Turkcell'in Ukrayna'da 40 TL'ye sınırsız mobil internet satması

Ya kardeşim olay bunlarla alakalı değil bazı şeylere ulaşmak bazı ülkelerde daha kolay. Bakmamız gereken birim cart curt değil. Alım gücü. Alım gücü ne kadar fazlaysa o kadar refahsin. Yok ne saçmalıklar dönmüş internete göre yargılayan mi dersin, alim gücünü anlamayan mi dersin, birimi yanlış anlayan mi dersin. Ne ararsan var mübarek. Türkiye'nin üretmemesi sıkıntı, her şeyi vergi ile çözmeye calismasi sıkıntı. Çok saçma bir ekonomik düzenimiz var vs vs anlatmaktan yoruldum.

Aynı şeyi Japon Yen'i için de yapın lütfen.
Hocam bir de ben anlatayım.

Amerika'da ve Japonya'da asgari ücret saatlik alınıyor. Amerika'da eyalete göre değişiklik gösteriyor, en bilinen eyaletlerden California'da asgari ücret 12$. Japonya'da da şehirlere göre değişiklik gösteriyor, en yükseği Tokyo'da 9.25$, diğer şehirler daha düşük ama en düşük 8$ civarı. Günde 8 saat, haftada 6 gün çalışma ile California'da yaşayan biri ayda 2300$, Tokyo'da yaşayan biri 1775$ alıyor. Türkiye'de ise asgari ücret 315$.

Ben 2080 Ti üzerinden örnek vermek istiyorum. Vergisiz ücreti (ABD vergisi dahil) 1000$ fiyatı var.
California'da asgari ücretli bir çalışan bir aylık parasıyla 2 adet, Tokyo'da yaşayan biri ise 1 adet 2080 Ti alıyor üzerine de çokça para kalıyor. Türkiye'de yaşayan birinin ise 3 ay çalışması lazım. Türkiye vergilerini de eklersen 4 ay. Umarım alım gücü arasındaki farkı anlamışsınızdır.

Bu arada Japonya'da bizdekinin aksine Lira ve Kuruş yerine tek para birimi olarak Yen var. 1 Yen'in karşılığı da 1 Kuruş'tur.

Hocam bir de ben anlatayım.

Amerika'da ve Japonya'da asgari ücret saatlik alınıyor. Amerika'da eyalete göre değişiklik gösteriyor, en bilinen eyaletlerden California'da asgari ücret 12$. Japonya'da da şehirlere göre değişiklik gösteriyor, en yükseği Tokyo'da 9.25$, diğer şehirler daha düşük ama en düşük 8$ civarı. Günde 8 saat, haftada 6 gün çalışma ile California'da yaşayan biri ayda 2300$, Tokyo'da yaşayan biri 1775$ alıyor. Türkiye'de ise asgari ücret 315$.

Ben 2080 Ti üzerinden örnek vermek istiyorum. Vergisiz ücreti (ABD vergisi dahil) 1000$ fiyatı var.
California'da asgari ücretli bir çalışan bir aylık parasıyla 2 adet, Tokyo'da yaşayan biri ise 1 adet 2080 Ti alıyor üzerine de çokça para kalıyor. Türkiye'de yaşayan birinin ise 3 ay çalışması lazım. Türkiye vergilerini de eklersen 4 ay. Umarım alım gücü arasındaki farkı anlamışsınızdır.

Bu arada Japonya'da bizdekinin aksine Lira ve Kuruş yerine tek para birimi olarak Yen var. 1 Yen'in karşılığı da 1 Kuruş'tur.
Bir para birimini baz alarak değerlendirme yapmaya zaten yanlış demiyorum, 1 TL ile 1 Dolar'ı aynı tutup karşılaştıran kişiler var.

yaaa.png

Kardeşim siz de milletvekili olun rahat rahat kullanın ya.!(eskidir)

Hocam, asgari ücrete oranla interneti onlardan daha pahalıya kullanıyoruz diyoruz. Nesi yanlış bu durumun? Aynı firma orada bu fiyatlara sınırsız mobil veri sunup zarar etmiyorsa Türkiye'de niye etsin?
Bu arkadaş, Turkcell'in kendi insiyatifiyle ülkemizde pahalı sattığını söylüyor. Dünyaya göre pahalı kullandığımızı ben de biliyorum.

Bu arkadaş, Turkcell'in kendi insiyatifiyle ülkemizde pahalı sattığını söylüyor. Dünyaya göre pahalı kullandığımızı ben de biliyorum.
Açıkçası elle tutulur bir kanıtım yok ama ben de aynı fikirdeyim. Ülkemizde internete ödememiz gerekenden çok daha fazlasını ödüyoruz bence. Bunun tek sorumlusu Turkcell değildir, ama onların da payı vardır bu durumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı