadar zaten. Her ay yaklaşık 2 katından fazlası buhar oluyor.

Adam gibi çalışırsın, kendini geliştirirsin, tecrüben olur kariyerin olur anca öyle Avrupa'ya gidip hayalinizdeki hayatı yaşayabilirsiniz. Tek sorun uçağa binip Avrupa'ya gitmek, gidince yan gelip yatıyorsun hayatını yaşıyorsun sanıyor bizim millet. Allah akıl fikir versin.

Onu bizde biliyoruz orada da yoksulluk adaletsizlik var ama orada iyi iş yapanlara daha çok değer veriliyor.

Koş ders çalış koş 8.sınıfta sana eğitim sisteminin kötülüğünü en iyi şekilde anlatıyorlar koş lise 1'e geçersen çok az da olsan rahatlarsın ama sonrası fena.
Lise 1 olarak söylüyorum 8.sınıfı özlüyorum.

Geri
Yukarı