Tulpar T7 22.1 ile madencilik yapılabilir mi?

Dostum yalnız madencilik yapılmış bilgisayarlar garanti dışı kalıyor bilgin olsun. Hatam varsa arkadaşlar düzeltsin.

Hocam ben garantiye verdigimde madencilik yaptım demicemki nasıl anlayacaklar ayrıca ben Monster'ı aradım ve öyle bir şey olmadıgı söylediler yani madencilik yasak yaparsanız garanti dışı kalır gibi şeyler yok dediler.
Hangi notebook olursa olsun, madencilik yapılmaz; yapılmamalıdır. İçinde hangi GPU olursa olsun. Çünkü mobil GPU'larda mining gücü bulunmaz. Yani modeli sizi aldatmasın, masaüsatü RTX3060 ile mobil RTX3060 birbirlerinden güç tüketimi konusunda aşırı derecede farklıdır. Dolayısıyla mobilde hiçbir verimli mining gücü elde edemezsiniz. En fazla elde edebileceğiniz rakam günde birkaç lirayı geçmez; bunun için de bilgisayarınızın ömrünü kısaltmaya değmez.

Kısacası fayda/maliyet açısından bakınca, aylar boyunca toplamda birkaç yüz lira kazanmak için pahalı bilgisayarınızın ömrünü yemeye değmeyeceği için hiçbir notebookta mining yapılmamalıdır. (Bu da iyi notebooklar için geçerli; yoksa normal notebooklar zaten o birkaç lirayı da kazandırmaz.)

Hocam cok yanlış düşünüyorsun masaüstü 3060 48 mh alıyor, benim laptopdaki mobil 3060 ufak bir overclock ile 49-50 mh a kadar cıkabiliyor dedigim gibi 60 derece üstüne cıkmıyor sıcaklık bu arada ayrıca birkaç lira degil bayada güzel kazandırıyor yani aylık 900 lira 1000 TL arası net kazancı var siz çok yanlış düşünüyosunuz.
2060'lı laptopumla yapıyordum. Omen serisinden bir cihazım vardı, gayet sorunsuz minning yaptım. Arkadaşın belirttiği gibi oyunlarda daha çok ısınıyor ve güç harcıyor. Garanti işini de kim söylemişse zırvalamış. Nasıl anlayacaklar minning yapıldığını?

Aynen öyle hocam gidipde ben mining yaptım demessiniz yani garantiyede. XD.
Hangi notebook olursa olsun, madencilik yapılmaz; yapılmamalıdır. İçinde hangi GPU olursa olsun. Çünkü mobil GPU'larda mining gücü bulunmaz. Yani modeli sizi aldatmasın, masaüsatü RTX3060 ile mobil RTX3060 birbirlerinden güç tüketimi konusunda aşırı derecede farklıdır. Dolayısıyla mobilde hiçbir verimli mining gücü elde edemezsiniz. En fazla elde edebileceğiniz rakam günde birkaç lirayı geçmez; bunun için de bilgisayarınızın ömrünü kısaltmaya değmez.

Kısacası fayda/maliyet açısından bakınca, aylar boyunca toplamda birkaç yüz lira kazanmak için pahalı bilgisayarınızın ömrünü yemeye değmeyeceği için hiçbir notebookta mining yapılmamalıdır. (bu da iyi notebooklar için geçerli; yoksa normal notebooklar zaten o birkaç lirayı da kazandırmaz.)

Ya kusura bakma benim sadece gözüme son satır çarptıda siz öncesindede aylar boyunca birkaç yüzlira demişsiniz hocam yapmayın araştırmadan etmeden masaüstü GPU'sundan bile daha iyi kazım yapıyorum şu an günlük 4 dolar diyorum bir de siz hala aylık birkaç yüzlira diyosunuz bilgisayarında ömrü kısalmaz oyunlar daha çok kısaltır gibi düşünüyorum çünkü oyunda 75 80 dereceler normal kabul ediliyor değil mi?

Son düzenleme:
Hocam ben garantiye verdiğim de madencilik yaptım demeyeceğim ki nasıl anlayacaklar ayrıca ben Monster'ı aradım ve öyle bir şey olmadığı söylediler yani madencilik yasak yaparsanız garanti dışı kalır gibi şeyler yok dediler.

Hocam çok yanlış düşünüyorsun masaüstü 3060 48 mh alıyor, benim laptop da ki mobil 3060 ufak bir overclock ile 49-50 mh a kadar çıkabiliyor dediğim gibi 60 derece üstüne çıkmıyor sıcaklık bu arada ayrıca birkaç lira değil baya da güzel kazandırıyor yani aylık 900 lira 1000 TL arası net kazancı var siz çok yanlış düşünüyorsunuz.

Aynen öyle hocam gidip de ben madencilik yaptım demişsiniz yani garantiye de. XD.

Ya kusura bakma benim sadece gözüme son satır çarptı da siz öncesinde de aylar boyunca birkaç yüz lira demişsiniz hocam yapmayın araştırmadan etmeden masaüstü GPU'sundan bile daha iyi kazım yapıyorum şu an günlük 4 dolar diyorum bir de siz hala aylık birkaç yüz lira diyorsunuz bilgisayarında ömrü kısalmaz oyunlar daha çok kısaltır gibi düşünüyorum çünkü oyunda 75 80 dereceler normal kabul ediliyor değil mi?

Ben açıkladım ama işte... Umarım akıllanırlar.

Nasıl tespit edecekler? Masaüstü ekran kartlarında daha tespit edilemiyorken? Kendinizi kandırmayın, yok öyle bir şey. Tespit edilmesi imkansız, hatta bazı madenciler ekran kartları ilk yılında bozulunca garanti hizmetinden faydalanıp iade bile aldıkları oluyor.

Ben zaten hatam varsa düzeltin dedim siz gayet nazik bir şekilde belirtmişsiniz teşekkür ederim.
@Silinen üye ise normal bir şekilde anlatmak yerine zırvalamış gibi gereksiz bir üslup kullanmış. O da kendi bileceği iş. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp...

Ben zaten hatam varsa düzeltin dedim siz gayet nazik bir şekilde belirtmişsiniz teşekkür ederim.
@Silinen üye ise normal bir şekilde anlatmak yerine zırvalamış gibi gereksiz bir üslup kullanmış. O da kendi bileceği iş. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp...
Hocam siz arada biraz kaynadınız, benim asıl sinirlendiğim kısım diğer arkadaşların bilip bilmeden konuşmaları. Size bir kabalık yapmış isem özür dilerim.
Hocam bende 1 saatlik ceza yedimde cevap yazamadım yoksa gördüm ilk yazdıklarında sağ olun sizin o yorumunuzu görünce bir ohhhhhh çektim tam yazacaklarımı yazmışsınız XD.
Ne demek hocam. Yalan yanlış bilgiler ile savaşmaya devam. Yukarıda @EREN SATAR hocam da yanlış bilgi vermiş ama o doğrusu var ise söylenmesini istemiş. Ancak diğer arkadaşlar sanki madencilik profesörü gibi direkt net konuşmuşlar...

Hocam siz arada biraz kaynadınız, benim asıl sinirlendiğim kısım diğer arkadaşların bilip bilmeden konuşmaları. Size bir kabalık yapmış isem özür dilerim.

Ne demek hocam. Yalan yanlış bilgiler ile savaşmaya devam. Yukarıda @EREN SATAR hocam da yanlış bilgi vermiş ama o doğrusu var ise söylenmesini istemiş. Ancak diğer arkadaşlar sanki madencilik profesörü gibi direkt net konuşmuşlar...
Yok hocam ne demek herhangi bir kabalık yapmadınız aksine yanlış bildiğim bir şeyi sizin sayenizde öğrenmiş oldum sağolun.Benim sitemim ise diğer arkadaşa.

@xbea bir sakin ol kardeşim, böyle atarlı tavırlara gerek yok. Masaüstü GPU ile mobil GPU arasında birbiriyle uzak güç tüketimleri söz konusudur. Örneğin RTX3060'un masaüstü termal dizayn gücü 170 Watt olup mobilde bu rakam 80 Watt'tır. İşlemcinin çok kullanılmadığı daha extrem durumlarda ise en fazla 115 Watt'tır. Grafik kartlarının mining gücü arttıkça talep ettiği elektrik gücünü (watt) de aynı oranda arttırır. Şimdi ikisinin tüm özellikleri aynı ise neden biri diğerinin 2 katından daha fazla güç tüketiyor?

Ek olarak, GTX1650 masaüstünde bizzat yaptığım denemede günlük 1 $ civarı değer verirken, aynı grafik kartının mobil versiyonunda 0.1 $ değer üretiyor; yani ikisi aynı chipset olmasına rağmen biri diğerinin 10 katı daha fazla mining getirisi elde ediyor.

@wGodfather , belirttiğin rakamlar stabil olduğu müddetçe doğrudur, işe yarayabilir. Ancak stabil olmazsa, yani mining'i bıraktığında elde ettiğin rakamla bilgisayarın ömrü ve maliyeti dikkate alındığında değip değmeyeceğini şimdiden söylemek imkansız.

Örneğin Bitcoin 20.000 $ seviyelerini ilk gördüğünde aylık 300 ₺ değer üreten GTX1080 ekran kartları, 3 ay içinde aylık 70-80 ₺ 'ye kadar düştü. Bu da amortisman süresinin 8-9 aydan 2 yıla çıkması demek. Senin örneğinde olduğu gibi Bitcoin piyasasına bağlı olarak geçmişte izlediği seyre benzer bir seyir izlerse, elde ettiğin toplam gelirin stabil olmayacağını ve dolayısıyla arz ettiğim gibi değip değmeyeceğine şimdiden kesin karar vermenin imkansız olduğunu söyleyebiliriz.

Yine de şu an için 900-1000 ₺ "net" kazanç veriyorsa iyi rakamlar. Ben de senin yerinde olsam yapmayı düşünürdüm; ancak bilgisayarın ömrünü azaltan tek şeyin "sıcaklık" olmadığını da hatırlatma yarar görüyorum.

@xbea bir sakin ol kardeşim, böyle atarlı tavırlara gerek yok. Masaüstü GPU ile mobil GPU arasında birbiriyle uzak güç tüketimleri söz konusudur. Örneğin RTX3060'un masaüstü termal dizayn gücü 170 Watt olup mobilde bu rakam 80 Watt'tır. İşlemcinin çok kullanılmadığı daha extrem durumlarda ise en fazla 115 Watt'tır. Grafik kartlarının mining gücü arttıkça talep ettiği elektrik gücünü (Watt) de aynı oranda arttırır. Şimdi ikisinin tüm özellikleri aynı ise neden biri diğerinin 2 katından daha fazla güç tüketiyor?

Ek olarak, GTX1650 masaüstünde bizzat yaptığım denemede günlük 1 $ civarı değer verirken, aynı grafik kartının mobil versiyonunda 0.1 $ değer üretiyor; yani ikisi aynı chipset olmasına rağmen biri diğerinin 10 katı daha fazla mining getirisi elde ediyor.

@wGodfather, belirttiğin rakamlar stabil olduğu müddetçe doğrudur, işe yarayabilir. Ancak stabil olmazsa, yani Mining'i bıraktığında elde ettiğin rakamla bilgisayarın ömrü ve maliyeti dikkate alındığında değip değmeyeceğini şimdiden söylemek imkansız.

Örneğin Bitcoin 20.000 $ seviyelerini ilk gördüğünde aylık 300 ₺ değer üreten GTX1080 ekran kartları, 3 ay içinde aylık 70-80 ₺'ye kadar düştü. Bu da amortisman süresinin 8-9 aydan 2 yıla çıkması demek. Senin örneğinde olduğu gibi Bitcoin piyasasına bağlı olarak geçmişte izlediği seyre benzer bir seyir izlerse, elde ettiğin toplam gelirin stabil olmayacağını ve dolayısıyla arz ettiğim gibi değip değmeyeceğine şimdiden kesin karar vermenin imkansız olduğunu söyleyebiliriz.

Yine de şu an için 900-1000 ₺ "net" kazanç veriyorsa iyi rakamlar. Ben de senin yerinde olsam yapmayı düşünürdüm; ancak bilgisayarın ömrünü azaltan tek şeyin "sıcaklık" olmadığını da hatırlatma yarar görüyorum.

Hocam güzel yazmışsınız teşekkürler ilk önce.
Ancak 1080 eski bir kart yani şu an 1660S bile ondan daha çok kazandırıyor.
1650 durumuna geleceksen o kart zaten mining ile hiç uyumlu değil diye düşünüyorum çünkü woltajı düşük bir de düşük seviye ekran kartı yani ben size mobil ile masaüstü GPU arasında fark yok demiyoırum fark minig de yok benim yaptığım araştırmalar çerçevesinde yani.
Ama oyunda kesinlikle fark var.
Bu arada siz GTX1650 testinde yanlış zamanlamaya denk gelmiş olmanız lazım arada öyle 10 kat bir fark olmasının imkanı yok yani BTC piyasası çok fena düştügünde minig kazancları 3 4 katına cıktı yani şu an günlük 7 dolar kazan 3090 o büyük düşüşte günlük 30 dolar kasıyordu 0 şaka gidip bakabilirsiniz.
Yani şu an bir daha test eder misniz emin olmak amacıyla o zaman kesin bilgi olur bir de şöyle yapın aynı anda yapın masaüstü ve laptopu aynı anda çalıştırıp aynı anda kapatınca bakın kazanclara yani en az 1 gün kazım yapması lazım netleşmesi için ama önemli olan zaten hasrate internete gidip yazabilirsiniz eger aynı hasrateyi alıyosanız zaten kazancınızda kesinlikle aynı olmalıdır.

Arkadaşlar bende Tulpar T7 22.1 var içindede 3060 Max-P 6 GB ekran kartı var şimdi bu ekran kartı ile ben günlük 3.5-4 dolar kazım yapabiliyorum ama sizce yapmak mantıklı mı? En azından kendini ödeyene kadar yani 1 yıl yapmak istiyorum. Elektrik faturası sorun değil bu arada.

Sıcaklığa gelirsek 60 dereceden yukarı çıkmıyor, geceleri 50 derece hatta ben bir de buna iyi bir soğutucu buldummu 55 derece ortalama sıcaklığı olacak, yani siz ne dersiniz? Ürünü yeni aldım 1 yıl dedigim gibi madencilik yapacağım kendi parasını çıkarsın diye sisteme zarar gelir mi ?zaten garentisi de varya o yüzden de yapmak istiyorum acıkcası.
Bu arada ekran kartı tam performans da madencilik yapıyor yani kısıtlama yok.
Yapabilirsiniz hocam.
1650 durumuna geleceksen o kart zaten mining ile hiç uyumlu değil diye düşünüyorum çünkü woltajı düşük bir de düşük seviye ekran kartı yani ben size mobil ile masaüstü GPU arasında fark yok demiyoırum fark minig de yok benim yaptığım araştırmalar çerçevesinde yani.
Bu arada siz GTX1650 testinde yanlış zamanlamaya denk gelmiş olmanız lazım arada öyle 10 kat bir fark olmasının imkanı yok yani BTC piyasası çok fena düştügünde minig kazancları 3 4 katına cıktı yani şu an günlük 7 dolar kazan 3090 o büyük düşüşte günlük 30 dolar kasıyordu 0 şaka gidip bakabilirsiniz.
Yani şu an bir daha test eder misniz emin olmak amacıyla o zaman kesin bilgi olur bir de şöyle yapın aynı anda yapın masaüstü ve laptopu aynı anda çalıştırıp aynı anda kapatınca bakın kazanclara yani en az 1 gün kazım yapması lazım netleşmesi için ama önemli olan zaten hasrate internete gidip yazabilirsiniz eger aynı hasrateyi alıyosanız zaten kazancınızda kesinlikle aynı olmalıdır.
1650 Kullanıyorum, bir kaç gün mining yapmıştım 5 günde 3 dolar kazandım.

@Xbea bir sakin ol kardeşim, böyle atarlı tavırlara gerek yok.

Sakinim, ancak resmen yanlış bilgi kaynağısınız.

Masaüstü GPU ile mobil GPU arasında birbiriyle uzak güç tüketimleri söz konusudur. Örneğin RTX3060'un masaüstü termal dizayn gücü 170 Watt olup mobilde bu rakam 80 Watt'tır.

Hocam sen cidden bu kadar yanlış bilgiyi nereden buluyorsun? Hocam birincisi: Mobil RTX 3060 güç tüketimi 130W'tır. 80W değildir! Bunu nerenizden uydurdunuz bilmiyorum. İkinci olarak: Masaüstü RTX 3060 ile mobil RTX 3060 aynı GPU çipine sahiptir. Yani kırpılma durumu yoktur. Bundan dolayı performans düşüşü olmaz. Umarım anlaşılmıştır.

İşlemcinin çok kullanılmadığı daha extrem durumlarda ise en fazla 115 Watt'tır.

Hocam sen bu bilgileri nereden alıyorsun? Söyle de orayı yok edeyim, belki başkaları da etkilenmez? Yok öyle bir şey, 130W çekiyor mobil RTX 3060.

Ek olarak, GTX1650 masaüstünde bizzat yaptığım denemede

Sen eğer GTX 1650 2020 model ile madencilik denediysen diyecek bir şey bulamıyorum sana. Hocam onla madencilik denemek o kadar gereksiz ki! Kartın kendine hayrı yok bir de madencilik he... En azından GTX 1660 Ti ile madencilik yapılır, bunu da benden öğrenmiş ol.

1650 durumuna geleceksen o kart zaten mining ile hiç uyumlu değil diye düşünüyorum çünkü voltajı düşük bir de düşük seviye ekran kartı yani ben size mobil ile masaüstü GPU arasında fark yok demiyorum fark minig de yok benim yaptığım araştırmalar çerçevesinde yani.
Bu arada siz GTX1650 testinde yanlış zamanlamaya denk gelmiş olmanız lazım arada öyle 10 kat bir fark olmasının imkanı yok yani BTC piyasası çok fena düştüğünde minig kazançları 3 4 katına çıktı yani şu an günlük 7 dolar kazan 3090 o büyük düşüşte günlük 30 dolar kasıyordu 0 şaka gidip bakabilirsiniz.
Yani şu an bir daha test eder misiniz emin olmak amacıyla o zaman kesin bilgi olur bir de şöyle yapın aynı anda yapın masaüstü ve laptopu aynı anda çalıştırıp aynı anda kapatınca bakın kazançlara yani en az 1 gün kazım yapması lazım netleşmesi için ama önemli olan zaten hasrate internete gidip yazabilirsiniz eger aynı hasrateyi alıyorsanız zaten kazancınızda kesinlikle aynı olmalıdır.

Açıkladım her şeyi hocam. Siz devam edin, sizin kart 130W çekiyor masaüstü RTX 3060 ise 170W yani arada 40W var. Merak etmeyin devam...

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı