Tulpar T7 22.1 ile madencilik yapılabilir mi?

@xbea , Allah'tan "sakin"sin, "yalan makinesi" ve cahil olduğumdan girdin, saçmalamak, sallamak, milleti "kandırmak" gibi absürt ve saçma sapan yerlerden çıktın. Peki, tüm dediklerin kabul. Hadi diyelim mobil TDP'sinin 130W olduğuna dair iddian da kabul. Her şeyi aynı olan iki GPU'nun biri diğerinden neden %30 daha fazla güç tüketiyor, engin bilginle beni cehaletten kurtarır mısın, zira o konuya değindiğini göremedim.

Ama yine de not olarak belirteceğim. Sallamak diye sanırım senin yaptığına denir. RTX3060 mobil GPU sadece birkaç notebook'ta 130W TDP'ye sahiptir, diğer bütün notebooklarda ise 60 ile 115 Watt arasında değişir. "Nerenden uydurdun" kısmını sanırım asıl benim sana sormam gerekecek. Hatta mining'i bırak, TDP'si düşük olan aynı RTX3060'ın aynı oyunlarda bile birbirinden farklı FPS verdiğine dair testleri inceleyebilirsin:

@xbea, Allah'tan "sakin"sin, "yalan makinesi" ve cahil olduğumdan girdin, saçmalamak, sallamak, milleti "kandırmak" gibi absürt ve saçma sapan yerlerden çıktın. Peki, tüm dediklerin kabul. Hadi diyelim mobil TDP'sinin 130W olduğuna dair iddian da kabul. Her şeyi aynı olan iki GPU'nun biri diğerinden neden %30 daha fazla güç tüketiyor, engin bilginle beni cehaletten kurtarır mısın, zira o konuya değindiğini göremedim.

Ama yine de not olarak belirteceğim. Sallamak diye sanırım senin yaptığına denir. RTX3060 mobil GPU sadece birkaç Notebook'ta 130W TDP'ye sahiptir, diğer bütün notebooklarda ise 60 ile 115 Watt arasında değişir. "nerenden uydurdun" kısmını sanırım asıl benim sana sormam gerekecek. Hatta Mining'i bırak, TDP'si düşük olan aynı RTX3060'ın aynı oyunlarda bile birbirinden farklı FPS verdiğine dair testleri inceleyebilirsin:

Hocam zaten sana oyunlarda fark yok diyen olmadı ki ben dedimki sana 1 önceki cevabımda mining de fark yok oyunda var dedim.
Bu arada güncel 2021 de çıkan 3060'lı laptoplar 130 TDP olarak çıkıyor sizin dediginiz Max-Q olan olabilir.
Max-P ile masaüstü 3060 arasında mining de zerre fark yok ama sizin oyun örnegini vermenizde saçma başlıkta mining yazıyor zaten.

He iyi hocam sakin olun arkadaş anlamıştır zaten söylediniz ya sinirliyim diye bugün xD sorun yok bence.
Bu forumda ilk defa bu kadar kaba oldum. En iyi ben biraz uzaklaşayım, sinirim geçene kadar en azından. Yoksa başkalarına da böyle davranırsam üzülürüm açıkçası...

@xbea , Allah'tan "sakin"sin, "yalan makinesi" ve cahil olduğumdan girdin, saçmalamak, sallamak, milleti "kandırmak" gibi absürt ve saçma sapan yerlerden çıktın. Peki, tüm dediklerin kabul. Hadi diyelim mobil TDP'sinin 130W olduğuna dair iddian da kabul. Her şeyi aynı olan iki GPU'nun biri diğerinden neden %30 daha fazla güç tüketiyor, engin bilginle beni cehaletten kurtarır mısın, zira o konuya değindiğini göremedim.
Bir yukarıda da açıkladım ben bugün çok gerginim ve normalde bu kadar kaba değilim. İstersen gidip daha önceki mesajlarıma bakabilirsin. Senin için bugünlük profilimi açık bırakacağım.

Diğer konu olan "neden masaüstü olan daha fazla güç tüketiyor?" sorusuna gelecek olur isem aşağıda hemen açıklıyorum.

Öncelikle ben masaüstü RTX 3060 = mobil RTX 3060 diye bir iddiada bulunmadım. Bunu bir anlamalısın. Ben, senin iddia ettiğin gibi "dağlar kadar fark" yok dedim.

Ama yine de not olarak belirteceğim. Sallamak diye sanırım senin yaptığına denir. RTX3060 mobil GPU sadece birkaç notebook'ta 130W TDP'ye sahiptir, diğer bütün notebooklarda ise 60 ile 115 Watt arasında değişir.

Ayrıca 130W değeri MAX-P olan mobil RTX 3060 bulunan tüm dizüstü bilgisayarlarda vardır. Yine yalan bilgi... Sonra bana kızıyorsun, ben ne yapayım ama sen de biraz araştır ya.

Son olarak masaüstü RTX 3060 170W > MAX-P RTX 3060 130W evet ama senin dediğim gibi arada 90W yok ne yazık ki, 40W var ve bu o kadar devasa bir fark değil...

"Nerenden uydurdun" kısmını sanırım asıl benim sana sormam gerekecek. Hatta mining'i bırak, TDP'si düşük olan aynı RTX3060'ın aynı oyunlarda birbirlerinden oyunlarda bile farklı FPS verdiğine dair testleri inceleyebilirsin:
Yukarıda da dediğim gibi elbette masaüstü RTX 3060 170W > mobil RTX 3060 130W ancak bu çok büyük bir fark değil. Hatta CPU gücünü direkt kısıp W olarak sonrada O.C. ile mobil RTX 3060 kuvvetlendirilir ise bu fark daha da azalır ama hiçbir zaman mobil RTX 3060 masaüstü RTX 3060'ı geçemez.

Hocam zaten sana oyunlarda fark yok diyen olmadı ki ben dedimki sana 1 önceki cevabımda mining de fark yok oyunda var dedim.
Bu arada güncel 2021 de çıkan 3060'lı laptoplar 130 TDP olarak çıkıyor sizin dediginiz Max-Q olan olabilir.
Max-P ile masaüstü 3060 arasında mining de zerre fark yok ama sizin oyun örnegini vermenizde saçma başlıkta mining yazıyor zaten.

Oyunda "bile" fark ediyor demiştim, oyunda fark ediyorsa mining'te de aynı oranda fark eder demedim. Ayrıca yeni GPU'larda Nvidia'nın mining'i engelleyecek geliştirmeler yapacağına dair bir duyurusu vardı, aksiyon aldı mı bilmiyorum, ama aldıysa/alırsa, 2021 sonrasında çıkan mobil RTX3060'lı notebookların 130W TDP olması çok bir şeyi değiştirmez.

Yine de arz ettiğim gibi, güncel şartlarda ayda 900-1000₺ getiri zaten iyi bir rakam, ben de olsam düşünürdüm demiştim. (Bu arada "elektrik faturası önemli değil" derken ne demek istediğin de belli değil; bence bilginin isabetliliği açısından onu paylaşmalısın. Haliyle bu rakamın elektrik dahil mi hariç mi olduğunu da.)

Oyunda "bile" fark ediyor demiştim, oyunda fark ediyorsa mining'te de aynı oranda fark eder demedim.
Emin misiniz? Aşağıdaki alıntılar öyle demiyor ama? Açık açık madencilik için birkaç yüz lira kazanmak gibi yorumlarda bulundunuz. Ayrıca mobil RTX 3060 kartı ile madencilik yapılamayacağı hatta dizüstü bilgisayarlarda madencilik yapılamayacağı hakkındaki yorumlar da aşağıda. Üzerine gidip de masaüstü ile mobil ekran kartları arasında "devasa W ve güç farklarından" bahsettiniz. Hepsi aşağıda yazıyor. Boşuna yumuşamayın.

Hangi notebook olursa olsun, madencilik yapılmaz; yapılmamalıdır. İçinde hangi GPU olursa olsun. Çünkü mobil GPU'larda mining gücü bulunmaz. Yani modeli sizi aldatmasın, masaüsatü RTX3060 ile mobil RTX3060 birbirlerinden güç tüketimi konusunda aşırı derecede farklıdır. Dolayısıyla mobilde hiçbir verimli mining gücü elde edemezsiniz. En fazla elde edebileceğiniz rakam günde birkaç lirayı geçmez; bunun için de bilgisayarınızın ömrünü kısaltmaya değmez.
birbirlerinden güç tüketimi konusunda aşırı derecede farklıdır.
Kısacası fayda/maliyet açısından bakınca, aylar boyunca toplamda birkaç yüz lira kazanmak için pahalı bilgisayarınızın ömrünü yemeye değmeyeceği için hiçbir notebookta mining yapılmamalıdır. (Bu da iyi notebooklar için geçerli; yoksa normal notebooklar zaten o birkaç lirayı da kazandırmaz.)
Kısacası fayda/maliyet açısından bakınca, aylar boyunca toplamda birkaç yüz lira kazanmak
Masaüstü GPU ile mobil GPU arasında birbiriyle uzak güç tüketimleri söz konusudur. Örneğin RTX3060'un masaüstü termal dizayn gücü 170 Watt olup mobilde bu rakam 80 Watt'tır. İşlemcinin çok kullanılmadığı daha extrem durumlarda ise en fazla 115 Watt'tır. Grafik kartlarının mining gücü arttıkça talep ettiği elektrik gücünü (watt) de aynı oranda arttırır. Şimdi ikisinin tüm özellikleri aynı ise neden biri diğerinin 2 katından daha fazla güç tüketiyor?

Ayrıca yeni GPU'larda Nvidia'nın mining'i engelleyecek geliştirmeler yapacağına dair bir duyurusu vardı, aksiyon aldı mı bilmiyorum, ama aldıysa/alırsa, 2021 sonrasında çıkan mobil RTX3060'lı notebookların 130W TDP olması çok bir şeyi değiştirmez.
Ayrıca şu anda öyle bir durum yok, olduğunda konuşuruz bu konuyu tamam mı? Şu anda benim dediğim şeyler geçerli. Umarım anlamışsındır. İyi forumlar, saygılar.

94 watt tüketiyor. Masaüstü 3060 lar minumum 109.8 e kadar dusurebildim. O da 49.80 mh/s kazıyor. Masaüstünün tek avantajı soğutması onun dışında kayda değer bir avantajı yok. O da olsun devasa 3 yada 2 fanla gelen sogutmalarla sıcaklık anca 43 lere kadar inebiliyor. Gunduz ise 48 50 dereceyi buluyor fan hızı da 60 70 lerde ortalama geziyor. Monster Laptop da ise en fazla 60 dereceyi gordum. Eger fanları yuzde yuz yaparsan gunduz 58 derecelerde calısıyor. Geceleri fanları 60-70 e alıp 55 derecelerde stabil olarak masaüstü kartlardan çok daha verimli calısıyor.
Oyunda "bile" fark ediyor demiştim, oyunda fark ediyorsa mining'te de aynı oranda fark eder demedim. Ayrıca yeni GPU'larda Nvidia'nın mining'i engelleyecek geliştirmeler yapacağına dair bir duyurusu vardı, aksiyon aldı mı bilmiyorum, ama aldıysa/alırsa, 2021 sonrasında çıkan mobil RTX3060'lı notebookların 130W TDP olması çok bir şeyi değiştirmez.

Yine de arz ettiğim gibi, güncel şartlarda ayda 900-1000₺ getiri zaten iyi bir rakam, ben de olsam düşünürdüm demiştim. (Bu arada "elektrik faturası önemli değil" derken ne demek istediğin de belli değil; bence bilginin isabetliliği açısından onu paylaşmalısın. Haliyle bu rakamın elektrik dahil mi hariç mi olduğunu da.)
Bastan asagı yalan yanlıs seyler yazmıssın. Bilgilerini güncelle derim. Senin o dedikleri masaüstü ekran kartları icin gecerli. Mobilde mining kısıtlaması yok. Cunku mobil gpuya talep yok fiyatları makul. Fakat masaüstü ekran kartlarında mining yuzunden asırı talep ve fiyat patlaması var. Bundan dolayı önlem olarak nvida yeni cıkartacagı tum kartlar icin mining kilitli versiyonlarını yapacak. Bunda once 3060 ile basladı. Simdi ise 3080 Ti ile devamını getirdi. 3080 ti normalde 110 mhs yapması gerekirken 40 50 mhs zor kazıyor. Bu arada 3080 Tİ lerde fiyatlar pek de makul seviyelerde olmayacak gibi. Tatli paranın tadını alan firmalar kolay kolay fiyatları da indireceğe benzemiyor. Belki sistemlerle makul fiyatlara gelebilir. Ama tek başına ekran kartı alayım pcye takayım demek için bir iki sene daha var gibi.

Son düzenleme:
ama hiçbir zaman mobil RTX 3060 masaüstü RTX 3060'ı geçemez.

Bir "yumuşama"dan bahsedeceksek o sanırım bu ifade olurdu. Benim söylediğimi onayladıktan sonra hala laf yetiştirme çabanıza hayran kaldım.

Doğrudur güzel kardeşim, mobilde de güçlü GPU ile mining yapılır, fikrimi değiştirdim, buyurun yapın.

Bir "yumuşama"dan bahsedeceksek o sanırım bu ifade olurdu. Benim söylediğimi onayladıktan sonra hala laf yetiştirme çabanıza hayran kaldım.

Doğrudur güzel kardeşim, mobilde de güçlü GPU ile mining yapılır, fikrimi değiştirdim, buyurun yapın.
Ekran karti ile de yapilmaz. Ama yapiyorlar. Sonucta mining icin uretilen ekipman degiller. Ama bu bu araclarla mining yapilamaz anlamina gelmiyor. Riski alan yapar. Yapilamaz, yapilmaz demek yanliş.

Ben hiçbir zaman masaüstü RTX 3060 = mobil RTX 3060 iddiasında bulunmadım. Yine yalan söylüyorsunuz, ama siz yukarıda yazdığım -ve aşağıda da alıntıladığım gibi- siz mobil RTX 3060 ile madencilik yapılmayacağını kesin bir dil ile iddia ettiniz. Hatta hiçbir dizüstü bilgisayar GPU'su ile madencilik yapılamayacağını söylediniz. İşte asıl yumuşama/geri adım budur. Bu yüzden bu mesajları okuyanlar haklı tarafı görecekler. Kusura bakmayın ama ya kendinizi güncelleyin yada daha çok böyle durumlarda haksızlığınız ispat edilir. İyi forumlar saygılar.

Bu aşağıda alıntıladığım mesajlarınızda sizin iddialarınız yazıyor, daha da anlatmaya gerek yok:

Hangi notebook olursa olsun, madencilik yapılmaz; yapılmamalıdır. İçinde hangi GPU olursa olsun. Çünkü mobil GPU'larda mining gücü bulunmaz. Yani modeli sizi aldatmasın, masaüsatü RTX3060 ile mobil RTX3060 birbirlerinden güç tüketimi konusunda aşırı derecede farklıdır. Dolayısıyla mobilde hiçbir verimli mining gücü elde edemezsiniz. En fazla elde edebileceğiniz rakam günde birkaç lirayı geçmez; bunun için de bilgisayarınızın ömrünü kısaltmaya değmez.
Yorum bile yapmaya değmez, çok yorum yaptım önceki mesajlara bakın anlarsınız.
Kısacası fayda/maliyet açısından bakınca, aylar boyunca toplamda birkaç yüz lira kazanmak için pahalı bilgisayarınızın ömrünü yemeye değmeyeceği için hiçbir notebookta mining yapılmamalıdır. (Bu da iyi notebooklar için geçerli; yoksa normal notebooklar zaten o birkaç lirayı da kazandırmaz.)
Yorum bile yapmaya değmez, çok yorum yaptım önceki mesajlara bakın anlarsınız.
Masaüstü GPU ile mobil GPU arasında birbiriyle uzak güç tüketimleri söz konusudur. Örneğin RTX3060'un masaüstü termal dizayn gücü 170 Watt olup mobilde bu rakam 80 Watt'tır.
Alakası yok RTX 3060 mobil versiyonu -Max/P olmak şartı ile- 130W tüketir. Boşta ise 115W tüketir.
İşlemcinin çok kullanılmadığı daha extrem durumlarda ise en fazla 115 Watt'tır. Grafik kartlarının mining gücü arttıkça talep ettiği elektrik gücünü (watt) de aynı oranda arttırır.
Alakası yok RTX 3060 mobil versiyonu -Max/P olmak şartı ile- 130W tüketir.

Yeni konular

Geri
Yukarı