Başarılı Kurulum TUF Gaming B560M-PLUS | i3 10100 | GT710 | Big Sur | OC 0.7.0

[CODE title="Sistem"]Anakart : Asus Tuf Gaming B560M-Plus Wi-Fi
İşlemci : İntel i3 10100
Ekran Kartı : MSI GT710 LP 1GB
SSD : XPG 240GB Spectrix S40G
Ram : HyperX 8GB 3200 Mhz
Kasa : MSI Mag Force 101m
Monitör : LG 27" 27MK400 2Ms Full HD[/CODE]

Çok ayrıntılı yazmayacağım zaten kurulumla alakalı forumda tüm detayları bulabiliyorsunuz.

Kurulumda Config dosyası olarak yazdırdığım imajdaki Comet Lake kullandım.
Kurulumda AppleUSBXHCI kısmında takılma yapıyordu.
Bu sorun için 3-4 gün uğraştım son kez denemek istedim Config dosyasını kurcaladım ve kuruluma geçebildim. Hangi ayardan dolayı düzeldi bilmiyorum ama USB'ler çalıştı. Kurulum sorunsuz gerçekleşti.
Geriye UHD 630 kalmıştı ki 1 hafta kadar uğraştık ama HDMI görüntü vermedi. Çareyi GT 710 almakta buldum. Grafik sorunu da o şekilde çözüldü.

SMBIOS ayarlarını da rehberleri takip ederek tanımladım Apple servisleri de sorunsuz çalıştı.

Bootcamp ile Windows 11 Dev sürümü kurdum. Dual Boot sorunsuz çalışıyor.

Biraz uğraştırdı ama yine de kolay kurulum oldu.

Geekbench Windows 11 | Geekbench macOS

[CODE title="Sistem"]Anakart : Asus Tuf Gaming B560M-Plus Wi-Fi
İşlemci : İntel i3 10100
Ekran Kartı : MSI GT710 LP 1GB
SSD : XPG 240GB Spectrix S40G
Ram : HyperX 8GB 3200 Mhz
Kasa : MSI Mag Force 101m
Monitör : LG 27" 27MK400 2Ms Full HD[/CODE]

Çok ayrıntılı yazmayacağım zaten kurulumla alakalı forumda tüm detayları bulabiliyorsunuz.

Kurulumda Config dosyası olarak yazdırdığım imajdaki Comet Lake kullandım.
Kurulumda AppleUSBXHCI kısmında takılma yapıyordu.
Bu sorun için 3-4 gün uğraştım son kez denemek istedim Config dosyasını kurcaladım ve kuruluma geçebildim. Hangi ayardan dolayı düzeldi bilmiyorum ama USB'ler çalıştı. Kurulum sorunsuz gerçekleşti.
Geriye UHD 630 kalmıştı ki 1 hafta kadar uğraştık ama HDMI görüntü vermedi. Çareyi GT 710 almakta buldum. Grafik sorunu da o şekilde çözüldü.

SMBIOS ayarlarını da rehberleri takip ederek tanımladım Apple servisleri de sorunsuz çalıştı.

Bootcamp ile Windows 11 Dev sürümü kurdum. Dual Boot sorunsuz çalışıyor.

Biraz uğraştırdı ama yine de kolay kurulum oldu.

Geekbench Windows 11 | Geekbench macOS

Merhaba, sizinle aynı işlemci ailesinden (comet lake) birine sahibim ve aynı anakartı kullanıyoruz (imzamda sistem özelliklerim mevcut). Sizden rica ediyorum, efi klasörünüzü ve config.plist dosyasını benimle paylaşır mısınız?

Haftalardır boot ekranından (akan yazılardan) çıkıp kurulum ekranına ulaşamadım. Denemediğim yöntem ve uygulama kalmadı.

Son çare olarak sizin açtığınız konuyu buldum, sizin kullandığınız efi klasörü ve config.plist dosyasına ihtiyacım var.

Hangi Big_Sur.raw dosyasını kullandığınızı da belirtebilir misiniz?

Merhaba, sizinle aynı işlemci ailesinden (comet lake) birine sahibim ve aynı anakartı kullanıyoruz (imzamda sistem özelliklerim mevcut). Sizden rica ediyorum, efi klasörünüzü ve config.plist dosyasını benimle paylaşır mısınız?

Haftalardır boot ekranından (akan yazılardan) çıkıp kurulum ekranına ulaşamadım. Denemediğim yöntem ve uygulama kalmadı.

Son çare olarak sizin açtığınız konuyu buldum, sizin kullandığınız efi klasörü ve config.plist dosyasına ihtiyacım var.

Hangi Big_Sur.raw dosyasını kullandığınızı da belirtebilir misiniz?
Forumdaki imajı kullanabilirsin ayrıca takılan kısmın görüntüsünü yüklersen daha çabuk çözüme ulaşabiliriz.
GTX1660 kart takılı halde kuruluma geçmez diye düşünüyorum( GTX 1050 varken geçmemişti )
Eve geçtiğimde config dosyamı yüklerim.

Forumdaki imajı kullanabilirsin ayrıca takılan kısmın görüntüsünü yüklersen daha çabuk çözüme ulaşabiliriz.
GTX1660 kart takılı halde kuruluma geçmez diye düşünüyorum( GTX 1050 varken geçmemişti )
Eve geçtiğimde config dosyamı yüklerim.
Tekrar merhaba, sorunun nerede olduğuna dair ekran fotoğrafını sizinle paylaşıyorum. "config.plist" dosyanızı bekliyorum, yardımınız için teşekkür ederim. Umarım, benim gibi aynı konudan muzdarip olanların faydasına olur bu detaylar.
20210809_201243.jpg
20210809_201119.jpg

Bahsettiğiniz ekran kartımı, Windows üzerinde değerlendirmeyi ve MacOS için işlemcinin kendi Intel UHD 630 grafik birimi kullanmayı planlıyorum, displayport yoluyla.

Windows: MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X / HDMI
MacOS: Intel UHD 630 / Displayport

Monitörümde 2 adet HDMI ve 1 adet VGA bağlantı noktası var. "DP to HDMI kablosu" ile MacOS için monitöre görüntü vermeyi planlıyorum. Kabloyu MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X ile denedim sorunsuz oyun deneyimi ve görüntü alabildim.

Son düzenleme:
Tekrar merhaba, sorunun nerede olduğuna dair ekran fotoğrafını sizinle paylaşıyorum. "config.plist" dosyanızı bekliyorum, yardımınız için teşekkür ederim. Umarım, benim gibi aynı konudan muzdarip olanların faydasına olur bu detaylar.Eki Görüntüle 1132855Eki Görüntüle 1132856
Bahsettiğiniz ekran kartımı, Windows üzerinde değerlendirmeyi ve MacOS için işlemcinin kendi Intel UHD 630 grafik birimi kullanmayı planlıyorum, displayport yoluyla.

Windows: MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X / HDMI
MacOS: Intel UHD 630 / Displayport

Monitörümde 2 adet HDMI ve 1 adet VGA bağlantı noktası var. "DP to HDMI kablosu" ile MacOS için monitöre görüntü vermeyi planlıyorum. Kabloyu MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X ile denedim sorunsuz oyun deneyimi ve görüntü alabildim.
Daha önce Onboard / Harici GPU gibi bir işlem yapmadım. Şu anki hata ekran kartı gibi gözüküyor. Config ekleyeceğim birazdan deneyebilirsiniz.
Bu config birçok deneme sonucu USB ve Grafik sorunu çözülüp sorunsuz kurulan EFI
İçerisinde gereksiz kext ve driver olabilir, kurulumdan sonra düzenlersiniz.
Config

Son düzenleme:
Google Drive kullanarak paylaştığınız "config.plist dosyasına masaüstü ve mobil farketmeksizin erişemiyorum, rica etsem farklı bir bulut depolamaya yükleyebilir misiniz ya da sıkıştırarak yükleme imkanınız var mı (zip veya rar)?

configplist.JPG

Daha önce Onboard / Harici GPU gibi bir işlem yapmadım. Şu anki hata ekran kartı gibi gözüküyor.
Config
Yukarıdaki alıntıya istinaden, yani harici ekran kartı hatası söyleminiz üzerinden, başka bir forumda "Kurulumda AppleUSBXHCI kısmında takılma" başlıklı yazınızda paylaştığınız hatanın ekran görüntüsü ile aynısını yaşıyorum. Büyük ihtimal USB sorunu düşüncesindeyim.

MacOS kurulumunu ekran kartı takılı olmadan yapma çabasındaydım.

Yardımınız için teşekkür ederim.

O halde config işinizi görecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı