Başarılı Kurulum TUF Gaming B560M-PLUS | i3 10100 | GT710 | Big Sur | OC 0.7.0

[CODE title="Sistem"]Anakart : Asus Tuf Gaming B560M-Plus Wi-Fi
İşlemci : İntel i3 10100
Ekran Kartı : MSI GT710 LP 1GB
SSD : XPG 240GB Spectrix S40G
Ram : HyperX 8GB 3200 Mhz
Kasa : MSI Mag Force 101m
Monitör : LG 27" 27MK400 2Ms Full HD[/CODE]

Çok ayrıntılı yazmayacağım zaten kurulumla alakalı forumda tüm detayları bulabiliyorsunuz.

Kurulumda Config dosyası olarak yazdırdığım imajdaki Comet Lake kullandım.
Kurulumda AppleUSBXHCI kısmında takılma yapıyordu.
Bu sorun için 3-4 gün uğraştım son kez denemek istedim Config dosyasını kurcaladım ve kuruluma geçebildim. Hangi ayardan dolayı düzeldi bilmiyorum ama USB'ler çalıştı. Kurulum sorunsuz gerçekleşti.
Geriye UHD 630 kalmıştı ki 1 hafta kadar uğraştık ama HDMI görüntü vermedi. Çareyi GT 710 almakta buldum. Grafik sorunu da o şekilde çözüldü.

SMBIOS ayarlarını da rehberleri takip ederek tanımladım Apple servisleri de sorunsuz çalıştı.

Bootcamp ile Windows 11 Dev sürümü kurdum. Dual Boot sorunsuz çalışıyor.

Biraz uğraştırdı ama yine de kolay kurulum oldu.

Geekbench Windows 11 | Geekbench macOS

Merhaba,

Sistemi açmadan önce klavye bağlamadıysam F1 hatası alıyorum ve beni biosa yönlendiriyor. Tek yaşadığım sorun bu oluyor. Bir 2008 yılından kalan eski bilgisayarım vardı (Windows 10), bir de sizinle anakartımız aynı olan yeni bilgisayarım var. Klavye ve mouse tek olduğu için bu iki bilgisayar arası bu donanımları yer değiştirirken bazen unutup yeni bilgisayarıma bağlamayı unuttuğumda F1 hatası veriyor. Sanırım çok değil ama tam hatırlayamamakla beraber bir veya iki defa klavyem bağlı olmasına rağmen verdi bu hatayı, onun dışında genelde takmadan başlatınca hata veriyor boot ekranında.
Şimdi tekrar denedim, klavyeli ve klavyesiz olarak ki hata vermedi ama veriyordu. Yani sık sık karşılaşıyordum bu hata ile, sorunun klavyeden olduğunu düşünüyordum.
Anladım. ben yine de F1 yaması da yapayım. İşim az uzadı birazdan bitecek. 1 gibi EFI' yi yüklerim.

Kullandığımız anakart (0820) için yeni sürüm bios yazılımı çıkmış, Version 1017. Bu sürümün Windows 11 için optimize edilerek kullanıcılara sunulduğu yazıyor, belki bu sürüm ile F1 hatasını da önlemişlerdir (ilk aklıma gelen bu idi).

Acelem yok, rahat olun, lütfen 😉

Kullandığımız anakart (0820) için yeni sürüm bios yazılımı çıkmış, Version 1017. Bu sürümün Windows 11 için optimize edilerek kullanıcılara sunulduğu yazıyor, belki bu sürüm ile F1 hatasını da önlemişlerdir (ilk aklıma gelen bu idi).

Acelem yok, rahat olun, lütfen 😉
F1 hatasını OpenCore Bootloader yapıyor. 0820 epey zamandır var onunla ilgili değil, neyse zaten onu da uygulayacağım.

Son tahlilde size bir sorum var @ritminkolesi , sizin verdiğiniz EFI klasörünü tekrar sisteme eklemek istediğimde OpenCore Configurator ile veya başka bir uygulama ile üzerinde bir işlem yapmam gerekiyor mu yoksa direkt kopyala yapıştır yeterli olacak mı?

Kopyala yapıştır yeterli olacak.
@ham_di EFI
Bunu deneyin, UHD 630 tanıtılmayacaktır. Öncelikle ses, ethernet, wifi ve Bluetooth' un çalıştığını görelim.

Son düzenleme:
USB yedek olarak her ihtimale karşı kalsın olası bir sorunda USB üzerinden boot edersiniz. İşlemleri USB'siz EFI sürücüsünde yapalım.

@ritminkolesi , google drive yüklediniz dosya için aşadaki ifadeyi kullanmış.

"Maalesef bu dosya virüslü

Virüslü dokümanlar yalnızca sahibi tarafından indirilebilir."

Rica etsem başka bir bulut depolama kullanma imkanınız var mı?
Kendi google drive hesabıma kopyaladım bu sefer ise "Dosya, sahibinin çöp kutusunda" hatasını veriyor.

Umarım bu servisi kullandığım için ceza yemem. Bulutlar o kadar aptal ki.
EFI
Kesinlikle katılıyorum bu sözünüze 😉
Şu anda indirdim, hemen deneyip sonucu sinle kısa bir süre sonra paylaşacağım.
16287221528298377031656474491935.jpg

@ritminkolesi momory panik hatası verdi ki 2 - 3 dk zaman verdim ama masaüstüne erişmesi mümkün olmadı. Öylece takılı kaldı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı