Turbo Boost kapatılmalı mı?

Erenqzs

Centipat
Daha fazla  
Laptopun işlemcisi çok ısınıyor ve bu durum da canımı sıkıyor. Gönül rahatlığıyla oyun oynayamıyorum. Oyun oynarken 90 derece üstünde oluyor genelde. Mesela bugün Elden Ring indirdim ve işlemci 99 dereceydi. Turbo Boost kapatmak sıcaklığı düşürür gibi ama performans kaybı da olacak, eğer Turbo Boost kapatmak fazla performans kaybında yol açmıyorsa kapalı tutmayı düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ryzen 5 5600H RTX 3060.

Laptopun işlemcisi çok ısınıyor ve bu durum da canımı sıkıyor. Gönül rahatlığıyla oyun oynayamıyorum. Oyun oynarken 90 derece üstünde oluyor genelde. Mesela bugün Elden Ring indirdim ve işlemci 99 dereceydi. Turbo Boost kapatmak sıcaklığı düşürür gibi ama performans kaybı da olacak, eğer Turbo Boost kapatmak fazla performans kaybında yol açmıyorsa kapalı tutmayı düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Fanları en son seviyeye alın ve Turbo Boost seçeneğini kapatın.

Turbo boost kapatırsan yaklaşık 10C falan farkedecek.

AAA oyunlarda fps açısından pek farketmiyor. Kapatabilirsiniz ama dediğiniz gibi 95-100C oluyosa turbo boost kapalıyken de 85-90 olacaktır. Sizi tatmin eder mi bilemedim.

Açık bırakmak daha iyi.

Bende Lenovo Vantage programı var Lenovo'nın kendi programı. Ondan fan ayarını yükseltip alçaltabiliyorum.

O işlemci güç yönetimi fanlar Legion AI tarafından yönetiliyor manuel yönetmek istersen Legion fan Control adlı programdan manuel olarak RPM seçebilirsiniz. Her model Legion fan Control uyumlu değil orada zaten compitible ve uncomtible devices bölümü var.

Yeni konular

Geri
Yukarı