TurkNet - NetSpeed bağlantı değerleri

Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde yaptığım geçiş işlemim birkaç saat öncesinde başarıyla tamamlandı. İki firmadan aldığım hizmetin görseller ile karşılaştırmasını sizlere de sunmak istedim.

• Testler tek bir bilgisayardan yapılmıştır.
  • Test sırasında güncel olarak kullandığım TP-Link Archer VR1200 MODEM kullanılmıştır.
  • Santral yoğunluğu gibi durumları da düşündüğümden dolayı 1'er gün aralık ile aynı saat aralığında yapılmıştır. (18:00-18:30)
  • Aşağıda paylaşacağım tracert'da "www.google.com" kullanılmıştır. İkinci testi yaparken farklı IP adresi gördüğümden dolayı direkt olarak ilk yaptığım testteki IP adresi üzerinden yapılmıştır.
  • Speedtest ve nPerf testleri otomatik sunucularda yapılmıştır.
  • Test içeriği;
    Speedtest, nPerf, Steam, Tracert ve Modem arayüzü.

Yaptığım karşılaştırmalar fikir sunması açısındandır. Eksikler vs. olabilir, aklıma gelip de test ettiklerim bunlar. İki sağlayıcıdan da herhangi bir gelirim yoktur, tamamen faydalı ve fikir olması açısından yapılmıştır :)

Speedtest karşılaştırmaları;

TurkNet:

speedtest-turknet.png

NetSpeed:

speedtest-netspeed.png

nPerf Karşılaştırmaları:
TurkNet:

nperf-turknet.png

NetSpeed:

nperf-netspeed.png

Steam indirme hızları:

TurkNet:

steam-turknet.png

NetSpeed:

steam-netspeed.png

Tracert çıktıları:
TurkNet:

tracert-turknet.png

NetSpeed:

tracert-netspeed.png

Modem arayüz değerleri:
TurkNet:

modem-turknet.png

NetSpeed:

modem-netspeed.png

Yukarıdaki karşılaştırmalarıma göre;
  • Speedtest karşılaştırmasında ortalama 13Mbps daha hızlı download ve daha düşük ping değerleriyle NetSpeed daha iyi sonuç verdi. Upload hızları iki tarafta da aynı.
  • nPerf karşılaştırmasında ortalama olarak 8Mbps daha hızlı download ve ortalama 6ms daha düşük ping değeriyle NetSpeed daha iyi sonuç verdi.
  • Steam indirmelerinde TurkNet maksimum 9.3Mb/s indirme hızına çıkabilirken NetSpeed 10.9Mb/s indirme hızına çıkarak yine daha iyi sonuç verdi.
  • Tracert çıktılarında ortalama olarak 8-9ms daha düşük değer veren taraf NetSpeed oldu.
  • Modem arayüzünde mevcut Upstream hızları aynı olurken Downstream hızında 14Mbps ile daha yüksek değer veren NetSpeed oldu.

Karşılaştırmalarım bu şekildeydi. TurkNet'in 2. zam politikasından sonra servis sağlayıcı değiştirme kararı aldım. NetSpeed nasıldır konusunda kendimdeki soru işaretlerini tatmin edecek sonuçlar aldım. Umarım ileriye dönük sorunlar yaşamam.

Speedtest adil olmamış ama diğer testlerde Netspeed daha iyi performans göstermiş.
Speedtest için aynı il ve sunucuyu seçebilirdiniz. Örneğin Ankara Turksat gibi..
Yukarıda da belirttiğim gibi, otomatikte yaptım ancak dediğiniz gibi de olabilirdi. Sanırım o an aklıma gelmedi :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Paylaşım için teşekkürler. Karşılaştırmaya baktığımızda Netspeed daha iyi sonuçlar vermiş gibi gözüküyor. Şuan performans olarak Türknetten ne kadar memnun olsamda zam sonrası bende Netspeede geçmeyi düşünüyorum. Umarım memnun kalırım. Özelden referans kodunuzu paylaşabilir misiniz?

Geri
Yukarı