TurkNet 100 Mbps pakette düşük ve dengesiz hız

Nazım07

Hectopat
Bir hafta önce altyapımızı ADSL'den VDSL'e geçtiğini öğrendim. TurkNet Max 96 Mbps olduğunu söylüyordu. Ancak bu hıza yakın bir hız alamadım. Bazen 50'ye düşüyor. Genelde ise 60 70 civarı hızım. TurkNet'e bildirdim, arıza kaydı açtılar ama Türk Telekom arıza yok dedi. Üstelik kendi ölçümleri de düşük. TurkNet ise evin tesisatını kontrol edelim dedi ona da para istiyorlar. Evin tesisatında sorun olduğunu düşünmüyorum. Santral dolabı başka sitelerde 32 metre diyor. Sizce sorun evin tesisatında mı yoksa Türk Telekom ile mi alakalı?

Bir hafta önce altyapımızı ADSL'den VDSL'e geçtiğini öğrendim. TurkNet Max 96 Mbps olduğunu söylüyordu. Ancak bu hıza yakın bir hız alamadım. Bazen 50'ye düşüyor. Genelde ise 60 70 civarı hızım. TurkNet'e bildirdim, arıza kaydı açtılar ama Türk Telekom arıza yok dedi. Üstelik kendi ölçümleri de düşük. TurkNet ise evin tesisatını kontrol edelim dedi ona da para istiyorlar. Evin tesisatında sorun olduğunu düşünmüyorum. Santral dolabı başka sitelerde 32 metre diyor. Sizce sorun evin tesisatında mı yoksa Türk Telekom ile mi alakalı?

Hocam bize de arıza yok dediler 24 Mbps internet ile 3 Mbps hız alıyordum aradık bağırdık çağırdık ekipler gelince de sorunun onlarda olduğunu kaba bir dil ile söyledik kendi mahallelere takılan kutumu ne varmış orası arızalı çıktı düzelttiler öyle bence sizde arayıp bağırın çağırın anca böyle düzeltiyor Türk Telekom.

Hocam bize de arıza yok dediler 24 Mbps internet ile 3 Mbps hız alıyordum aradık bağırdık çağırdık ekipler gelince de sorunun onlarda olduğunu kaba bir dil ile söyledik kendi mahallelere takılan kutumu ne varmış orası arızalı çıktı düzelttiler öyle bence sizde arayıp bağırın çağırın anca böyle düzeltiyor Türk Telekom.

Sorun şurada ki arayamıyorsun. Çünkü temsilcileri yok. Sadece talep açabiliyorsunuz.

Teorik hız ile gözünüzü boyamışlar. VDSL altyapılarda istisnalar dışında bugüne kadar en yüksek gördüğüm hız 75mbps o da her zaman değil.

Ben kablolu olarak 90-95 arası download ve upload alıyorum ama evde başkaları da internete yüklenince altmışara hatta ellilere kadar düşüyor. Evinizdeki internetin trafiğiyle alakalıdır.
Kimse olmayınca interneti dibine kadar yüksek hızla kullanırken, evde 5 cihaz internete bağlandığında düşüyor bu hızlar.

Bende 100 Mbps internet hızında maximum 80 Mbps görüyorum. Açıklama olarak diyorlar ki altyapınız bakırdan ve en fazla bu hızı verebiliyoruz daha fazlasını verirsek kopmalar olacak dediler. Bilmiyorum ne kadar doğru.

Genelde hattınız tam 100 alamıyorsa DSLAM kilidi ile 88'e sabitliyorlar. Modem arayüzünden hat değerlerini atarsanız kilidin kaldırılması uygun mu değil mi ona göre cevap verirler. Şahsen ben wifi ile sabit 92-93 alıyorum

Eğer 100 Mbps paketten hızı alamıyorsanız altyapı desteklemiyordur. Hat değerlerini de paylaşmamışsınız. TürkNet zaten verebileceği kadar veriyordur. Eğer hızı alamıyorsanız, hızı dengeli bulmuyorsanız sebebi altyapıda arayabilirsiniz.

Zaten FTTH kullanıcıları bilir, bu dediğiniz şey bakır altyapıdan hizmet almadığınızda söz konusu bile olmuyor. Dolayısıyla altyapınızla alakalı. Hat değerlerinizi atın.
Genelde hattınız tam 100 alamıyorsa DSLAM kilidi ile 88'e sabitliyorlar. Modem arayüzünden hat değerlerini atarsanız kilidin kaldırılması uygun mu değil mi ona göre cevap verirler. Şahsen ben wifi ile sabit 92-93 alıyorum
Bu da doğru ben bunu belirtmeyi unuttum. Günümüz DSLAM'larında 100 Mbps gibi hızlarda kilit devreye girer.

Geri
Yukarı