TurkNet Bağlantı Kopması

Görkem Umut

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar,

Müstakil bir evde oturuyorum. ISS gördüğünüz üzere TurkNet. 100 Mbps olan paketteyim ve önceden 80mbps hız alabiliyorken şimdi 50lere düştü hız. İnternet koptuktan sonra da 15-20 arası bir değerle geliyor. Çok uzun süre boyunca da 40'ın üstüne çıkmıyor. Alt üst olmuş durumda yani. Günde nerdeyse 10 defa kopma yaşıyorum ve TurkNet kendilerinden kaynaklanan bir problem olmadığını söylüyor. Ev müstakil olduğu için kutudan değil de direkten geliyor kablo. Asıl kutudan direğe, direkten de etraftaki evlere dağıtıyorlar interneti kablo üzerinden. Son 1-2 aya kadar böyle aşırı problem yaşamıyordum fakat şimdi nerdeyse 2 saat başı internet kesiliyor. Dış tesisattaki kabloları CAT 6 ile değiştirmek bir çözüm müdür? Çünkü TurkNet, TT ekiplerini 3 kez gönderdi ve onlar da bir problem bulamadılar.

düzenleme: evimize çekilen kablolar en iyi ihtimalle 9 senelik kablolar.

Modem üzerindeki değerler şu şekilde:
  • StatusConnection establishedReboot
  • Internet safetyAdGuard DNS is enabledConfigure
  • Authentication typePPPoE
  • IP address100.88.23.254
  • Subnet mask255.255.255.255
  • StandardITU G.993.2 (VDSL2), 17a
  • Speed31607 / 8188 kbit/s
  • Noise margin7.0 / 16.6 dB
  • Signal power level13 dBm
  • Signal attenuation8.9 / 14.4 dB
  • MAC Address50:ff:20:2a:24:f0
  • Download2.53 kbit/s
  • Upload1.30 kbit/s
  • Received63.5 Kbytes
  • Sent54.7 Kbytes
  • DNS servers193.192.98.8
  • 212.154.100.18
-------
TurkNet üzerindeki değerler de şu şekilde:
Bu farklı bir saatte gelen değer
Hat Fiziksel Durumu : AÇIK
Hat Yönetimsel Durumu : AÇIK
NmsHızProfil : 102400/8192.PRF
Upload Çıkış Gücü : 9.1
Download Çıkış Gücü : 13.8
Upload Kapasite Hızı : 25502 kbps
Download Kapasite Hızı : 26987 kbps
Upload Mevcut Hızı : 8189 kbps
Download Mevcut Hızı : 18184 kbps
Upload Noise Margin : 21.7 dB
Upload Attenuation : 16.7 dB
Download Noise Margin : 9.6 dB
DownloadAttenuation : 11.6 dB

Bu da ondan yarım saat sonra gelen değer
Hat Fiziksel Durumu : AÇIK
Hat Yönetimsel Durumu : AÇIK
NmsHızProfil : 102400/8192.PRF
Upload Çıkış Gücü : 9.1
Download Çıkış Gücü : 14.7
Upload Kapasite Hızı : 34434 kbps
Download Kapasite Hızı : 70037 kbps
Upload Mevcut Hızı : 8189 kbps
Download Mevcut Hızı : 57172 kbps
Upload Noise Margin : 25.9 dB
Upload Attenuation : 12.7 dB
Download Noise Margin : 8.5 dB
DownloadAttenuation : 7.4 dB

Son düzenleme:
Hemen e-devletten tüketici mahkemesine başvuruyorsun 1 hafta sonra TurkNet sana şöyle bir e posta gönderiyor;
"Şikayet konu hususunun bağlantı ile ilgili olduğu anlaşılmıştır. Konuyla ilgili yapılan kontrollerde xxxxxx numaralı kayıt açılmış olup ivedilikle çözüm sağlanıp tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.
Memnuniyetiniz adına TurkNet hesabınıza 70.00 TL indirim girilmiş olup gelecek aydaki faturanızdan mahsuplaşacaktır."

Hemen e-devletten tüketici mahkemesine başvuruyorsun 1 hafta sonra TurkNet sana şöyle bir e posta gönderiyor;
"Şikayet konu hususunun bağlantı ile ilgili olduğu anlaşılmıştır. Konuyla ilgili yapılan kontrollerde xxxxxx numaralı kayıt açılmış olup ivedilikle çözüm sağlanıp tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.
Memnuniyetiniz adına TurkNet hesabınıza 70.00 TL indirim girilmiş olup gelecek aydaki faturanızdan mahsuplaşacaktır."
Yapayım bunu hocam da turknet konuyla ilgili ekip göndermeye kalkıştığı anda faturana +99 TL yansıtırım diyor.

Merhaba arkadaşlar,

Müstakil bir evde oturuyorum. ISS gördüğünüz üzere TurkNet. 100 Mbps olan paketteyim ve önceden 80Mbps hız alabiliyorken şimdi 50'lere düştü hız. İnternet koptuktan sonra da 15-20 arası bir değerle geliyor. Çok uzun süre boyunca da 40'ın üstüne çıkmıyor. Alt üst olmuş durumda yani. Günde neredeyse 10 defa kopma yaşıyorum ve TurkNet kendilerinden kaynaklanan bir problem olmadığını söylüyor. Ev müstakil olduğu için kutudan değil de direkten geliyor kablo. Asıl kutudan direğe, direkten de etraftaki evlere dağıtıyorlar interneti kablo üzerinden. Son 1-2 aya kadar böyle aşırı problem yaşamıyordum fakat şimdi neredeyse 2 saat başı internet kesiliyor. Dış tesisattaki kabloları CAT 6 ile değiştirmek bir çözüm müdür? Çünkü TurkNet, TT ekiplerini 3 kez gönderdi ve onlar da bir problem bulamadılar.

Düzenleme: Evimize çekilen kablolar en iyi ihtimalle 9 senelik kablolar.

Modem üzerindeki değerler şu şekilde:
  • StatusConnection establishedReboot
  • Internet safetyAdGuard DNS is enabledConfigure
  • Authentication typePPPoE
  • IP address100.88.23.254
  • Subnet mask255.255.255.255
  • StandardITU G.993.2 (VDSL2),17A
  • SPEED31607 / 8188 kbit/s
  • Noise margin7.0 / 16.6 dB
  • Signal Power Level13 dBm
  • Signal attenuation8.9 / 14.4 dB
  • Mac Address50:ff:20:2a:24: F0
  • Download2.53 kbit/s
  • Upload1.30 kbit/s
  • Received63.5 Kbytes
  • Sent54.7 Kbytes
  • DNS servers193. 192.98.8
  • 212.154.100. 18
-------
TurkNet üzerindeki değerler de şu şekilde:
Bu farklı bir saatte gelen değer
Hat Fiziksel Durumu: AÇIK
Hat Yönetimsel Durumu: AÇIK
NmsHızProfil:102400/8192.PRF
Upload Çıkış Gücü:9.1
Download Çıkış Gücü:13.8
Upload Kapasite Hızı: 25502 kbps
Download Kapasite Hızı: 26987 kbps
Upload Mevcut Hızı: 8189 kbps
Download Mevcut Hızı: 18184 kbps
Upload Noise Margin: 21.7 dB
Upload Attenuation:16.7 dB
Download Noise Margin:9.6 dB
DownloadAttenuation: 11.6 dB

Bu da ondan yarım saat sonra gelen değer
Hat Fiziksel Durumu: AÇIK
Hat Yönetimsel Durumu: AÇIK
NmsHızProfil:102400/8192.PRF
Upload Çıkış Gücü:9.1
Download Çıkış Gücü:14.7
Upload Kapasite Hızı: 34434 kbps
Download Kapasite Hızı: 70037 kbps
Upload Mevcut Hızı: 8189 kbps
Download Mevcut Hızı: 57172 kbps
Upload Noise Margin:25.9 dB
Upload Attenuation: 12.7 dB
Download Noise Margin:8.5 dB
DownloadAttenuation:7.4 dB

Hocam sorun iç tesisat gibi duruyor o yüzden size indirim falan yapmazlar. Güneş kabloları yakmış olabilir. SNR değeriniz yerlerde bina içi tesisatınızı kaliteli bir CAT6 ile yenilemeniz çözüm olabilir.

Yapayım bunu hocam da turknet konuyla ilgili ekip göndermeye kalkıştığı anda faturana +99 TL yansıtırım diyor.
Siz sorunun iç tesisat ile alakalı olmadığını ve elektrikçi ile kontrol edildiğini not ederseniz hiçbir sıkıntı kalmayacaktır. Bu arada tüketici başvurusuna turknet müşteri hizmetleri ile kaç defa konuştuğunuza dair kanıt olarak ekran ss'i gönderirseniz daha hızlı sonuç alırsınız.

Siz sorunun iç tesisat ile alakalı olmadığını ve elektrikçi ile kontrol edildiğini not ederseniz hiçbir sıkıntı kalmayacaktır.
Deneyeceğim. Başka bir öneriniz var mı?
Hocam sorun iç tesisat gibi duruyor o yüzden size indirim falan yapmazlar. Güneş kabloları yakmış olabilir. SNR değeriniz yerlerde bina içi tesisatınızı kaliteli bir CAT6 ile yenilemeniz çözüm olabilir.
Hocam bi elektrikçi geldi ama direğe ben çıkamam falan demişti bi ara.

Deneyeceğim. Başka bir öneriniz var mı?

Hocam bir elektrikçi geldi ama direğe ben çıkamam falan demişti bir ara.

Başka önerim yok değiştirin düzelecektir.

Hocam arkadaşın hat zayıflamasına bakın. Sorun iç tesisat kaynaklı duruyor türk.net değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
TurkNet'in klasik bahanesi bunlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
TurkNet'in klasik bahanesi bunlar.

Hocam kendi gözümle görüyorum arkadaş hat değerlerini atmış. Değerleri okumayı biliyorsanız okuyun ne bahanesi. Videodaki arkadaşın sorunu bu diye bu arkadaşın sorunu damı öyle. Ben 100 Mbps'de 50 Mbps alıyordum iç tesisatı yeniledim düzeldi buna ne dersiniz?türk.net bile bilemi bozmuş iç tesisatı :D .Şöyle ön yargılı olayın lütfen.

Yeni konular

Geri
Yukarı