TUF Gaming F15 FX506LU-HN225 nasıldır?

hocam şuan bahsi geçen laptopa sahibim turbo boost kapatmadım fakat işlemci çok rahat 90 dereceyi geçebiliyor hatta 98 görmüşlüğüm var 100 derecede kendini kapattığını düşünürsek çok ciddi bir rakam güncel olarak laptop deneyiminiz veya bu sıcaklık sıkıntısı için önerebileceğiniz bir şey var mı?
Dostum ryzen işlemci mi intel mi? Ayrıca boşta mı yoksa spesifik bir uygulamada mı bunu yaşıyorsun? 98 derece 4-5 aylık kullanımımda hiç görmedim. Ayrıca 90 civarında bile dolaşsa termal macunun yenilenme süresi kısalması dışında bir sorun olmaz. Bu cihaza yapıştırılan "çok ısınıyor yav" etiketinin mucitleri rakip firmaların fan boyları. Bir tanesini bile görmedim ki kendi cihazlarını yoğun yük altında derece grafiklerini paylaşsın. Acaba Armoury Crate'ten sessiz moda alıp güç gerektiren oyun/program mı açıyorsun? Fanlar devreye girmediğinden dolayı ısınma yaşıyor olabilirsin. PROCHOT denen olay zaten 95'te devreye giriyor ve clock hızını düşürüyor yani dediğin intel bir cihaz için geçerliyse bana da anormal geldi. ThrottleStop indirip disable turbo seçeneğine tik atıp kullan bir de çok faydasını görürsün. Hem yazılım işlerinde hem de oyunda/gündelik kullanımda bu şekilde tercih ediyorum ve aşırı memnunum cihazdan. Ayrıca Windows güncellemeleri de etken olabilir. Arkadaşım yeni aldığı Monster marka notebook'ta her güncellemede cihazın alakasız bölümlerinin kafayı yediğini söylüyor. Yani MyAsus indirip oradan da en güncel olmasına dikkat et belki genel bir sorunun updatesini indirmemiş de olabilirsin.
(Ryzen mi Intel mi diye sormamın sebebi de: Ryzen'lerde CPU ısınma üst limiti intel'e kıyasla çok daha yüksek.)

Dostum ryzen işlemci mi intel mi? Ayrıca boşta mı yoksa spesifik bir uygulamada mı bunu yaşıyorsun? 98 derece 4-5 aylık kullanımımda hiç görmedim. Ayrıca 90 civarında bile dolaşsa termal macunun yenilenme süresi kısalması dışında bir sorun olmaz. Bu cihaza yapıştırılan "çok ısınıyor yav" etiketinin mucitleri rakip firmaların fan boyları. Bir tanesini bile görmedim ki kendi cihazlarını yoğun yük altında derece grafiklerini paylaşsın. Acaba Armoury Crate'ten sessiz moda alıp güç gerektiren oyun/program mı açıyorsun? Fanlar devreye girmediğinden dolayı ısınma yaşıyor olabilirsin. PROCHOT denen olay zaten 95'te devreye giriyor ve clock hızını düşürüyor yani dediğin intel bir cihaz için geçerliyse bana da anormal geldi. ThrottleStop indirip disable turbo seçeneğine tik atıp kullan bir de çok faydasını görürsün. Hem yazılım işlerinde hem de oyunda/gündelik kullanımda bu şekilde tercih ediyorum ve aşırı memnunum cihazdan. Ayrıca Windows güncellemeleri de etken olabilir. Arkadaşım yeni aldığı Monster marka notebook'ta her güncellemede cihazın alakasız bölümlerinin kafayı yediğini söylüyor. Yani MyAsus indirip oradan da en güncel olmasına dikkat et belki genel bir sorunun updatesini indirmemiş de olabilirsin.
(Ryzen mi Intel mi diye sormamın sebebi de: Ryzen'lerde CPU ısınma üst limiti intel'e kıyasla çok daha yüksek.)
işlemcim intel i5 10300h bu sıcaklıkları turbo modda ve laptopın altını 2 kitapla yerden kaldırmama rağmen alıyorum fanboyluk yaptığım yok hatta buna neden ihtiyacım olsun deneyimimi aktarıyorum denemek için girdiğim valorant gibi basit bir oyunda bile ayarları yükseğe alırsam 5-10 dakika içinde 95leri geçiyor (fanlar 5500 rpm çalışıyor) o eli bitiremeden oyunu kapatmak zorunda kalıyorum veya ayarları düşürmem gerekiyor ki 85-93 derecelere düşsün diye

Sorun da zaten turbo moda almanda. Turbodayken fanın hızını değil, işlemcinin ne yüzdede kullanılacağını belirliyorsun, ona bağlı olarak da fanların hızı değişiyor. Kitap koymak da işe yarasa bile 3-5 derece fark ettirecek bir çözüm. Ram yükseltmesi yapmadıysan yapmanı şiddetle öneriyorum, en az 20 fps fark ettiriyor. Donanımını güncel tutman gerektiğini söylememe gerek yok diye düşünüyorum. Bütün bunlara rağmen hala sorun var ise cihazında üretim kaynaklı bir sorun olabilir, sonuçta elektronik bir ürün. Fanboy yakıştırması da kişisel değil genelde bu bilgisayara sahip olmayıp da laf kalabalığı yapan tiplere yönelikti, zaten sen de üstüne almamışsın.

Geri
Yukarı