Tulpar T7 v19.7 pilde işlemci hızının 0.79 GHz'e düşmesi

ViciousDev

Femtopat
Daha fazla  
Technopat ailesi herkese merhaba. Öncelikle, ilk defa bir forum sitesinde konu açtığım için herhangi bir yanlışım varsa şimdiden kusura bakmayın. Umarım konuyu doğru yerde açmışımdır. Sorunuma geçiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Salı günü Monster notebook markasının Tulpar T7 v19.7 modelli dizüstü bilgisayarını satın aldım. Perşembe günü elime geçti. Bilgisayar muhteşem ötesi. Çok memnunum. Fakat bir sorun mevcut. Laptop pilde iken inanılmaz bir performans düşüşü söz konusu. O kadar fazla ki internette gezmek veya video izlemek çok zorlu hale geliyor. Görev yöneticinden işlemci hızına baktığımda 0.79 GHz'e düşüp biraz o civarlarda takılıp geri yükseldiğini görüyorum. Bu sık sık gerçekleşiyor. Ayrıyeten HWiNFO isimli yazılımı yüklediğimde, işlemcinin hızı 0.79 GHz'e düştüğünde 9 - 10W gibi düşük enerji çektiğini fark ettim. İşlemci hızı 0.79 GHz'den daha yukarı değerlere çıktığında ise buna bağlı olarak 18W'a kadar güç çektiğini yine bu program sayesinde görebiliyorum. Pilde performans düşüşü her ne kadar normal olmasa bu seviyede bilgisayarı pek pilde kullanmak normal değil. İşlemci hızının bu denli aşağıya düşmesi mouse hareketinin bile kasmasına sebep oluyor. Dikkatinizi çekerim ki oyun oynamaktan falan bahsetmiyorum. Gündelik işler bile oldukça zorlu hale geliyor. Fakat bilgisayarı şarja taktığım zaman her şey düzeliyor ve canavar hale geliyor. İşlemci hızı 4 GHz'i geçiyor ve çektiği W değeri de ihtiyaca göre yükseliyor. Hiçbir problem söz konusu olmuyor. Bahsettiğim durum sadece pilde söz konusu ve bu benim canımı sıkıyor. Pilde kullanmak imkansız hale geliyor çünkü. İnternette bulunan birçok çözümü denedim ama nafile. Pek yazılımsal gibi durmuyor. Teknik servisi aradığımda bana bunun çok nadir karşılaşılan bir durum olduğunu, pilin daha tam gücüne ulaşmadığı için buna sebebiyet verdiğini ve biraz kullandıkça açılıp düzeleceğini vs. vs. Söylediler. Ne kadar doğru bilmiyorum. Hafta içi tekrar arayacağım. Fakat sizlere de danışmak istedim. Bu sorunun neden kaynaklandığı hakkında bir fikri olan veya çözüm sunabilecek kişiler varsa yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler, sağlıklıca kalın.

Anladım hocam. Güç seçeneklerinden performans moduna alıp deneyin. Hayırlı olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı