TurkNet kopuyor ve hız düşürüyor

Ben yaklaşık 3 yıl boyunca mutlu bir Türk Net kullanıcısı idim. Aynı zamanda Türk Telekom da kullanıyordum. Ancak 2 ay öncesine kadar. Yaşadığım bölgede 3 gün boyunca lokal kesintiler olmaya başladı. Önce mahalle mahalle sonrasında ise ilçenin tümünde hemen hemen bütün iss'lerde İnternet kesintileri yaşandı. Türk Telekom'da çalışan tanıdıklarım altyapı yenilemeleri olduğunu bundan dolayı kendi kazdığı altyapısı olanlar hariç ttnet altyapısı ve kutularını kullanan hangi operatör varsa hepsi bundan etkilenecek demişti. Ancak diğer bütün operatörler bir müddet sonra hizmetine kaldığı yerden devam etmesine rağmen ne hikmetse Türk Net bir türlü düzelmedi 1 hafta geçtikten sonra İnterneti nihayet geldi. Bu arada Türk Telekom 3 günden sonra normale dönmüştü. Ancak Türk net 46 mgbit olan bağlantım birden 35'e bir kaç gün sonra da (şaka gibi) 9 mgbit'e düştü. Tabii bu süreç içerisinde online işlemlerde nereden baksanız 10'dan fazla kez yazışma, arıza kaydı, şikayetim afaki cevaplarla geçiştirildi. Zaten Türk net müşteri hattından canlı birine ulaşmanız mümkün değil. En sonunda hizmet iptaline kadar süreç ilerledi. Sonuçta bende aptal değilim, 90 liraya 9 mgbit İnternet kim ister. Ancak iptal süreci de ayrıca bir çile. Yok şu dilekçeyi yaz, yok şu formatta olsun, yok mail başlığı şu şekilde olacak derken o süre içerisinde kullanmadığım koca bir ayın faturası geldi. Hemde 90 liraya yakın. Neyse ki en sonunda iş tüketici mahkemesine tam taşınıyordu ki hizmet iptali gerçekleşti ve 10 küsür lira son bir fatura ile Türk net ile olan bağım koptu. Son zamanlarda Türk net hep topu Türk Telekom'a atıyor. Türkiye genelinde şikayetler üst üste. Artık eski hizmet kalitesi ve ilgi alaka bitti.

Son düzenleme:
Merhaba bu, Technopat'a ilk yazım olacak; o yüzden bir yerlerde hata yaptıysam lütfen uyarınız, Teşekkürler.
Yaklaşık 10 aydır TürkNet kullanıyorum, ilk 3 ay internet hızım 100-95 Mbps arasıydı ve çok memnundum fakat son 7 aydır internet hızım 40Mbps'nin üzerine çıkmıyor. Belki düzeltirler diye hiç sesimi çıkardım fakat o kadar sürenin ardından kafama dank etti ve arıza kaydı bıraktım, 35Mbps olan hızım geçen hafta tekrar 95Mbps civarı oldu fakat bu seferde her 20-25 dakikada bir internetim kesildi, tekrar arıza bildirimi bıkaktım, kopma-kesilme sorunum çözüldü ama tekrar hızım 40Mbps hızına indi, tekrar arıza bildirim yaptım. Bana 'bu sefer sorunu kalıcı bir şekilde çözeceğiz dediler' ve yaklaşık bir hafta internetim hiç kesilmeden 95Mbps hızında kullandım ama ne yazık ki 3 gün önce tekrar 40Mbps'ye düştü. Artık ne yapmam gerek bilmiyorum tekrar arıza kaydı bıraktım ve her arıza kaydı bıraktığımda en az 5 gün yanıt gelmesi için bekliyorum. Yorumlarınız, önerileriniz nedir, ne yapmam gerek?

Yer: Küçükçekmece
Düzeltme: Resim eklendi.

Eki Görüntüle 732463
Şu başlığı gördüm inanamadım, aynısının18 ekin 2020 den bu yana yaşıyorum, 3 yıl 6 aydır Türknet liyim mahallede boş port olduğu an bırakılan Türk et i evde ki İnternet hızı 2.4 mbps upload ise 0.3 mbps bir defa zor bela saha ekibi geldi gecenin 10 unda geldi o karanlıkta bina bina gezdik İnternet 8-13mbps yükseldi. Destek kayıt kısmından teşekkür ettim yarım saat sonra İnternet download hızı 0.35 mbps düştü upload ise ölçülemedim 0.002 mbps yazdı. O gün bugündür hergün düzenli yazıyorum, masal anlatıyorlar bursa da saha ekipleri yok, bağlı olduğum santral 1959 metre kadar yakın Yapa ağına fakat bu yaşananların tek ve net açıklaması hız ile oynanıyor, ülkemizde btk bu işleri biraz kontrol etse bu kadar mağduriyet yaşanmazdı.

SNR değeriniz oldukça kötü. Hız kısıtlaması yapılmazsa kopmaları çok sık yaşarsınız. Bunun nedeni alt yapının yetersizliği diye düşünüyorum. İnternet erişiminde hala taş devrinde yaşıyoruz. Bazı firmalar bu işi tek elleştirdiği için yatırım da göremiyoruz. Kaldı ki yatırımların önünü açacak düzene sokup teşvik edecek kurumun başındakiler TT'un yönetim kurulunda bilmem anlatabildim mi?

Modemi kapat 10 saniye sonra tekrardan aç sorunun düzelip düzelmediğine bak.
Modemini 10-15 saniye kapat ve bekle, 10-15 dakika sonra tekrardan modemini aç ve Speedtest'i yap. Bu sorun IP adresinin yenilenmemesinden'de kaynaklanabilir veya bazen internet sağlayıcıları senden gizlice internet hızını düşürüyorlar fakat onu yapacaklarını sanmıyorum. Bu arada telefonun ıle'de hız testi yapmanda fayda var çünkü bilgisayarın Win XP ve eski bir işletim sistemi.

TürkNet pişmanlıktır. Superonline'ı kapatıp geçtim sırf 75Mbit veriyor diye. 75 veriyordu ama internet sürekli kopuyordu. Sonra bir gitti gidiş o gidiş, 2 ay yok. Destek kaydı oluşturuyorum, sizin hatta sorun var ücretli saha ekibi yollayalım diyorlar. Diyorum yollayın gelsinler. Gelip bakıyorlar sizde kalan kısımda sorun yok diyorlar. Acaba modem mi arızalı diye bile düşündüm. Adam başka modemle de hattı kontrol etti modemde de sorun yok. Destek kaydını yineledim yine sizin kısımda sorun var dediler, destek kaydınada ekipleriniz sizde sorun yok dedi yazdım ha. Neyse en son iptal ettim 130 TL Superonline 100Mbit fiber bağlattım şu an mutluyum. Zaten TürkNet'te 75'di 85 oldu sonra 95 oldu. 3 TL falanda telefon hattı alıyorlar. 33 TL için kendimi yoruyormuşum da haberim yokmuiş. Zaten kullanamadığım internete mode miydi, kurulum ücretiydi vs. kaç 33TL gitti. Ha bir de ilk bağlartığımda yani 3 ay önce falan yalın internet talebi açtım iptal edilene kadar hiçbir şey yapmadılar o konuda.

Mert çok teşekkür ederim ama artık
SNR değeriniz oldukça kötü. Hız kısıtlaması yapılmazsa kopmaları çok sık yaşarsınız. Bunun nedeni alt yapının yetersizliği diye düşünüyorum. İnternet erişiminde hala taş devrinde yaşıyoruz. Bazı firmalar bu işi tek elleştirdiği için yatırım da göremiyoruz. Kaldı ki yatırımların önünü açacak düzene sokup teşvik edecek kurumun başındakiler TT'un yönetim kurulunda bilmem anlatabildim mi?
Merhaba cevabın için teşekkür ederim ama yazdığım gibi bir hafta boyunca sorunsuz nvdia geforce a 50mbps internet verdim sıkıntı olmadı sonra sebebsiz olarak tekrar 40mbps'ye düştü anlamadım ??????????????
Modemi kapat 10 saniye sonra tekrardan aç sorunun düzelip düzelmediğine bak.
Modemini 10-15 saniye kapat ve bekle, 10-15 dakika sonra tekrardan modemini aç ve Speedtest'i yap. Bu sorun IP adresinin yenilenmemesinden'de kaynaklanabilir veya bazen internet sağlayıcıları senden gizlice internet hızını düşürüyorlar fakat onu yapacaklarını sanmıyorum. Bu arada telefonun ıle'de hız testi yapmanda fayda var çünkü bilgisayarın Win XP ve eski bir işletim sistemi.
İşletim sistemim windows 7 sadece xp görünümünü kullanıyorum ha windows 7 de eski dersen ona diyecek bir lafım yok :D katılıyorum dediğin gibi yaptım fakat herhangi bir şey değişmedi ama yorumun için teşekkür ederim.
TT ise altyapı sorunlarını fiziki bir şekilde halletme imkanı çok zor olacağı için en performans alabileceğimiz hızı bulmamız lazım.
75 ya da 70 download isteyin ilk başta, kopmalar yaşarsanız beşer beşer düşürün.
Dediğiniz gibi arızı kaydı bıraktım ve tane tane anlattım fakat bana o şekilde bir işlem seçeneğinin olmadığını söylediler
Bu konulardan sonra türknetmi alayım milenicommu alayım ne alayım ben diyorum.
TürkNeti'i alıcaksan sorun yaşadığın zaman yaşayacağın şeyleri özetliyeyim, öncelikle en az 2 gün sonra cevap verirler ve eğer TürkNet'in idaresi altında bir yer değilse senden 99 tl sorunun ne olduğunu öğrenmek ve çözmek için para alırlar ayrıca sorun eğer kablo vs ise'şahsen bana iç hatlarda sıkıntı var o yüzden metre başına 2 tl kablo parası istediler' ekstra da para da alırlar ve işin en sinir eden tarafı ise bütün Türkçe kurallarına uyarak, tane tane ve detaylı ve rica eder bir şekilde şikayette bulunsanız bile size kopyala yapıştır cevaplar vericekler. Şahsen benim müşteri hizmetleri konusunda yaşadıklarım bu şekilde ama pandemiden önce TurkNet'li olduğum 3 ay sorunsuz, kesintisiz 98 95 mbps indirme 7 upload hızı aldım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı