Çözüldü TurkNet snR değeri ve attenuation değeri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

csm44

Hectopat
technopat.jpg

Bina içindeki kabloları CAT6 kablo ile değiştirmeyi düşünüyorum. Sizce değerlerim iyi mi çok anlamıyorum bu tür işlerden boşuna değiştirmek istemiyorum. Kabloları değiştirirsem çok fark eder mi?
8886354794.png

Hız testi böyle normalde mahallemde 100 Mbps'ye kadar altyapı var ama en fazla bu kadar alabiliyorum. (İss: TürkNet)

Çözüm
Peki SNR değerimin iyi ya da kötü olduğunu neye göre anlayabilirim?
Aslında teknik olarak iyi veya kötü SNR değeri diye bir kavram yok 🙂

Bağlantı kopmadan, en yüksek hızı aldığımız SNR değeri en makbul olanadır. Türkiye için konuşursak firmalar genelde 8 ile 6 arasında SNR sabitleyip hizmet veriyor. Bunun altında mesafe uzak ise kopma sorunu yaşanır.

Öte yandan SNR'dan önce hat zayıflaması ve zayıflamaya oranla hıza bakmak lazım. Ardından SNR değerini kontrol etmek gerekiyor. Bu sayede ortada bir terslik varsa direk kendini belli ediyor.

Sizin hattınız için konuşursak, gayet güzel değerler alıyorsunuz. Şahsen sizin yerinizde olmak için eski PTT'den kalma direkleri mangal niyetine yakardım 😂
Bence iyi alıyorsun, Bende geçtim fakat Altyapı kötülüğünden sanırım 25 Download 10 Upload alıyorum. YAPA bölgesinde olmama rağmen. Eve gidince SNR değerlerine bende bakayım bakmamıştım hiç

İSS, TürkTelekom iken 5 Download 0.35 Upload alıyordum bu arada.

Son düzenleme:
Hattınız gayet sağlıklı CAT-6 ile değiştirmek pek fazla iyileştirme sağlamaz. Belki 3-4 Mbps...

Hocam bu değerlerden çok anlamıyorum maalesef, bu değerlerin iyiliği ya da kötülüğü ne ile alakalı hangi değerlerde iyi ya da kötü özetleyebilir misiniz?
Kaynak varsa kaynak linki falanda olur. Bende binada mı yoksa evde mi sorun var çözmek istiyorum. Santrale uzaklığım 806 Metre olmasına rağmen 100mbs hattan 25 alabiliyorum.

@AlperCo
Öncelikle bölgenizde, TT'ye ait VDSL destekli saha dolabı var mı onu kontrol edelim, eğer daha yüksek hız alabileceksek YAPA'dan VAE'ye geçme talebi oluşturup şansınızı deneyin.

YAPA kapsamında olduğunuz için oturduğunuz dairede hız bilgisi gözükmeye bilir, komşu daireleri sorgulayın( müstakil ev ise yan komşu).

Ardından hat değerlerini içeren yeni bir konu açın, beni etiketleyin.

@AlperCo
Öncelikle bölgenizde, TT'ye ait VDSL destekli saha dolabı var mı onu kontrol edelim, eğer daha yüksek hız alabileceksek YAPA'dan VAE'ye geçme talebi oluşturup şansınızı deneyin.

YAPA kapsamında olduğunuz için oturduğunuz dairede hız bilgisi gözükmeye bilir, komşu daireleri sorgulayın( müstakil ev ise yan komşu).

Ardından hat değerlerini içeren yeni bir konu açın, beni etiketleyin.

Eve geçince konu açacağım bununla alakalı çok sağolun.

Sorguluma yaptığımda 13 Mbs çıkıyor. TT'den TürkNete ilk geçtiğimde VAE bağlantısından geçirdiler ve TürkNet'de 8 Mbs verebiliyordu, YAPA'ya geçince 25 Mbs oldu. Upload muazzam arttı 10Mbs oldu.

Birde hat değerlerini modem arayüzünden mi görebiliyoruz?

Sorguluma yaptığımda 13 Mbs çıkıyor. TT'den TürkNete ilk geçtiğimde VAE bağlantısından geçirdiler ve TürkNet'de 8 Mbs verebiliyordu, YAPA'ya geçince 25 Mbs oldu. Upload muazzam arttı 10Mbs oldu.
YAPA'nın en büyük artısı TT'ye kıyasla daha kaliteli DSLAM kullanıyor olmaları. Haliyle aynı mesafede yüksek hız almanız gayet doğal.

Yeni konu açtığınız zaman hat değerlerini ekleyin, hat zayıflamasına bir bakalım ona göre hattın alabileceği hızıda görmüş oluruz.

Peki SNR değerimin iyi ya da kötü olduğunu neye göre anlayabilirim?

Bağlantı kopmadan, en yüksek hızı aldığımız SNR değeri en makbul olanadır. Türkiye için konuşursak firmalar genelde 8 ile 6 arasında SNR sabitleyip hizmet veriyor. Bunun altında mesafe uzak ise kopma sorunu yaşanır.

Öte yandan SNR'dan önce hat zayıflaması ve zayıflamaya oranla hıza bakmak lazım. Ardından SNR değerini kontrol etmek gerekiyor. Bu sayede ortada bir terslik varsa direk kendini belli ediyor.

Sizin hattınız için konuşursak, gayet güzel değerler alıyorsunuz. Şahsen sizin yerinizde olmak için eski PTT'den kalma direkleri mangal niyetine yakardım 😂

Çözüm

https://www.technopat.net/sosyal/eklenti/screenshot_28-png.477206/ dostum kontrol edebilir misin ? Akşamları 19:30'dan sonra kopmalar yaşıyorum hızım 90 Mbit'den 5 Mbit'e düşüyor. Sorun modemden diyorlar. Gündüzleri çalışıyor geceleri mi bozuluyor bu modem ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı