TurkNet 1000MBPS hızı seçersem alabilir miyim?

Altyapı sorgu sonucunda 1000 Mbps çıkması bazen yanıltıcı olabiliyor, dikkat etmek lazım. Şöyle ki fiber altyapının temelde 2 türü var. Biri FTTH (eve kadar fiber), diğeri de FTTB-Eth dediğimiz binaya kadar fiber dairelere CAT kablo şeklinde.
Şu an için 100 Mbps üzerindeki hızlar sadece FTTH altyapılarda sunuluyor. Ama FTTB-Eth sistemler de tıpkı FTTH sistemler gibi PON (passive optical network) şebekeye bağlı oldukları için altyapı sorgu servisleri her iki sistemi de birmiş gibi gösteriyor. Oysa FTTB-Eth sistemde 100 Mbps üzerinde hız alınamaz.

Binanızın zemin veya bodrum katına inip sağı solu dikkatlice inceleyin. Şuna benzer bir dağıtım kutusu varsa altyapınız FTTH dediğimiz türdür ve 1000 Mbps'e kadar hız alabilirsiniz:

Yok o şekilde değil de şunlara benzer bir cihaz varsa altyapınız FTTB-Eth dediğimiz türdür ve en fazla 100 Mbps hız alabilirsiniz:

Superonline FTTB üzerinden 1gbit alıyorum. Maksimum 100 diye bir sınır yok. Olay tamamen mdu da bitiyor mdu destekliyorsa alınabilir. Aynı şekilde binamda Türk Telekom fiber de var onda da 1gbit alınabiliyor.

Dosya Ekleri

• 1690467675216.png
    1690467675216.png
    54,2 KB · Görüntüleme: 30
Superonline FTTB üzerinden 1gbit alıyorum. Maksimum 100 diye bir sınır yok. Olay tamamen mdu da bitiyor mdu destekliyorsa alınabilir. Aynı şekilde binamda Türk Telekom fiber de var onda da 1gbit alınabiliyor.
Superonline'dan alanlar var, ben Türk Telekom özelinde konuşmuştum. MDU'nun portları gigabit destekli olsa da 100 Mbps üzerindeki hızlar şu an için sadece FTTH altyapılarda sunuluyor Türk Telekom tarafında.
100+ FTTH.png

+100 FTTH.png

Superonline'dan alanlar var, ben Türk Telekom özelinde konuşmuştum. MDU'nun portları gigabit destekli olsa da 100 Mbps üzerindeki hızlar şu an için sadece FTTH altyapılarda sunuluyor Türk Telekom tarafında.
Binamda bulunan Türk Telekom hattı da aynı şekilde şuanda ve alabiliyorum. Binamda kullananlar da var zaten 100+ paketleri. Tabii ki bu sadece yüzeysel pop noktasından mdu yu besleyen kaç kıl var vs bunlar da önemli. Orada yazanlara pek takılmamak gerek açıkcası. Kağıt üzerinde bende alamıyordum 100 üzeri kıl eklendi ve mdu güncellendi şuan alabiliyorum :)

Edit: Mdu güncellendi derken zaten 1gbit destekli bir mdu bağlıydı kıl eklenerek kapasite arttırıldı. 1gbit modu açıldı.

Binamda bulunan Türk Telekom hattı da aynı şekilde şuanda ve alabiliyorum. Binamda kullananlar da var zaten 100+ paketleri. Tabii ki bu sadece yüzeysel pop noktasından mdu yu besleyen kaç kıl var vs bunlar da önemli. Orada yazanlara pek takılmamak gerek açıkcası. Kağıt üzerinde bende alamıyordum 100 üzeri kıl eklendi ve mdu güncellendi şuan alabiliyorum :)
MDU'yu zaten tek bir kıl besler. Aynı şekilde fiber dağıtım kutusunu da. Çünkü fiber projelerinde santral tarafındaki OLT'den bir bina için bir port ayrılır ve port da ilgili MDU'ya veya dağıtım kutusuna hizmet verir zaten. Altyapısı Türk Telekom FTTB olup da 100 üzeri hız alan bir tek sizi gördüm. Demek ki imkansız değilmiş ama çok çok nadir yani. Ben şu senaryoya çok rastladığım için öyle yazmıştım:
Arkadaşımız altyapı sorgusu yapıyor, 1000 Mbps sonucu çıkıyor. Sonra 100 üzerinde herhangi bir pakete başvuruyor. Kuruluma gelen ekip altyapı FTTH olmadığı için başvuruyu iptal ediyor. Sonra da arkadaşımız "altyapı sorgu sonucu 1000 Mbps çıktı ama ben kullanamadım" diye foruma soruyor. Gerek bu forumda gerek başka forumda buna çok rastlamıştım. Bu sebeple de "FTTB altyapılarda 100 üzeri hız alınamaz" yazmıştım.

Mdu'yu zaten tek bir kıl besler. Aynı şekilde fiber dağıtım kutusunu da. Çünkü fiber projelerinde santral tarafındaki Olt'den bir bina için bir port ayrılır ve port da ilgili Mdu'ya veya dağıtım kutusuna hizmet verir zaten. Altyapısı Türk Telekom FTTB olup da 100 üzeri hız alan bir tek sizi gördüm. Demek ki imkansız değilmiş ama çok çok nadir yani. Ben şu senaryoya çok rastladığım için öyle yazmıştım:
Arkadaşımız altyapı sorgusu yapıyor, 1000 Mbps sonucu çıkıyor. Sonra 100 üzerinde herhangi bir pakete başvuruyor. Kuruluma gelen ekip altyapı FTTH olmadığı için başvuruyu iptal ediyor. Sonra da arkadaşımız "altyapı sorgu sonucu 1000 Mbps çıktı ama ben kullanamadım" diye foruma soruyor. Gerek bu forumda gerek başka forumda buna çok rastlamıştım. Bu sebeple de "FTTB altyapılarda 100 üzeri hız alınamaz" yazmıştım.

Yok tek kıl beslemiyor maalesef yaklaşık şu an benim Superonline mdusuna bağlı 3 kıl var. 1,5 sene uğraştığım için 1gbit e geçmek için ki birine ulaştıktan sonra da süreç 5-6 ay civarı sürdü işi hem savsakladıkları için hem de genelmerkezden izin çıkıp proje çizilmesi için vs. pop noktasında da güncelleme yapılması gerekti ki bana gelene kadar 3 bina üzerinden atladı bağlantı yani şu an bana bağlı olan binalardaki insanlarda kullanabilirler 1gbit ancak sadece bana özel açıldı paket ben istediğim için şu an binamdaki ve bahsettiğim binalardaki arkadaşlar yani bölgedeki arkadaşlar maksimum 500Mbit bağlatabiliyorlar bölgem 1gbit pakete kapalı. Altyapımı güncelleyen kişi ile içli dışlı olduk detaylı bir şekilde açıkladı teknik detayları nasıl olduğunu vs.

Türk Telekom kısmına gelecek olursak da Türk Telekom'u aradım durumdan bahsettim ve bölgeme bakan altyapı ekibine yönlendirler onlar ile görüştüğümde gelip incelemesini istedim netleştirmek için ve gelip baktığında da bir sorunun gözükmediğini istersem bağlayabileceğini ve binada zaten kullanıldığını kendisi söyledi artı olarak da istersem kabloyu benim çekmem şartıyla direkt olarak FTTH olarak bağlantı alabileceğimi söyledi. Çünkü aşağıda duran Türk Telekom kutusu aslında 26 dairelik mdu kutusu gibi gözüken ancak direkt dairelere fiber kablo dağıtan bir kutu ve şu an binada kullanan sayısı az olduğu için tek portunu açıp ONT'ye bağlamışlar 5 daireye o ONT üzerinden CAT6 ile hizmet veriyor. Hatta ont üzerinden üyelik alırsam 700 lerde kalabilirsin demişti ancak port açarsak sıkıntısız kullanırsın hemde FTTH olarak kullanabilirsin demişti.

Yok tek kıl beslemiyor maalesef yaklaşık şu an benim Superonline mdusuna bağlı 3 kıl var. 1,5 sene uğraştığım için 1gbit e geçmek için ki birine ulaştıktan sonra da süreç 5-6 ay civarı sürdü işi hem savsakladıkları için hem de genelmerkezden izin çıkıp proje çizilmesi için vs. pop noktasında da güncelleme yapılması gerekti ki bana gelene kadar 3 bina üzerinden atladı bağlantı yani şu an bana bağlı olan binalardaki insanlarda kullanabilirler 1gbit ancak sadece bana özel açıldı paket ben istediğim için şu an binamdaki ve bahsettiğim binalardaki arkadaşlar yani bölgedeki arkadaşlar maksimum 500Mbit bağlatabiliyorlar bölgem 1gbit pakete kapalı. Altyapımı güncelleyen kişi ile içli dışlı olduk detaylı bir şekilde açıkladı teknik detayları nasıl olduğunu vs.

Türk Telekom kısmına gelecek olursak da Türk Telekom'u aradım durumdan bahsettim ve bölgeme bakan altyapı ekibine yönlendirler onlar ile görüştüğümde gelip incelemesini istedim netleştirmek için ve gelip baktığında da bir sorunun gözükmediğini istersem bağlayabileceğini ve binada zaten kullanıldığını kendisi söyledi artı olarak da istersem kabloyu benim çekmem şartıyla direkt olarak FTTH olarak bağlantı alabileceğimi söyledi. Çünkü aşağıda duran Türk Telekom kutusu aslında 26 dairelik mdu kutusu gibi gözüken ancak direkt dairelere fiber kablo dağıtan bir kutu ve şu an binada kullanan sayısı az olduğu için tek portunu açıp ONT'ye bağlamışlar 5 daireye o ONT üzerinden CAT6 ile hizmet veriyor.
O zaman altyapı FTTB değil ki FTTH.

O zaman altyapı FTTB değil ki FTTH.

Valla benim gördüğüm FTTH'ler senin üst mesajlarda attığın gibi oluyor diye biliyorum. Benim binamdaki bildiğimiz büyük kabinet içerisinde aynı mdu büyüklüğünde. Görselini ekledim. O çıkan kablo da calix marka ONT'ye giriyor.

Dosya Ekleri

• unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    70,8 KB · Görüntüleme: 24
  • unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    67,7 KB · Görüntüleme: 25
Valla benim gördüğüm FTTH'ler senin üst mesajlarda attığın gibi oluyor diye biliyorum. Benim binamdaki bildiğimiz büyük kabinet içerisinde aynı mdu büyüklüğünde. Görselini ekledim. O çıkan kablo da calix marka ONT'ye giriyor.
FTTH kısaltmasının açılımı eve kadar fiber olsa da fiber kablonun illa eve kadar çıkması gerekmez. Evet, genelde eve kadar çıkar ana teknik olarak şart değildir. Attığınız fotoğraflarda MDU cihazı görünmüyor. Sadece MDU kabini ve onun içerisinde fiber patch panel var. Fiber patch panel dediğim şey fotoğraftaki mavi yer. Fiber kablonun içindeki corelara ek yapılıp ek yerlerinin saklandığı kısım yani. Bir de ONT var işte. Siz sadece kabine bakarak altyapınızın FTTB olduğunu sanmışsınız. Oysaki kabin sadece bir kabindir. Önemli olan içerisindekilerdir. Benim fotoğrafını attığım dağıtım kutusu da aynı şekilde sadece bir kutudur. Önemli olan onun içerisinde yer alan PLC dediğimiz optik bölücüdür. Asıl işi yapan odur yani.

Yani fotoğrafını attığınız sistem de özünde FTTH. Çünkü mantık aynı. İşin içinde ONT varsa altyapı FTTH'dir. Her daireye ayrı ayrı ONT verilmemiş de çoklu LAN çıkışına sahip bir ONT kullanılmış.
Özetle yine benim en başta söylediğime geldik. FTTB altyapılarda 100 üzeri hız alınamaz. Sizin de şu an 100 üzerinde hız almanızın sebebi altyapınızın FTTH olması. Kabinin içerisindeki fiber patch paneli MDU cihazı sanmışsınız, bundan dolayı da yanlış anlamışsınız.

Bu arada turuncu kablodaki birden fazla core gördüğünüz için "MDU'yu tek kıl beslemez" diyorsunuz ama o turuncu kablodaki tek bir core kullanılıyor zaten. Yoksa birden fazla core'un girebileceği bir SFP modülü henüz icat edilmedi.

TurkNet'ten 1000 Mbps almam için ekiplerin ne yapması gerekiyor çünkü Türk Telekom'da 1000 Mbps'e 20 Mbps upload veriyorlar.

FTTH kısaltmasının açılımı eve kadar fiber olsa da fiber kablonun illa eve kadar çıkması gerekmez. Evet, genelde eve kadar çıkar ana teknik olarak şart değildir. Attığınız fotoğraflarda mdu cihazı görünmüyor. Sadece mdu kabini ve onun içerisinde fiber patch panel var. Fiber patch panel dediğim şey fotoğraftaki mavi yer. Fiber kablonun içindeki Core'lara ek yapılıp ek yerlerinin saklandığı kısım yani. Bir de ONT var işte. Siz sadece kabine bakarak altyapınızın FTTB olduğunu sanmışsınız. Oysaki kabin sadece bir kabindir. Önemli olan içerisindekilerdir. Benim fotoğrafını attığım dağıtım kutusu da aynı şekilde sadece bir kutudur. Önemli olan onun içerisinde yer alan plc dediğimiz optik bölücüdür. Asıl işi yapan odur yani.

Yani fotoğrafını attığınız sistem de özünde FTTH. Çünkü mantık aynı. İşin içinde ONT varsa altyapı FTTH'dir. Her daireye ayrı ayrı ONT verilmemiş de çoklu lan çıkışına sahip bir ONT kullanılmış.
Özetle yine benim en başta söylediğime geldik. FTTB altyapılarda 100 üzeri hız alınamaz. Sizin de şu an 100 üzerinde hız almanızın sebebi altyapınızın FTTH olması. Kabinin içerisindeki fiber patch paneli mdu cihazı sanmışsınız, bundan dolayı da yanlış anlamışsınız.

Bu arada turuncu kablodaki birden fazla Core gördüğünüz için "mdu'yu tek kıl beslemez" diyorsunuz ama o turuncu kablodaki tek bir Core kullanılıyor zaten. Yoksa birden fazla Core'un girebileceği bir sfp modülü henüz icat edilmedi.

Benim görselini attığım o zaman daha eski bir FTTH dağıtıcı. Bu arada bu Türk Telekom'un cihazı ben hala Superonline kullanıyorum FTTB üzerinden. Superonline'ın binamdaki switch'i 4 sfp+ girşine sahip. 2 Adeti'i 10G 2 adeti 1g. Markası Huawei S5321-28X-si-AC bu cihazdan 2 adet mevcut. Üst cihaz yani benim bağlı olduğuma 4 Core olarak 2 sfp+ 10G'ye giriyor. Alttaki cihaza da aynı şekilde 2 10G portuna 2-2 4 Core giriyor. Görsellerine internetten bakabilirsin.

TurkNet'ten 1000 Mbps almam için ekiplerin ne yapması gerekiyor çünkü Türk Telekom'da 1000 Mbps'e 20 Mbps upload veriyorlar.

TurkNet maalesef kendi altyapısı haricinde 100 üzeri vermiyor. Ha isteseler yapabilirler mi evet yapabilirler ama altyapıyı kiraladıkları için masrafları muhtemelen çok daha fazla yükseliyor o yüzden sadece kendi altyapıları üzerinden vermeye devam ediyorlar. Comnet mesela Türk Telekom altyapısı üzerinden verebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı