TürkNet Hız Problemi

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, 4 yıldır 8 Mbps Turkcell Superonline kullanıyorduk. 3 gün önce TürkNet'e başvuru yaptık ve bugün aktif oldu. İki adres için başvuru yaptık ve sorun şu ki iki adreste de hızlarımız söylenene göre çok düşük. Alt yapı sorguladığımda tahmini 75 Mbps diyordu, başvuru yaptık 35 Mbps'ye kadar dedi. Neyse 8 Mbps'den sonra ilaç gibi sorun değil dedim fakat şu an değişen bir şey yok. Adreslerimizin birinde 13, diğerinde ve daha çok kullanılan da 5-7 Mbps arası hız alıyoruz. Evdeki tüm modemleri denedim olmadı. Belki zamanla iyileşir diye Turkcell'in verdiği modemi kullanıyordum fakat cihazı geri istemiş. Şu an eski de olsada 7 Mbps'den daha yüksek hızlara çıkacağını düşündüğüm bir modem kullanmaktayım Airties Air 6271 zamanında BİRİ İnternet ile almıştık. Sizden isteğim acaba bu hız modemden veya modem ayarlarından mı kaynaklı? İşin ilginç yanı şu an Speedtest üzerinden 7 Mbps almama rağmen, Steam üzerinde 960 KB/s ile indirme yapıyor, Turkcell ile bu indirme hızını görmemiştim hiç.

Speedtest uzerinden aldiginiz hizi 8'e boldugunuzde gercek indirme hizinizi gorebilirsiniz. Hiz problemi kablolarla alakali olabilir.

Hocam genel olarak bir hız düşüşü mevcut, herkes evde internet kullanıyor yoğun bir şekilde, altyapımız da sağlam değil, kaldırmıyor bu kadar ağırlığı diyelim. 2. husus ise, Speedtest’te diyelim 16 Mbps hız görüyorsunuz, indirme hızınızı bulmak için bu değeri 8’e bölmeniz gerek, yani 2 mb indiriyorsunuz demektir. Steam’da gördüğünüz hız normal yani, ama genel olarak hızınız düşük.

Modeminiz ADSL olduğu için alabileceğiniz maksimum hız 16 Mbps. TürkNet'in web sitesi üzerinde gördüğünüz hızlar VDSL modemler için geçerli.

Merhaba, 4 yıldır 8 Mbps Turkcell Superonline kullanıyorduk. 3 gün önce TürkNet'e başvuru yaptık ve bugün aktif oldu. İki adres için başvuru yaptık ve sorun şu ki iki adreste de hızlarımız söylenene göre çok düşük. Alt yapı sorguladığımda tahmini 75 Mbps diyordu, başvuru yaptık 35 Mbps'ye kadar dedi. Neyse 8 Mbps'den sonra ilaç gibi sorun değil dedim fakat şu an değişen bir şey yok. Adreslerimizin birinde 13, diğerinde ve daha çok kullanılan da 5-7 Mbps arası hız alıyoruz. Evdeki tüm modemleri denedim olmadı. Belki zamanla iyileşir diye Turkcell'in verdiği modemi kullanıyordum fakat cihazı geri istemiş. Şu an eski de olsada 7 Mbps'den daha yüksek hızlara çıkacağını düşündüğüm bir modem kullanmaktayım Airties Air 6271 zamanında BİRİ İnternet ile almıştık. Sizden isteğim acaba bu hız modemden veya modem ayarlarından mı kaynaklı? İşin ilginç yanı şu an Speedtest üzerinden 7 Mbps almama rağmen, Steam üzerinde 960 KB/s ile indirme yapıyor, Turkcell ile bu indirme hızını görmemiştim hiç.
Ben de TürkNET kullanıcısıyım ve fikrimi belirteyim. Şimdi bazen beni minternet acayip saçmalıyor. Speedtest 34 gösteriyo steam 560kb indiriyo. Steamı kapatıp açınca bi nebze rahatlıyo ama sonra geri saçmalıyo.. Bunların bendeki sebeplerinden bazıları;
Evde iPad tablet var (Apple ürünleri her zaman wifi konusunda vahşidir)
Evde 5 telefon var hepsi Wi-Fi' ye bağlı.
2 Masaüstü bilgisayar var ikisi de kabloyla modeme bağlı.
Bunlar bende genelde yavaşlatıyor ama senin olaya benzer olarak şunu söyleyebilirim. Bizim evde 3 tane DSL girişi var ve bunların birinden 34 diğerlerinden 20 hız alıyorum.. Sen de bunu bir kontrol et.

Ben de TürkNET kullanıcısıyım ve fikrimi belirteyim. Şimdi bazen beni minternet acayip saçmalıyor. Speedtest 34 gösteriyo steam 560kb indiriyo. Steamı kapatıp açınca bi nebze rahatlıyo ama sonra geri saçmalıyo.. Bunların bendeki sebeplerinden bazıları;
Bunlar bende genelde yavaşlatıyor ama senin olaya benzer olarak şunu söyleyebilirim. Bizim evde 3 tane DSL girişi var ve bunların birinden 34 diğerlerinden 20 hız alıyorum.. Sen de bunu bir kontrol et.
İndirme sorununu indirme bölgesini değiştirerek çözebilirsiniz. Millenicom'a ilk geçtiğimde testlerde 120 Mpbs görmeme rağmen Steam'de 100 Kb/s geçmiyordu indirme hızım. Bölgeleri deneyerek en uygununu buldum. Şu an almam gereken hızı sabit alıyorum. Siz de deneyin.

Türknet mi? 1 ay önce aboneliğimi yaptırdım her şey gayet iyi gidiyordu fakat bir anda COD warzone'da yaşadığım packet loss problemi beni soğuttu. 10mbit internet kullanan adamda packet loss sabit 0 iken bende 20-30 arası değişiyor. Sorun var diye belirttiğimde ise 3-4 gün bekletilip(sözde inceleniyor) sorun tespit edilememiştir diyip konu kapanıyor. 2-3 gün sonra iptal edip tekrar eski sağlayıcım olan superonline'a geçiş yapacağım. Açıkcası çok yoğun olan bir bölgede değilim. 86 TL 75Mbit hız çok iyi fiyat. Ama böyle insanlarla dalga geçer tavırlar hiç hoş değil. İnsanlara ilgi abonelik başlayana kadar müşterisi olduğun anda kimseye ulaşamıyorsun. Yani türknet ile ilgili sıkıntınız varsa sorunu siz iptal ederek çözün yoksa onlara bırakırsanız çözemiyorsunuz :)

Evde 1 adet iPhone 6, 1 adet iPhone 6S, bir tane de Macbook Air var. Telefonlar neyse de Macbook geçen günlerde geldi ya kapatmıyor ya da kapanma özelliği yok sürekli bağlı. İnterneti sömüren olay bu olsaydı en azından hız testini bunda yaptığımız zaman güzel bir sonuç alabilirdik. Sonuç hiçbir şekilde değişmiyor.
DSL girişleri hakkında bir fikrim yok açıkçası ve nasıl öğreneceğimi de bilmiyorum.
Türknet mi? 1 ay önce aboneliğimi yaptırdım her şey gayet iyi gidiyordu fakat bir anda COD warzone'da yaşadığım packet loss problemi beni soğuttu. 10mbit internet kullanan adamda packet loss sabit 0 iken bende 20-30 arası değişiyor. Sorun var diye belirttiğimde ise 3-4 gün bekletilip(sözde inceleniyor) sorun tespit edilememiştir diyip konu kapanıyor. 2-3 gün sonra iptal edip tekrar eski sağlayıcım olan superonline'a geçiş yapacağım. Açıkcası çok yoğun olan bir bölgede değilim. 86 TL 75Mbit hız çok iyi fiyat. Ama böyle insanlarla dalga geçer tavırlar hiç hoş değil. İnsanlara ilgi abonelik başlayana kadar müşterisi olduğun anda kimseye ulaşamıyorsun. Yani türknet ile ilgili sıkıntınız varsa sorunu siz iptal ederek çözün yoksa onlara bırakırsanız çözemiyorsunuz :)
Daha yeni olduğu için biraz uğraşmak istiyorum bakalım. Biraz önce CS GO'dan çıktım hız hala aynı olmasına rağmen ilk defa bu kadar düşük ping aldım açıkçası. Fakat dediğiniz gibi bağlatmak için aradığımızda bile geç ulaşırken şimdi hiç ulaşamaz oldum kendilerine. Sırf canlı biriyle görüşmek için yeni bağlantı kısmından bağladım ilgilenmediler illa ki internetten kayıt oluşturmam gerekti. TürkNet'i seçmemin nedeni ise aslında birebir tecrübe etmemdi. İstanbul'da abimin evine 100 Mbps hızı olması gerektiği gibi veriyorlardı. Kaç ay kaldım hiçbir kopma yoktu, kendisi senelerce kullandı hiç şikayeti olmadı ama ne hikmetse 35 Mbps'ye kadar denilen hızı veremiyor. Superonline kullanıcı adını ve şifresini hatırlasam şu an ona bağlanıp girebilirim o da daha kapanmadı. Umarım geçiş süreci olduğu için böyledir diye umut ediyorum.

Son düzenleme:
Evde 1 adet iPhone 6, 1 adet iPhone 6S, bir tane de Macbook Air var. Telefonlar neyse de Macbook geçen günlerde geldi ya kapatmıyor ya da kapanma özelliği yok sürekli bağlı. İnterneti sömüren olay bu olsaydı en azından hız testini bunda yaptığımız zaman güzel bir sonuç alabilirdik. Sonuç hiçbir şekilde değişmiyor.
DSL girişleri hakkında bir fikrim yok açıkçası ve nasıl öğreneceğimi de bilmiyorum.

Daha yeni olduğu için biraz uğraşmak istiyorum bakalım. Biraz önce CS GO'dan çıktım hız hala aynı olmasına rağmen ilk defa bu kadar düşük ping aldım açıkçası. Fakat dediğiniz gibi bağlatmak için aradığımızda bile geç ulaşırken şimdi hiç ulaşamaz oldum kendilerine. Sırf canlı biriyle görüşmek için yeni bağlantı kısmından bağladım ilgilenmediler illa ki internetten kayıt oluşturmam gerekti.
İnanın ben 2 ay olucak bağlatalı. Aboneliğimi yaptım ondan sonra bir daha müşteri hizmetlerinin sesini duymadım. Kurulumu bile evin içinde kendim yaptım. Ping oranında sıkıntı yok evet pingler güzel. Gerçi pingte farklı mevzular da var önemli olan. Ama ben 50 ping alıp da 20-30 paket kaybı yaşadığım zaman o 50 pingin hiçbir önemi yok maalesef bu sorunu da inatla çözmüyolar... Sorun yok diyip geçiyolar. Onlara göre yok bana göre var, müşterilere yaklaşımları çok kötü o yüzden değiştiriyorum sanki bu interneti kullanmak için onlar bize para veriyormuş gibi :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı