TurkNet hatta sık sık kopma

İbrahim Köse

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle hepinize merhabalar arkadaşlar,

Yaklaşık 2 ay önce Türk Telekom'dan TurkNet'e geçtim. 75 Mbps hız kullanmaktayım. Geçtiğimiz pazar günü hatta hız, kopma vs. problemleri yokken pazartesi akşamı çok kısa aralıklarla hatta kopmalar başladı. TurkNet ile iletişime geçtik ve Türk Telekom'un saha ekiplerini yönlendirdiler. Yazılan rapor da problemin Türk Telekom alt yapısında değil de kullanıcının ankastresinde olduğunu ilettiler. TurkNet'in müşteri hizmetleriyle sürekli iletişimde kalıp çözmeye çalıştık problemi ancak şu ana dek başarısız olduk ve problemin modem kaynaklı olduğunu düşünmeye başladık. Problemin çok kısa özeti ve olan döngü ise şöyle; DSL ve internet ışıkları sönüyor, daha sonra DSL ışığı uzun bir süre kapanıp açılıyor. Sabitlendikten sonra internet ışığı da yanmaya başlıyor ve internet geliyor. Buna ek olarak daha önceden 72 Mbps civarı aldığım hız 50 Mbps ve daha altına düşmüş durumda. Aşağıda iletilen raporlar, yapılan işlemler ve modem bilgilerini görebilirisiniz.

Modem bilgileri;
Model: ASUS DSL-N16
Modem yazılım sürümü: 1.1.2.3_858-GB01E6A7 (daha yeni bir güncelleme yok)

Raporlar;

Kayıt açıldığında TurkNet'in sistemlerinde otomatik oluşturulan arıza kaydı teknik durum bilgileri(rapor 1);

arıza kaydı açıldığında teknik durum bilgileri.
Hat fiziksel durumu: Açık.
Hat yönetimsel durumu: Açık.
Nmshızprofil: VDSL2_79M_8192.
Upload çıkış gücü: 8.1
Download çıkış gücü: 14.0
Upload kapasite hızı: 30446 Kbps.
Download kapasite hızı: 85388 Kbps.
Upload mevcut hızı: 8192 Kbps.
Download mevcut hızı: 68920 Kbps.
Upload noise margin: 24.2 dB.
Upload attenuation: 12.0 dB.
Download noise margin: 5.5 dB.
Downloadattenuation: 2.2 dB

Türk Telekom tarafından gönderilen "Telekom sistem mesajı"(rapor 2)

Türk Telekom sisteminden gelen durum güncellemesi.
Arıza bildirim tarihi: 05-04-2021 21:45:27
Görev: Islah.
Görev bildirim zamanı: 06-04-2021 12:00:00
Arıza ID: 2021040600084202205.
Arıza durum açıklama: Arıza kontrolü yapıldı.
Ekip tipi açıklama: Teknik saha ekibi.
İş emri ID: 2021040600200866430.
İş emri durum açıklama: Arızanız gerekli kontrol ve işlemler sonucunda çözümlenmiştir.
Log: Arıza müşteri ankastre kablosu kaynaklıdır - TT tarafında sorun tespit edilmemiştir.
İşlem sonuç kodu: Müşteri sorumluluğunda arıza.
İşlem sonuç grubu: Müşteri sorumluluğunda - giderilemedi.
Geçen süre tipi: Türk Telekom

Bu rapor üzerine TurkNet'in sistemi tarafından oluşturulan arıza kaydı teknik durum bilgileri (rapor 3)

Arıza kaydı teyit aşamasında teknik durum bilgileri.
Hat fiziksel durumu: Açık.
Hat yönetimsel durumu: Açık.
Nmshızprofil: VDSL2_79M_8192.
Upload çıkış gücü: 7.7
Download çıkış gücü: 14.0
Upload kapasite hızı: 27193 Kbps.
Download kapasite hızı: 72384 Kbps.
Upload mevcut hızı: 8192 Kbps.
Download mevcut hızı: 60744 Kbps.
Upload noise margin: 21.9 dB.
Upload attenuation: 13.8 dB.
Download noise margin: 7.8 dB.
Downloadattenuation: 2.2 dB.

TurkNet Online işlemler teknik bilgiler.

Devre Numarası
DurumKullanıcı 1 dakika ONLINE
Fiziksel Durum (VAE)AÇIK
SantralÜMRANİYE
Ip Adresi
Modem BuluşmaModem Buluşuyor - VDSL
İndirme Hızı59.95 Mbps
Yükleme Hızı8 Mbps

yapılan işlemler

Daireye gelen telefon hattına yapılan bir ek vardı, bu düzeltildi. Arada splitter ve splittera bağlanan kablo olmadan denendi, sonuç aynı. Modem 2 kere fabrika ayarlarına döndürüldü ve tekrardan yazılım güncellemesi yapıldı. TurkNet tarafından sağlanan kullanıcı adı ve şifre değiştirildi. Modem ara yüzünden 'kararlılık' ayarı 7 dB ve 8 dB olarak değiştirilip ayarlandı(varsayılan ayar devre dışı ve yanında yazan yani modemin ölçtüğü dB değerleri 7 ile 8 arasında). TurkNet tarafından geçici olarak statik IP alındı.

Ek olarak bu postu açana kadar 3 kere gidip geldi internet. Yedek modemim yok ve modemi başka bir yerde deneme şansım da yok. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Hocam aynı sorun bende de vardı. Türk Telekom ekipleri geldi bizde sorun yok dedi. Turknet ekibi ücret karşılığı evime geldi en sonunda. Modeme,ankastreye ve evime kadar gelen kablolara suç atıp gittiler. Bende ordadır deyip değiştirdim komple elektrikci çağırıp. Aradan 5 Dk geçti kopmaya devam etti. Sorunum düzelmedigi gibi üstüne tonla para harcadım. En sonunda sizden cikiyorum diye ikaz ettim ve 1 hafta sonunda kendi kendine düzeldi. Sorun turkneti kendi sunucusunda kardeşim iyice emin ol öyle hareket et. Evime gelen turknet ekibi modem resetledi diye 108 TL aldılar.

Hocam aynı sorun bende de vardı. Türk Telekom ekipleri geldi bizde sorun yok dedi. Turknet ekibi ücret karşılığı evime geldi en sonunda. Modeme,ankastreye ve evime kadar gelen kablolara suç atıp gittiler. Bende ordadır deyip değiştirdim komple elektrikci çağırıp. Aradan 5 Dk geçti kopmaya devam etti. Sorunum düzelmedigi gibi üstüne tonla para harcadım. En sonunda sizden cikiyorum diye ikaz ettim ve 1 hafta sonunda kendi kendine düzeldi. Sorun turkneti kendi sunucusunda kardeşim iyice emin ol öyle hareket et. Evime gelen turknet ekibi modem resetledi diye 108 TL aldılar.
Cevabınız için teşekkür ederim hocam tekrardan iletişime geçtiklerinde onları suçlayayım biraz :p
Hattınız 70 Mbps interneti kaldırmıyor. Hızınızı 50 Mbps'ye sabitlemelerini isteyiniz.
Daha önce de belirttiğim gibi 72+ Mbps hız aldım bu hatta. Şu anda speedtest.net yaptığım hız testi aşağıdadır.

1617795954265.png

Daha önce de belirttiğim gibi 72+ Mbps hız aldım bu hatta. Şu anda speedtest.net yaptığım hız testi aşağıdadır.

Eki Görüntüle 962155
Şu an normal bir zamanda değiliz, interneti kullanan kişi sayısı çok fazla. Bu yüzden tüm hat değerleri alt üst olmuş durumda, geceleri internetiniz kesilmiyor değil mi?

Hata yeni abone geldi mi? Ben de böyle bir sorun yaşadım, binaya yeni bir abone gelince hızımız 35'ten 25'lere düştü.

Bildiğim kadarıyla gelmedi. Oturduğumuz binada yöneticilik gibi bir kurum olmasa da ona en yakın benim sanırım.
Düzeltme: Statik IP'yi yeni tanımladılar. Yaklaşık 5 dakika önce. 3 4 saat bir bakayım gitmezse buraya yazacağım.
Güncelleme: Statik IP tanımlaması da bir işe yaramadı. Durum aynı.
Güncelleme 2: SNR Margin değeri

1617798297380.png

Güncelleme 3: Modemin yaptığı ritüel değişti. DSL ışığı yanıyor uzun bir süre sonra internet ışığı da yanıyor. Bir kaç saniyelik bağlantı sağlandıktan sonra ikisi de gidiyor. Sonra tekrardan aynı döngü.
Gece hatlar biraz daha rahat olduğu için daha az yaşıyor olmanız gerekiyor. Benim tavsiyem internetinizi hızınızı 50 Mbps'ye çekiniz. Sonra tekrar deneyiniz.
Hız düşürme işe yaramadı hocam.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı