TUF B450 Plus Gaming RAM takınca bilgisayar açılmıyor

mcakir26

Hectopat
Kısaca;

Anakarttan RAM'leri sokunce kasa çalışıyor. RAM'lerden bir tanesi dahi taksam 2-3 saniye çalıştıktan sonra kapanıyor. RAM'lar aynı model 8X2. bilgisayar daha önceleri çalıştırdigimda 2-3 saniye çalışıp kapanıp tekrar kendisi çalışıyordu ama son zamanlarda açılmaz oldu.

Detaylı anlatım;

10 aylık PSU ilk aldığım günden beri bilgisayarı başlatırken önce açılıyor 3-4 saniye çalışıyor sonra kapanıyor 2-3 saniye sonra tekrar açılıyordu. Bende güvenlik gibisinden bir şeydir diye önemsememiştim. Ama şu anda hiç açılmıyor. 2-3 saniye kasaya güç geliyor ve sonra kapanıyor bir daha açılmıyor. RAM'lari söktüm bu sefer sorunsuz bir şekilde açılıyor hem de önceki gibi kapanip açılmadan tek seferde. RAM'lari tek tek farklı slotlarda deniyorum gene olmuyor. Ama RAM'lari söktüğüm zaman sorunsuz bir şekilde çalışıyor kasa. Bunun sebebi ne olabilir iki RAM'de ayni anda bozulmamıştir sanirim. Kasadaki 4 RAM slotundan ikisini hiç kullanmamistim bugune kadar. Bugün onlarida denedim sonuç aynı. Anakart mi gitti acaba?

Anakart: ASUS TUF B450 Plus Gaming.

RAM: Corsair Vengeance 8x2 Corsaır 16gb (2x8gb) Vengeance Kırmızı Ddr4 3200mhz Cl16 Dual Kit Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

PSU: High Power 1200+ Gold.
Yaklaşık 5 dk prizden çektim ve bekledim. 2 RAM de takılı bir şekilde açıldı bilgisayar. Tabi gene önce açıldı 2-3 saniye sonra kapandi tekrar açıldı. Bilgisayarı kapatıp tekrar açmayı denedim gene açılmadı. Tekrar prizden çektim. 5 dk bekledim bilgisayar açıldı.
Prizden çekip 15-20 saniye sonra tekrar taktığımda çalışmıyor. Biraz beklemem gerekiyor.
Oyundayken bir anda klavye fare ve monitörde ki güç gitti. Kasa aynı şekilde çalışmaya devam ediyordu. Meğerse reset atmış. Daha sonra klavye ve farenin ışıkları geldi lakin ekrana görüntü gelmedi. Telefondan teamviewer ile pc ye bağlandım. Normalde ekrana sağ tıklayınca amd nin yazılım uygulaması en üstte çıkıyor. Ama telefondan baktığımda AMD uygulaması gözükmüyordu. Sanki anakartta hiç takılı değilmiş gibi pc power tuşundan kapattim açtım. Ekran gene gelmedi. Daha sonra kasayı prizden çekip az bekleyip taktım ekran geldi.
600 W başka bir PSU ile denedim. Açılışta gene kapanıp açılma yapıyor en azından açılıyor. Nadirde olsa kapanıp açılma yapmadan direk açıldığıda oluyor. Farklı bir ekran kartıyla denedim sorun devam etti. Eski işlemcidede kapat aç yapıyordu o yüzden tekrar işlemciyi denemekle uğraşmadım. Buradan sonra sanırım tek seçenek anakart kalıyor. Arızalı olan parça o. Bios pilini çıkartıp sıfırlama da yaptım. Değişen birşey olmadı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı