Türkiye'nin Siber Güvenliği

Konuştukları arasında birkaç doğrusu var gerisi kendi düşünceleri.
Doğrulara örnek:
S:
Türkiye’nin siber güvenlik karnesi zayıf bile değil, karne yok, daha okula başlanmamış.

C: Türkiyenin güvenlik seviyesi düşük bu kesin.

S: Türkiye KASPERSKY ile korunamaz, saçmalık.

C: Kaspersky ile koruma sadece sağlanmaz, doğru ancak kişisel basit kullanıcılar için yanlış. Demek istediği kendi güvenliğini sağlayabilecek nesil yok bu konuda doğru. Çünkü sosyalde de görüyorsunuz virüs var ne yapayım diye soruyor adam. Antivirüs'ün ne olduğunu bilmeyen kişiler çoğunlukta.

S: Türkiye olarak siber güvenlikte çok açığımız var.

C: Doğru hatta şirketlerin bile açıkları çok yüksek değerlerde.

S: Hükümetler de gelişmiş virüs satın alıyor.

C: Doğru.

S: Apple ürünü Mac’lere virüs bulaşmaz.

C: Yanlış, yani dediği doğru. Ben kaç kere anlatıyorum inanan olmuyor o başka :)

Bunlar da yanlış olanların 1/2 tanesi hepsi içinde değil diğer söyledikleri zaten kendi düşüncesi yukarıda belirttiğim gibi.

S: “McAfee yakalayamıyor, Symantec yakalayamıyor, Kaspersky yakalayamıyor.” Comodo’yu sorunca da “Comodo’yu geçemiyoruz” demişler.

C: Onlara göre doğru bana göre yanlış. Bu sözüne göre yanıt şöyle:
Kod:
"orada attığı tohumlarla bugün dünyanın en çok satan dijtital sertifikasyon ürününün sahibi olan Comodo’yu kuran kişi."
Doğru, çünkü her virüsün neredeyse altında kendi imzaları var. O kadar kolay ki bunların yüzünden virüsler insanlara yayılması daha kolaylaşıyor. Sertifika geçerli olduğu için virüs makalede anlattığı kapıyı kendileri açmış oluyor. Siz de o virüsü evinize davet etmiş oluyorsunuz.

Diğer antilerin yok mu tabi ki var ancak laf attığı Kaspersky'ın sertifika dağıtmaktan çok sertifika denetimi yapması için geliştirilmiş özelliği var. Yani kimlerin güvenlik firması olduğu gayet açık.

S: Ben virüssüzlük garantisi veriyorum Diyorum ki, “Para konuşur.....".

C: Doğru parayı konuşturmak için Türkiye'ye geldi dertleri para çünkü. Gelişen ülkeyi gördüler gelmeye devam ediyorlar. Bir altüst olsun bak nasıl dışarı kaçıyorlar.

Doğru, çünkü her virüsün neredeyse altında kendi imzaları var. O kadar kolay ki bunların yüzünden virüsler insanlara yayılması daha kolaylaşıyor. Sertifika geçerli olduğu için virüs makalede anlattığı kapıyı kendileri açmış oluyor. Siz de o virüsü evinize davet etmiş oluyorsunuz.

Diğer antilerin yok mu tabi ki var ancak laf attığı Kaspersky'ın sertifika dağıtmaktan çok sertifika denetimi yapması için geliştirilmiş özelliği var. Yani kimlerin güvenlik firması olduğu gayet açık.
.

Açabiliyorsanız bu yazdıklarınızı ve diğer güvenlik yazılımlarının bunları ezelden beri yaptıklarını okudum az çok biliyorum, fakat güvenlik uzmanı olarak açarsanız biraz daha sevinirim.

Bi başka konuda bilgi sızdırılması ile ilgili kafama takıldı Kaspersky hakkında söylüyor. Şirketler için o zaman Rusya ile herhangi bir olaganüstü durumda şirketlerin durumu ne olur?

Açabiliyorsanız bu yazdıklarınızı
Alıntıladığın zaten açık şekili :) Fark ettiysen en uzun cevap ona ait :) Hangi kelimeyi açmamı istersin ona göre belirteyim. Çünkü alıntıladığının komplesini açarsam 1 sayfa dolar.
diğer güvenlik yazılımlarının bunları ezelden beri yaptıklarını okudum
Hangisini, tam anlamadım.
Bi başka konuda bilgi sızdırılması ile ilgili kafama takıldı Kaspersky hakkında söylüyor.
Verdiğin makalede mi yada nerede yazıyor paylaşsan ona da bakardım.
Şirketler için o zaman Rusya ile herhangi bir olaganüstü durumda şirketlerin durumu ne olur?
Bundan da pek anlamadım makaledeki Rusya'ya bilgi sızdırma konusuna mı cevap verdiniz?

Alıntıladığın zaten açık şekili :) Fark ettiysen en uzun cevap ona ait :) Hangi kelimeyi açmamı istersin ona göre belirteyim. Çünkü alıntıladığının komplesini açarsam 1 sayfa dolar.

Hangisini, tam anlamadım.

Verdiğin makalede mi yada nerede yazıyor paylaşsan ona da bakardım.

Bundan da pek anlamadım makaledeki Rusya'ya bilgi sızdırma konusuna mı cevap verdiniz?

Virüs ve güvenlik yazılımlarını pazarlamak adına daha çok kullanılması için kendilerinin virüs yazdığı konusu.

Makalede aynen şöyle yazıyor ;
Rus şirketidir Kaspersky, Rus devletiyle bilgi paylaşıyordur, zorundadır. Her şirket var olduğu ülkenin devletiyle çalışmak zorundadır.

Virüs ve güvenlik yazılımlarını pazarlamak adına daha çok kullanılması için kendilerinin virüs yazdığı konusu.
Antivirüs programları virüs yazmaz bu şehir efsanesinden vazgeçilmesi lazım. Makalede belirtilen gelişmiş virüslerden bahsediyorsan onları şirketler değil hacker gruplarıdır.
Rus şirketidir Kaspersky, Rus devletiyle bilgi paylaşıyordur, zorundadır. Her şirket var olduğu ülkenin devletiyle çalışmak zorundadır.
Zorunda olduğu bir şey mevcut değil. Ancak devlet için güvenliği riske atacak bir tehdit varsa ve devlet bu gibi şirketlere bilgisi var mı diye sorarsa vermek zorunda ancak durduk yere ben şu kişinin banka hesaplarını paylaşayım veya şu kişi ne yapıyor diye devlete bilgi vereyim demez.

Türkiyede bir pazar payı elde etmek istemeleri çok doğal, çok güzel bir fikir. Ama bu arkadaşların türkiye ekonomisinden ve piyasa fiyatlarından hiç haberi yok galiba. Ürünleri çok pahalı.

Korugan UTM : Okadar pahalı ki bırakın diğer giriş ve orta seviye rakiplerden (Draytek, Fortinet vb.) fiyat olarak direkt Checkpoint ile yarışıyor.
Comodo Antivirüs (Kurumsal) : Fiyat olarak yarışabileceği bir rakibi yok, çünkü hepsinden çok daha pahalı (Kaspersky, Symantec vb.) Hatta 100 adet / 500 adet gibi alımlarda 1 yıllık Comodo alacağınıza diğerleri aynı fiyata 2-3 yıllık paketler verebiliyor.

Biz müşterilere antivirüsü zar zor aldırıyoruz zaten, inanın firmalara güvenlik duvarlarını / UTM cihazlarını neredeyse döverek vereceğiz. Şirket sahipleri "Boşver antivirüs yükleme PC'yi yavaşlatır." "Firewall, interneti yavaşlatır, bizi engeller şimdi boşver." mantığında gidiyor hala.

Biz müşterilere antivirüsü zar zor aldırıyoruz zaten, inanın firmalara güvenlik duvarlarını / UTM cihazlarını neredeyse döverek vereceğiz. Şirket sahipleri "Boşver antivirüs yükleme PC'yi yavaşlatır." "Firewall, interneti yavaşlatır, bizi engeller şimdi boşver." mantığında gidiyor hala.
Ondan sonra savcı beni aradı, yok polis aradı para istedi diye gidip akıllılar gibi paralarını kaptırıyorlar o şirketler yüzünden.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı