Tulpar T5 V19.1 ve AOC 24G2U 144 Hz FreeSync ile kullanmak

Bütçe
100tl

CraniumHunter

Decapat
Daha fazla  
Tulpar T5 V19.1 bilgisayarıma ek olarak AOC 24G2U/BK 144Hz FreeSync monitör satın aldım. Monitörümü 1.4 HDMI ile kullanıyorum. Laptopta ayrıca 2 adet Mini-Display 1.2 portu var. Adaptörüm olmadığı için DisplayPort kablom olmasına rağmen kullanamıyorum. Sync teknolojisinin ne kadar gelişmiş ve etkili olduğunu gördüm. Acaba oyunlarımı HDMI 1.4 ile 1080P ve 144Hz olmak üzere, FreeSync aktif oynamam mümkün mü? Yoksa Mini Display to Display adaptörü alıp o şekilde mi bağlamam gerekiyor? Eğer DP şartsa hangi dönüştürücüyü tercih etmeliyim?

(Ürünlerin resmi özelliklerini URL olarak ekledim ancak yine de yazayım: Ekran kartı NVIDIA GTX1660 Ti)

Son düzenleyen: Moderatör:
--Bu-- konuya bakabilirsin. HDMI ile deneyip 144 alıp almadığını kontrol edip DP kablo alıp almamaya karar verebilirsin.

Açıklayıcı yazmaya çalışmıştım ancak sormak istediğim şey 144 alıp almamak değil. Alabiliyorum. Free-Sync'i HDMI ile çalıştırabilmeyi soruyorum. Öyle bir imkanım yoksa da hangi Mini-Display Port to Display Port adaptörünü tercih edeyim öneri soruyorum. DP kablom zaten var. Teşekkürler.

Free Sync AMD ekran kartlarında olan bir teknoloji. Sizin kartınız NVIDIA ve monitörünüzde G-SYNC özelliği yok. Ama yine de Display Port ile G-SYNC'nin çalıştığını söylemişler.
Bu arada hiçbir rekabetçi oyunda Sync önermem.

Free Sync AMD ekran kartlarında olan bir teknoloji. Sizin kartınız NVIDIA ve monitörünüzde G-SYNC özelliği yok. Ama yine de Display Port ile G-SYNC'nin çalıştığını söylemişler.
Bu arada hiçbir rekabetçi oyunda Sync önermem.
Evet Nvidia ekran kartlarında 10 ve 20 sürümlerinin Free-Sync desteklediğini öğrendim ve bunun için Display Port bağlantısı gerekiyor. HDMI ile yapılabilir mi merak etmiştim ama cevap büyük ihtimalle hayır olacak. Laptoptaki mini-display porttan monitöre bağlayabilmem için bir ara bağlantı kurmam gerekiyor. Bunu en iyi şekilde hangi ürünle sağlayabilirim?

(Rekabetçi oyunlarda sync olmaması konusunda farklı düşünüyorum. Göz ve elimizin reaksiyon zamanının en hızlı şekilde ve uyumlu olması için Sync gerekli gibi geliyor. Tearing olacaksa ya da gördüğümüz görüntüye anında tepki veremeyeceksek rekabetçilikte 1 adım geriye düşmüş oluruz.)

Tabi bu konuda hem sync aktifken hem de de-aktifken kullanan rekabetçi kişileri dinlemek gerekir.

Evet NVIDIA ekran kartlarında 10 ve 20 sürümlerinin Free-Sync desteklediğini öğrendim ve bunun için Display Port bağlantısı gerekiyor. HDMI ile yapılabilir mi merak etmiştim ama cevap büyük ihtimalle hayır olacak. Laptoptaki mini-Display Port'tan monitöre bağlayabilmem için bir ara bağlantı kurmam gerekiyor. Bunu en iyi şekilde hangi ürünle sağlayabilirim?

(Rekabetçi oyunlarda Sync olmaması konusunda farklı düşünüyorum. Göz ve elimizin reaksiyon zamanının en hızlı şekilde ve uyumlu olması için Sync gerekli gibi geliyor. Tearing olacaksa ya da gördüğümüz görüntüye anında tepki veremeyeceksek rekabetçilikte 1 adım geriye düşmüş oluruz.)

Tabi bu konuda hem Sync aktifken hem de de-aktifken kullanan rekabetçi kişileri dinlemek gerekir.

Ben kaybettirdiği Ms'yi hissedebiliyorum. Ama kırılmaları ayda yılda bir görüyorum. YouTube incelemeleride vardı FPS kamerası ile kaydedilmiş.

Ben kaybettirdiği Ms'yi hissedebiliyorum. Ama kırılmaları ayda yılda bir görüyorum. YouTube incelemeleride vardı FPS kamerası ile kaydedilmiş.
Link olarak birkaç örnek atabilir misiniz izlemek isterim. Ayrıca ekran kartının ürettiği FPS miktarı ile panelinize yansıyan kare sayısı gibi birçok farklı etken var. Oyundan oyuna da değişiyor bu etkenler. Belki CS:GO oynarken Sync açmamak mantıklı olabilir bilmiyorum ama zaten 120 fps aldığımız bir oyunda mesela PUBG, sync açarak Stutteringi en aza indirebiliriz gibi geliyor.

Link olarak birkaç örnek atabilir misiniz izlemek isterim. Ayrıca ekran kartının ürettiği FPS miktarı ile panelinize yansıyan kare sayısı gibi birçok farklı etken var. Oyundan oyuna da değişiyor bu etkenler. Belki CS:GO oynarken Sync açmamak mantıklı olabilir bilmiyorum ama zaten 120 fps aldığımız bir oyunda mesela PUBG, sync açarak Stutteringi en aza indirebiliriz gibi geliyor.
buyrun

Teşekkür ederim.

1609850089581.png

Bu grafikte görebildiğim kadarıyla Free-Sync açıkken, kapalıya göre ortalama 0.4 ms fark ediyor. Bunun karşılığı olarak hiç kırılma yaşamıyoruz. V-Sync'e göre de üstün olduğu aşikar.

Display Port kablom da bugün geldi. Oyun içi testlerim ve deneyimlerimi editlerim.

Teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 817879

Bu grafikte görebildiğim kadarıyla Free-Sync açıkken, kapalıya göre ortalama 0.4 ms fark ediyor. Bunun karşılığı olarak hiç kırılma yaşamıyoruz. V-Sync'e göre de üstün olduğu aşikar.

Display Port kablom da bugün geldi. Oyun içi testlerim ve deneyimlerimi editlerim.

Rica ederim.
"Hiç kırılma yaşamıyoruz" yine de yaşanıyor, videoda da göstermiş. Ayrıca profesyonel oyuncularında açmadığını izledim(gerçi onlar 0.5ms yi bile önemsiyorlardır).Bir de 5.000 TL'lik bir monitör ve iyi bir ekran kartıyla test ediyor. Ben benim ASUS VP249'a pek güvenmiyorum(FreeSync teknolojisini bu kadar iyi kullanamıyordur.) O yüzden rekabetçi oyunlarda kapalı tutmaya devam edeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı