Türknet İnternet Yavaşlığı ve Kopma Problemi

ZentaX

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar hayırlı akşamlar dilerim.
Yaklaşık 4 ay önce Türk Telekom'dan Türknet'e geçiş yaptım. Aslında geçiş nedenim yalnızca ekonomikti. Altyapı ve hız problemim yoktu. Bir kere bile kopma yaşamadım.
Ancak Türknet'e geçtiğimden beri internet aşırı derecede yavaş. Öyle ki Instagram'da gönderiler yüklenmiyor, 720p kalitede video izleyemiyorum. Müşteri hizmetleri ile, forumlardaki temsilcilerle, sosyal medya hesaplarıyla milyon kere görüştüm ama ilgilenmiyorlar. Sürekli hız testi istiyorlar. Oysa hız testi yapıyorum 70 Mbps gözüküyor ama hız testi yaptığım siteye 1 dakikada giriyorum. Ping 8 gözüküyor özellikle mobil oyunlarda aldığım en düşük ping 300 civarı. Bunları izah ediyorum sürekli hız testi istiyorlar atıyorum ilgilenmiyorlar en son bayağı giydirdim suçu modemime ve telefonuma attılar. Oysa Türk Telekom kullanırkende telefon modem aynıydı.

Artık çıldırma noktasına geldim. Uzaktan eğitim derslerine katılamıyorum bu mağduriyetimi nasıl giderecekler? Ayrıca ara ara kopmalar meydana geliyor. Aslında saniyelik kopmalar ama oyun oynarken veya film izlerken etkisi büyük oluyor. Komik olanlarda birisi de bağlı olduğum santral YAPA altyapısında gözüküyor. Virüs yüzünden şu an geçiş yapamıyorum ama şu sular bir durulsun eğer düzelmezse 24 ay taahhütü göze alıp Türk Telekom'a döneceğim.

Aşağıya hat değerlerimi ve hız testimi bırakıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Resimde görmüş olduğunuz hız testine aldanmayın Technopat'a bile zor giriyorum. Üç aydır böyle.

Dosya Ekleri

• altyapı.png
    altyapı.png
    15,1 KB · Görüntüleme: 49
  • hız.png
    hız.png
    5,1 KB · Görüntüleme: 61
TurkNet'i lanet okuyarak bırakma sebebim 16 Mbit internet ile bırakın Youtube veya oyunu, Instagram videolarını bile izleyemiyor oluşumdu. CGNAT kavramını araştırın. TurkNet'in IP havuzları aşırı problemli. Ben 1.5 yıl teknik desteğe dair hiçbir muhatap bulamadığım ve o esnada alternatif arayışlarımın devam ettiği sancılı süreç sonrasında NetSpeed'e geçtim kafam rahat. Hattınız 50 Mbit kaldırıyor fakat sınırda.

Benden size tavsiye NetSpeed'e geçin. 35 Mbit tarifeleri var ama bağlantı kaliteniz artar ve kopma problemi yaşamazsınız. SNR değeriniz sınırda. 20 ve üstü kaliteli sinyal olarak geçmekte.

TurkNet'i lanet okuyarak bırakma sebebim 16 Mbit internet ile bırakın Youtube veya oyunu, Instagram videolarını bile izleyemiyor oluşumdu. CGNAT kavramını araştırın. TurkNet'in IP havuzları aşırı problemli. Ben 1.5 yıl teknik desteğe dair hiçbir muhatap bulamadığım ve o esnada alternatif arayışlarımın devam ettiği sancılı süreç sonrasında NetSpeed'e geçtim kafam rahat. Hattınız 50 Mbit kaldırıyor fakat sınırda.

Benden size tavsiye NetSpeed'e geçin. 35 Mbit tarifeleri var ama bağlantı kaliteniz artar ve kopma problemi yaşamazsınız. SNR değeriniz sınırda. 20 ve üstü kaliteli sinyal olarak geçmekte.

Hocam hattım 72 Mbps’ye kadar destekliyor zaten ilk o paketi kullandım. Tabi hat değerlerimde sorun var o ayrı. Bu tip yavaşlıklar olunca konu açmıştım hızımı düşürtmemi istediler. Bende müşteri hizmetlerine 50’ye sabitlettirdim hızımı. 50’ye düşürmeme rağmen çözüm olmadı. Sizce Netspeed’e geçmem çözüm olur mu yoksa Türk Telekom’a geri mi döneyim?
Statik IP alsam düzelir mi?

Hocam hattım 72 Mbps’ye kadar destekliyor zaten ilk o paketi kullandım. Tabi hat değerlerimde sorun var o ayrı. Bu tip yavaşlıklar olunca konu açmıştım hızımı düşürtmemi istediler. Bende müşteri hizmetlerine 50’ye sabitlettirdim hızımı. 50’ye düşürmeme rağmen çözüm olmadı. Sizce Netspeed’e geçmem çözüm olur mu yoksa Türk Telekom’a geri mi döneyim?
Statik IP alsam düzelir mi?
Hattınız 72 Mbit desteklemiyor. Siz 70 Mbit paket aldığınız andan itibaren belki Google anasayfasını açamadan internetiniz kopup kopup tekrar geri gelecektir. Hat değerleriniz sorunlu değil. Üst sınırınız 50 Mbit ve kaliteli internet 35 Mbit ile sağlanır. Ben size onu demeye çalışıyorum.

Türk Telekom pahalı. TurkNet de artık bence pahalı.

Ben şu an 35 Mbit download, 3 Mbit upload, 200GB KOTA olan pakete 63 lira veriyorum.
200GB sonrası her GB 50 kuruş ve toplam fatura 76 lira olunca tamamen sınırsız ve 76 lira maksimum oluyor.

NetSpeed'in zaten 76 liraya kotasız paketi var 35/3 Mbit şeklinde. Ben sadece eğer 200GB kotayı geçmezsem neden fazladan 13 lira vereyim ki mantığıyla SMART paketi seçtim. Diğer paketle hiçbir farkı yok, az kullanırsanız 13 lira cebe kalıyor hatta.

Gönderme Hızı​
İndirme Hızı​
Mevcut Veri Oranı (Kbps)​
3068
35833
Maximum Veri Oranı (Kbps)​
25648
68743
INP (Sembol)​
0​
0​
Çapraz​
ON​
ON​
Hat Zayıflaması (dB)​
16.9​
7.8​
Hatalar (Pkts)​
0​
0​
Gecikme (ms)​
0​
0​
Alım Gücü (dBm)​
7.4​
14.3​

U0U1U2D1D2D3
Hat Zayıflaması (dB)N/A16.923.37.823.834.4
Sinyal Zayıflaması (dB)N/A16.823.47.623.634.3
SNR Margin (dB)N/A25.425.617.817.818.3
Alım Gücü (dBm)N/A6.11.612.47.96.2

Modem arayüzüm yukarıda, hız testi de aşağıda.

1585680612754.png

Anladım hocam öyleyse ben hat değerlerimi yanlış yorumladım. Maximum veri oranı 72 dediği için öyle sandım. Öyleyse sizin hattınızın desteklediği maksimum hız da 35 gözüküyor öyle değil mi?

Anladım hocam öyleyse ben hat değerlerimi yanlış yorumladım. Maximum veri oranı 72 dediği için öyle sandım. Öyleyse sizin hattınızın desteklediği maksimum hız da 35 gözüküyor öyle değil mi?
Ben de 50 Mbit alabilirim aslında fakat SNR değerlerim 11-12'lere düşer. Kopma problemi yaşayabilirim. Eğer 50 Mbit alırsam yanına mutlaka Statik IP almam gerekir, CGNAT yani havuz IP sisteminde zaten bağlantı sorunları yaşanıyor, bir de üstüne SNR'den dolayı bağlantı sorunu yaşamak istemem. Ama 35 Mbit bana oldukça yeterli. Tek arzum upload 4 veya 5 yapabilmek.

Benim 35 yazan şu an kullandığım paket, 68 yazan teroide alabileceğim en yüksek hız fakat prafikte öyle olmuyor. Bunu şöyle düşünün. Çok ince bir kablo ile, mesela ethernet kablosunun içindeki 6 kablodan birini düşünün. Ondan 2 tane ile 2000 Watt UFO ısıtıcı çalışır mı? Çalışmaz. Ama parmağım kadar kablo ile televizyon çalışır.

SNR'nin düşmesi demek kabloyu inceltip üstüne bir de yüksek enerji gerektiren cihaz bağlanmaya çalışıyor gibi düşünün.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı