TurkNet VDSL Hat değerleri nasıl?

Saim

Kilopat
Yaklaşık 2 aydır TurkNet VDSL kullanıyorum fakat belli aralıklarla bağlantı sorunu yaşıyorum. Bunun aldığım hat değerleri ile bir alakası var mıdır? Geçenlerde gelen destek ekibi sahip olduğum hız ile ulaşılabilir hız çok yakın olduğu için bu sorunu yaşadığımı belirtmişti. Hızı 50 MB civarı sabitlemelerini söylesem bu sorun düzelir mi?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-07-24 154333.jpg
    Ekran görüntüsü 2021-07-24 154333.jpg
    8,6 KB · Görüntüleme: 81
Selam, bende bu hat değerleri ile çok uğraştım geçen aylarda. Öncelikle gelen SNR sınırın 8.3 bu çok düşük çünkü internetten kopma sebeplerinden biride SNR ın düşük olması. Bu değerin en az sağdaki giden kadar olması gerekiyor. İndirme hızını bir düşür modemi resetle değerlerine öyle bak. SNR değeri gün içerisinde değişebilir de bulduğun bölgedeki yoğunluğa, evdeki bağlı cihazların kullanımına kadar değişkenlik gösterebiliyor. Sorunun hala devam ederse mahalledeki şebekeden binana kadar gelen kablolar ile, binadaki ankastreden dairene kadar ki kablolara ekip gelip bir baksın.

Selam, bende bu hat değerleri ile çok uğraştım geçen aylarda. Öncelikle gelen SNR sınırın 8.3 bu çok düşük çünkü internetten kopma sebeplerinden biride SNR ın düşük olması. Bu değerin en az sağdaki giden kadar olması gerekiyor. İndirme hızını bir düşür modemi resetle değerlerine öyle bak. SNR değeri gün içerisinde değişebilir de bulduğun bölgedeki yoğunluğa, evdeki bağlı cihazların kullanımına kadar değişkenlik gösterebiliyor. Sorunun hala devam ederse mahalledeki şebekeden binana kadar gelen kablolar ile, binadaki ankastreden dairene kadar ki kablolara ekip gelip bir baksın.
Bu kağıt üstü bilgisi. Kablolarım sağlam ve eksiz olduğu için SNR ayarım şuan 4'de ve sıkıntı çekmiyorum.

Santrale 300 metre mesafedeyim. Neredeyse aynı değerleri alıyoruz fakat ben kopma vs. yaşamıyorum. Fakat hızları arttırdıklarından itibaren hat değerleri sende olduğu gibi bende de düştü. Eğer sorun olursa hızı alt seviyeye sabitlemeyi düşünürüm. Bence sen de öyle yap.

Dosya Ekleri

• 1627132771223.png
    1627132771223.png
    6,6 KB · Görüntüleme: 58
Bu kağıt üstü bilgisi. Kablolarım sağlam ve eksiz olduğu için SNR ayarım şu an 4'de ve sıkıntı çekmiyorum.

Bu sorunu bende yaşadım Telekom müdürlüğüne gidip ekipler ile halletmeye çalışmıştık. Öncelikle mahallendeki ve binandaki ankastreden dairene kadar olan kablolamalara bakıldı mı? Evdeki DSL kablosunda ek var mı DSL kablosunu oynattığında anlık olarak SNR değerlerinde oynama görebiliyor musun? Tüm bunları yaptıysan ve sorun yok hiçbirinde diyebiliyorsan geriye modemden kaynaklı arıza kalıyor.

Bu sorunu bende yaşadım Telekom müdürlüğüne gidip ekipler ile halletmeye çalışmıştık. Öncelikle mahallendeki ve binandaki ankastreden dairene kadar olan kablolamalara bakıldı mı? Evdeki DSL kablosunda ek var mı DSL kablosunu oynattığında anlık olarak SNR değerlerinde oynama görebiliyor musun? Tüm bunları yaptıysan ve sorun yok hiçbirinde diyebiliyorsan geriye modemden kaynaklı arıza kalıyor.
Hocam ben sıkıntı çekmiyorum ki, SNR 4'de olmasına rağmen.

Evet geçenlerde ekipten biri gelip baktı. Zaten tekrar bu sorunla karşılaşırsam 50 MB'a sabitlememi öneren oydu. Fakat 2 gündür herhangi bir sorun yoktu. Hiç kesinti olmadan kullandım ama nedense tamamen kesintisiz bir hizmet alamıyorum.
Santrale 300 metre mesafedeyim. Neredeyse aynı değerleri alıyoruz fakat ben kopma vs. yaşamıyorum. Fakat hızları arttırdıklarından itibaren hat değerleri sende olduğu gibi bende de düştü. Eğer sorun olursa hızı alt seviyeye sabitlemeyi düşünürüm. Bence sen de öyle yap.

Tavsiyeler o yönde gibi. Fakat garip bir şekilde bazen günlerce interneti kesilmeden kullanabiliyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı