TürkTelekom kabloyu kendi santralinden saha dolabına mı çekiyor?

SawyerTR

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sorum başlıktaki gibi bizim binanın yanına Saha dolabı kurulacak TürkTelekom kendi santralinden saha dolabına kablo mu çekecek çünkü TürkTelekom'a yaklaşık 2 km uzağız.

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Bazı yerlerde alt yapısını direk santralden bina ankastresine çeker.
  2. Bazı yerlerde alt yapısını eski saha dolaplarına ve oradan binadaki ankastreye çeker ( Bu yöntemde direk santralden alt yapı almaktan farkı yok, yani 1. seçenek gibi ).
  3. Santalden önce yeni tip saha dolabına ve sonra ankastrelere gelir ( Bu çok daha iyi sistemdir ).
  4. Direk santralden veya saha dolabından binaya özel tip 11-B veya A kabin çekilir bu süper bir sistemdir.

Son düzenleme:
  1. Bazı yerlerde alt yapısını direk santralden bina ankastresine çeker.
  2. Bazı yerlerde alt yapısını eski saha dolaplarına ve oradan binadaki ankastreye çeker. ( Bu yöntemde direk santralden alt yapı almaktan farkı yok, yani 1. seçenek gibi ).
  3. Santalden önce yeni tip saha dolabına ve sonra ankastrelere gelir. ( Bu çok daha iyi sistemdir ).
  4. Direk santralden veya saha dolabından binaya özel tip 11-B veya A kabin çekilir bu süper bir sistemdir.
Teşekkür ederim. şimdi bizim binanın buraya saha dolabı kurulduğu zaman sanırım fttc sistemi yapıcaklar ama türktelekom'a 2km uzaktayım fttc sistemde sıkıntı olmaz değilmi? 50mbps ya da 100mbps hızlara ulaşabilirim?
Tekrar teşekkürler.

Teşekkür ederim. şimdi bizim binanın buraya saha dolabı kurulduğu zaman sanırım fttc sistemi yapıcaklar ama türktelekom'a 2km uzaktayım fttc sistemde sıkıntı olmaz değilmi? 50mbps ya da 100mbps hızlara ulaşabilirim?
Tekrar teşekkürler.
Aynen. FTTC yani sokağa kadar fiber ve oradan evlere bakır kablo ile giden hizmet. Şimdi olan durumundan çok çok iyi bir halde olacaksın. Yani bahsettiğim 3. seçenek. Eğer gercekten FTTC gelecekse. Zaten Türkiye'de santral sayısı belirli, o yüzden bir çok yer bu şekide 2 kilometre veya daha fazla mesafeden hizmet alıyor.

Aynen. FTTC yani sokağa kadar fiber ve oradan evlere bakır kablo ile giden hizmet. Şimdi olan durumundan çok çok iyi bir halde olacaksın. Yani bahsettiğim 3. seçenek. Eğer gercekten FTTC gelecekse.
Yani ben şunu tam anlamadım hocam, şöylemi olacak saha dolabını kuracaklar fiber kablo ile saha dolabı bağlantısı yapacaklar o kabloda bizim binadaki fiber kutuya ulaşacak. Yani TürkTelekom kendi santralinden saha dolabına kablo çekmeyecek saha dolabı bi nevi santral olacak çünkü biz TürkTelekom'dan 2km uzaktayız 2km kablo çekemezki adamlar? İnşallah açıklayabilmişimdir derdimi :)

Yani ben şunu tam anlamadım hocam, şöylemi olacak saha dolabını kuracaklar fiber kablo ile saha dolabı bağlantısı yapacaklar o kabloda bizim binadaki fiber kutuya ulaşacak. Yani TürkTelekom kendi santralinden saha dolabına kablo çekmeyecek saha dolabı bi nevi santral olacak çünkü biz TürkTelekom'dan 2km uzaktayız 2km kablo çekemezki adamlar? İnşallah açıklayabilmişimdir derdimi :)
:LOL: Hayır. Olayı tam anlayamadın. FTTC dediğimiz sistem saha dolabına fiber gelir ve bu saha dolabından bakır kablo ile evlere gider. Türk Telekom bu hizmete Hipernet der, diğer İSS'ler VDSL. Yani fiber saha dolabına gelir, sizin evinize VDSL olarak gelir. Fiber olarak gelmez. Sadece bir nevi fiber olarak geçer.

[emoji38] Hayır. Olayı tam anlayamadın. FTTC dediğimiz sistem saha dolabına fiber gelir ve bu fiber bakır kablo ile evlere gider. Türk Telekom bu hizmete Hipernet der, diğer İSS'ler VDSL. Yani fiber saha dolabına gelir, sizin evinize VDSL olarak gelir. Fiber olarak gelmez. Sadece bir nevi fiber olarak geçer.
Onu anladımda :D yani saha dolabı kurulduğu zaman türk telekom kendi santralinden saha dolabına kablo çekmiyor saha dolabını kurup, bağlantısını yapıp kabloyu bizim binaya çekiyor benim derdim şu :) biz TürkTelekom'dan 2km uzak olduğumuz için onlar kendi santralinden bizim buraya kurulan saha dolabına kablo çekmiyorlar zaten saha dolabının kurulması bu yüzden değilmi? Senide yordum gece gece :)

@SawyerTR Başka yerlere koyduğu saha dolaplarına çektiği kablo uzaydan mı?:LOL: Merak etme onlar bulur bir çaresini. FTTC dediğin sistem budur. Fakat hemen açılmaz, bir iki ay sürer. Bunun test süreci falan var.

Yani bunlar kendi santralinden saha dolabına 2km kablomu çekecek ? Şimdi sen bana bunu söyle abi bunlar 2km kablo çekemedikleri için saha dolabı kuruyorlar buda bi nevi santral yerine geçiyor kurdukları saha dolabına da kablo bağlayıp binadaki ankastreyemi çekiyor çünkü bunlar 2km zemin kazıp oraya kablo çekemezler bunu öğrenmek istiyorum :)

@SawyerTR Yıllarca senin ve benim vergimle Türk Telekom yani eski adıyla TTNet yer altından kanallar açarak alt yapı döşedi. Sizin mahalleye kadar gelen alt yapı kanalları zaten var. Tekrar oraya kadar yeniden kazmasına gerek yok. FTTC sistem saha dolabı diyorsan ona mecburen fiber hat çekilir. Yoksa onun adı FTTC olmaz. İlla yakınlarına kadar gelmiş fiber vardır. Oradan çekerek kapasiteyi arttırması yeterli zaten. 2 kilometre ötede ne işi var, adam tekrar tekrar çekmemek için zaten sistemi kuruyor. Her FTTC saha dolabı için santralden kilometrelerce fiber optik kablo çekilseydi zor iş olurdu o.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı