TUF Gaming F15 FX506LU-HN225 nasıldır?

Sanırım asus tercih etmeme sebebiniz ısınma sorunlu bi modelmiş ancak sadece amd işlemcililerin böyle bi soruna sahip olduğunu duymuştum
İ5 1660ti konfigürasyonunu kullanıyorum 3 hafta oldu alalı ve hiçbir sorun yok. Ben aldığımda fiyat olarak rakipsizdi bu yüzden çok düşünmedim fakat baktığınız modelin muadilleri benzer fiyatlardaysa onları da değerlendirebilirsiniz.

i5 1660 Ti konfigürasyonunu kullanıyorum 3 hafta oldu alalı ve hiçbir sorun yok. Ben aldığımda fiyat olarak rakipsizdi bu yüzden çok düşünmedim fakat baktığınız modelin muadilleri benzer fiyatlardaysa onları da değerlendirebilirsiniz.

Hocam ısınması nasıl? Oyunlarda vb. şeylerde kaç dereceye çıkıyor.

Hocam ısınması nasıl? Oyunlarda vb. şeylerde kaç dereceye çıkıyor.
Isınma durumu çok ilginç. Şöyle açıklayayım thermal throttle denen ısınma sonucu performans düşüşü yok, LoL gibi rekabetçi oyunlarda 75 derece; Witcher 3, PES gibi oyunlarda ise ilginç bir şekilde menülerde ısınma oluyor. Gördüğüm maksimum sıcaklık 90 olmakla birlikte 80-90 aralığında değişiklik gösteriyor. Fanlara elini koymadığın sürece cihazın herhangi bir kısmında ısıyı hissetmiyorsun bunu da belirteyim. Benim bu "soruna" bulduğum çözüm de şu: Throttlestop programında disable turbo diyerek işlemci frekansını base clock'a yani 2400 civarı mhz'e sabitledim. Witcher Pes gibi oyunlarda hiç FPS kaybı yaşamadan sıcaklığı 20 derece düşürdüm şu anda 70 derecelerde rahatlıkla oynanabiliyor. LoL gibi işlemciye de gereksinim duyan oyunlarda ise 10-20 FPS arası bir kayıp oldu fakat sıcaklık 55 derecelerde ve akıcılıkta yine bir sorun yok. Bu söylediklerim 5-6 saatlik kullanımlarımda bile geçerliliğini koruyor. Ryzen modellerde nasıl olur bilemem çünkü o cihazlarda base clock 3000mhz civarı belki boostu kapamak inteldeki kadar fayda etmiyordur. Kısacası ısınma kaynaklı donma, FPS düşüşü vs. yaşamadım ve cihazı f/p olarak iyi bir seçenek olarak görüyorum.
Ekleme: Şimdi kısa bir göz gezdirdim fiyatlara ve ürünün 3 hafta öncesine kıyasla zamlandığını fark ettim. Sizin paylaştığınız linktekinin aynısının 1TB + 256 GB ek SSDli konfigürasyonu 9200TL'ye mevcut şu anda. Bu durumda bu fiyat bandında arkadaşların paylaştığı Acer'la kıyaslamanız gerekiyor sanırım. Acer'da ram yükseltmenize gerek yok hele ki çift kanal 16Gb ise mükemmel fakat depolama olarak göreceli dezavantajınız var. Şahsen bana 512 yetiyor ama Asus'ta neredeyse 1 TB SSD farkı var. Ayrıca belirteyim Asusa 8GB ram eklenmesini şiddetle tavsiye ederim fark gözle görülür seviyede. Son olarak fan sesi çok diyenleri dinlemeyin :) Bu performansta çalışıp cihazı aynı anda tehlikeli sıcaklıklara çıkarmamak için tabi ki fan hızlı çalışacak tabi ki ses yapacak. HP ile pek hoş deneyimlerim olmadığından onu es geçiyorum :)
Ekleme 2: Zamma rağmen 1660Ti kartlı cihaz için yine idare eder bir fiyat bence. Bana göre bütçenizi bu seviyenin üstüne çıkarmayı düşünüyorsanız arkadaşların attığı modellerdense RTX2060 kartlı modellere yönelin. En azından bütçe artışının bir anlamı olur. Daha yüksek fiyata daha düşük performanslı modeller önermişler gibi geldi bana.

Son düzenleme:
Isınma durumu çok ilginç. Şöyle açıklayayım thermal throttle denen ısınma sonucu performans düşüşü yok, LoL gibi rekabetçi oyunlarda 75 derece; Witcher 3, PES gibi oyunlarda ise ilginç bir şekilde menülerde ısınma oluyor. Gördüğüm maksimum sıcaklık 90 olmakla birlikte 80-90 aralığında değişiklik gösteriyor. Fanlara elini koymadığın sürece cihazın herhangi bir kısmında ısıyı hissetmiyorsun bunu da belirteyim. Benim bu "soruna" bulduğum çözüm de şu: Throttlestop programında disable turbo diyerek işlemci frekansını base clock'a yani 2400 civarı mhz'e sabitledim. Witcher Pes gibi oyunlarda hiç FPS kaybı yaşamadan sıcaklığı 20 derece düşürdüm şu anda 70 derecelerde rahatlıkla oynanabiliyor. LoL gibi işlemciye de gereksinim duyan oyunlarda ise 10-20 FPS arası bir kayıp oldu fakat sıcaklık 55 derecelerde ve akıcılıkta yine bir sorun yok. Bu söylediklerim 5-6 saatlik kullanımlarımda bile geçerliliğini koruyor. Ryzen modellerde nasıl olur bilemem çünkü o cihazlarda base clock 3000mhz civarı belki boostu kapamak inteldeki kadar fayda etmiyordur. Kısacası ısınma kaynaklı donma, FPS düşüşü vs. yaşamadım ve cihazı f/p olarak iyi bir seçenek olarak görüyorum.
Ekleme: Şimdi kısa bir göz gezdirdim fiyatlara ve ürünün 3 hafta öncesine kıyasla zamlandığını fark ettim. Sizin paylaştığınız linktekinin aynısının 1TB + 256 GB ek SSDli konfigürasyonu 9200TL'ye mevcut şu anda. Bu durumda bu fiyat bandında arkadaşların paylaştığı Acer'la kıyaslamanız gerekiyor sanırım. Acer'da ram yükseltmenize gerek yok hele ki çift kanal 16Gb ise mükemmel fakat depolama olarak göreceli dezavantajınız var. Şahsen bana 512 yetiyor ama Asus'ta neredeyse 1 TB SSD farkı var. Ayrıca belirteyim Asusa 8GB ram eklenmesini şiddetle tavsiye ederim fark gözle görülür seviyede. Son olarak fan sesi çok diyenleri dinlemeyin :) Bu performansta çalışıp cihazı aynı anda tehlikeli sıcaklıklara çıkarmamak için tabi ki fan hızlı çalışacak tabi ki ses yapacak. HP ile pek hoş deneyimlerim olmadığından onu es geçiyorum :)
Ekleme 2: Zamma rağmen 1660Ti kartlı cihaz için yine idare eder bir fiyat bence. Bana göre bütçenizi bu seviyenin üstüne çıkarmayı düşünüyorsanız arkadaşların attığı modellerdense RTX2060 kartlı modellere yönelin. En azından bütçe artışının bir anlamı olur. Daha yüksek fiyata daha düşük performanslı modeller önermişler gibi geldi bana.
Elinize sağlık çok iyi açıklamışsınız.

Isınma durumu çok ilginç. Şöyle açıklayayım thermal throttle denen ısınma sonucu performans düşüşü yok, LoL gibi rekabetçi oyunlarda 75 derece; Witcher 3, pes gibi oyunlarda ise ilginç bir şekilde menülerde ısınma oluyor. Gördüğüm maksimum sıcaklık 90 olmakla birlikte 80-90 aralığında değişiklik gösteriyor. Fanlara elini koymadığın sürece cihazın herhangi bir kısmında ısıyı hissetmiyorsun bunu da belirteyim. Benim bu "soruna" bulduğum çözüm de şu: ThrottleStop programında disable Turbo diyerek işlemci frekansını base Clock'a yani 2400 civarı MHz'e sabitledim. Witcher pes gibi oyunlarda hiç FPS kaybı yaşamadan sıcaklığı 20 derece düşürdüm şu anda 70 derecelerde rahatlıkla oynanabiliyor. LoL gibi işlemciye de gereksinim duyan oyunlarda ise 10-20 FPS arası bir kayıp oldu fakat sıcaklık 55 derecelerde ve akıcılıkta yine bir sorun yok. Bu söylediklerim 5-6 saatlik kullanımlarımda bile geçerliliğini koruyor. Ryzen modellerde nasıl olur bilemem çünkü o cihazlarda base clock 3000MHz civarı belki Boost'u kapamak Intel'deki kadar fayda etmiyordur. Kısacası ısınma kaynaklı donma, FPS düşüşü vs. yaşamadım ve cihazı F/P olarak iyi bir seçenek olarak görüyorum.
Ekleme: Şimdi kısa bir göz gezdirdim fiyatlara ve ürünün 3 hafta öncesine kıyasla zamlandığını fark ettim. Sizin paylaştığınız linktekinin aynısının 1TB + 256 GB ek SSD'li konfigürasyonu 9200TL'ye mevcut şu anda. Bu durumda bu fiyat bandında arkadaşların paylaştığı Acer'la kıyaslamanız gerekiyor sanırım. Acer'da RAM yükseltmenize gerek yok hele ki çift kanal 16 GB ise mükemmel fakat depolama olarak göreceli dezavantajınız var. Şahsen bana 512 yetiyor ama ASUS'ta neredeyse 1 TB SSD farkı var. Ayrıca belirteyim asusa 8 GB RAM eklenmesini şiddetle tavsiye ederim fark gözle görülür seviyede. Son olarak fan sesi çok diyenleri dinlemeyin :) bu performansta çalışıp cihazı aynı anda tehlikeli sıcaklıklara çıkarmamak için tabii ki fan hızlı çalışacak tabii ki ses yapacak. HP ile pek hoş deneyimlerim olmadığından onu es geçiyorum :)
ekleme 2: Zamma rağmen 1660 Ti kartlı cihaz için yine idare eder bir fiyat bence. Bana göre bütçenizi bu seviyenin üstüne çıkarmayı düşünüyorsanız arkadaşların attığı modellerdense RTX2060 kartlı modellere yönelin. En azından bütçe artışının bir anlamı olur. Daha yüksek fiyata daha düşük performanslı modeller önermişler gibi geldi bana.

Merhaba 1 TB + 256 GB SSD'li modeli bügün aldım geldi CS:GO'da 150 FPS'lerden bir anda 40'lara düşüp geri yükseliyor 8 GB RAM'den midir?

Merhaba 1 TB + 256 GB SSD'li modeli bügün aldım geldi CS:GO'da 150 FPS'lerden bir anda 40'lara düşüp geri yükseliyor 8 GB RAM'den midir?
Büyük bir ihtimalle evet. Ekstra ram takmadan önce fps testi yapmadığımdan bende de oldu/olmadı gibi bir şey söyleyemem. Sadece Pes’te denemiştim onda da 140lardan 100-90a düşüş oluyordu fakat çift kanal ramin ardından sabit 144 aldım. Size de şiddetle öneririm.

Aynı sorun bende de oluyor. Armoury Crate uygulamasından kaynaklanıyor, yazılımsal bir durum. Sessiz moda alıp oyunu oynayın düzeliyor. Performans ve Turbo modunda işlemciyi gereksiz çalıştırıyor ve ısınınca FPS düşmesi yaşanıyor.

hocam şuan bahsi geçen laptopa sahibim turbo boost kapatmadım fakat işlemci çok rahat 90 dereceyi geçebiliyor hatta 98 görmüşlüğüm var 100 derecede kendini kapattığını düşünürsek çok ciddi bir rakam güncel olarak laptop deneyiminiz veya bu sıcaklık sıkıntısı için önerebileceğiniz bir şey var mı?

Geri
Yukarı