TurkNet 100 Mbps interneti kayıpsız kullanabilir miyim?

Daha fazla  
Fotoğraftaki hat değerlerine sahibim, TurkNet veya herhangi bir sağlayıcıdan 100 Mbps internet alsam kayıpsız kullanabilir miyim?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    30,8 KB · Görüntüleme: 408
Ne Hız Alırım buradan sorgularsan gözüken değeri alabilirsin. Bugüne kadar 4 farklı lokasyonda TurkNet kullandım. Daha üzmedi.

Bende TurkNet kullanıcısıyım fakat bu attığınız sayfa binaya kadar olan hattın değerini gösterir. Bende bu sayfa üzerinde 100Mbps'e kadar gösteriyordu aldığımız hız 78Mbps civarı. Her zaman o sayfada ki değerler gelmiyor maalesef, iç hatların durumu da önemli.

Fotoğraftaki hat değerlerine sahibim, TurkNet veya herhangi bir sağlayıcıdan 100 Mbps internet alsam kayıpsız kullanabilir miyim?

Yüklediğiniz görsele göre 100Mbps'i tam almanız gerekiyor.

Her zaman o sayfada ki değerler gelmiyor maalesef, iç hatların durumu da önemli.
Orada yazan binaya kadar gelen değil hocam, modeme kadar gelen. Hat zayıflaması ve gürültü margini diye bir şey var. Bu değerleri de değerlendirmeniz lazım. Orada 100 yazıyor diye margin değeri daha 40 mbpste 10 olan bir bağlantıda 100 almaya çalışırsanız margin 1-2 civarlarına düşecektir ve hem hızda hem internette aşırı zayıflama olacaktır. Tek bir değere bakıp değerlendirmeyin. Konu sahibinin margin değeri mükemmel. 33 dB çok çok iyi bir rakam ve hali hazırda 37 mbps internet alabiliyor bu değerle. (Ben 8 dB ile 75 alıyorum, 30dBde 15-16 mbps falan oluyor hız.) Hat zayıflaması da çok düşük bu da en kötü ihtimalle 80-90'a kadar sağlıklı bir şekilde alacağı anlamına geliyor.

Aynı modemi 5 yıldır kullanıyorum. Bu süre zarfında üç farklı adreste Türk T*lekom, iki farklı adreste Türknet ile kullandım. Yine bu süre zarfında Ağırlıklı olarak ADSL, bazen de VDSL hizmeti aldım. Cihazın mevcut veri oranı ile maksimum veri oranı olarak söylediği değerler neredeyse %100 tutuyor. Bu anlamda size 100 Mbps indirme hızına sahip bir paketin atanabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bina içi kablolamada sorun yoksa eğer size gelişi de bu değere çok yakın olur. Eğer saha dolabından uzaktaysanız orada yazan mevcut/maksimum değerden bir miktar daha az alırsınız. Sizde de hat zayıflaması o kadar az ki saha dolabının üzerinde oturuyor gibisiniz. Bu kadar düşük hat zayıflaması ve yüksek SNR ile 100 Mbps'ye çok yakın indirme hızı elde edilebilir.

Bu arada nadiren de olsa Türknet'in hız ölçüm sayfası isabetsiz sonuç gösteriyor. Şu an ~80 Mbps alabildiğim ev için son 3 ayda yaptığım sorgulamalarda ilk başta 82, bir ay önce 100, az evvel yaptığımda da 92 Mbps değerlerini gösterdi. Netspeed ise her zaman 82 Mbps gösteriyor. Her iki siteyi de kontrol edin.

Eğer bina içi kablolama kötü değilse (yani SNR olması gerektiğinden düşük değilse) bu sitelerde çıkan değerin tamamına yakınını alırsınız.

Bende TurkNet kullanıcısıyım fakat bu attığınız sayfa binaya kadar olan hattın değerini gösterir. Bende bu sayfa üzerinde 100Mbps'e kadar gösteriyordu aldığımız hız 78Mbps civarı. Her zaman o sayfada ki değerler gelmiyor maalesef, iç hatların durumu da önemli.

Yüklediğiniz görsele göre 100Mbps'i tam almanız gerekiyor.
Siz dslam kilidine takılmış olabilirsiniz.

Hattınız büyük ihtimalle FTTB. Çünkü hat zayıflaması 0.7 dB. Aşırı yakın olduğunuzu gösteriyor. Evinizin giriş katına DSLAM konuyor bildiğim kadarıyla. O cihazdan sonrası odanıza fiber kablo yerine Cat6 kablo çekiliyor bildiğim kadarıyla. Bu da VDSL2 olarak veriliyor sizlere.

Geri
Yukarı