TurkNet VDSL'den GigaFiber'e geçiş süreci ve GigaFiber testleri

Herkese iyi sosyaller bugün TurkNet VDSL'den GigaFiber geçişte yaşadıklarımı anlatmak isterim.
Bundan 3 gün öncesine kadar normal TurkNet VDSL kullanıcısıydım.
28 Mayıs 2022 Technopat'ın YouTube kanalından "gigabit internet nasıl bir şey?" adlı videosunu izleyip.
GigaFiber forum talebini ilettim aynı mahallede arkadaşımda TurkNet kullanıdığı için ona da aynı formu doldurttum ve bekleyişe geçtim.

TurkNet'ten önce Türk Telekom kulllanıyordum aynı altyapı aldığım hız.

Eki Görüntüle 1543355

Eski TurkNet VDSL [Türktelekom Altyapısından Aldığım Değerler]

Eki Görüntüle 1543354

Ve 8 Ağustos saat 16:30 gibi Türk Telekom ekiplerini gördüm mahallemde ve fiber kablolarını gördüm.

Eki Görüntüle 1543356

Ve aşırı mutlu olmuştum ancak korktuğum şey fiberin Türk Telekom'un çekmesi çünkü bildiğiniz üzere Türk Telekom'un kendi fiber paketleri 1000/100 gibi hızlar verip çok pahalı oluyor o yüzden üzülmüştüm bir tık.

Paket fiyatları;

Eki Görüntüle 1543357

Fiber çekilirken meraklı olduğum için durmadan ekiplerin etrafında dolanıp durdum. Ve mahallenin tamamına fiber kabloları çekildi ve ekipler o gün sadece ince kabloları çekilmişti.

Eki Görüntüle 1543359

Kablolardan bir şey okunmuyordu o yüzden hala içimdeki bir umut fiberin TurkNet'in kendi GigaFiber'i olabileceği umudu vardı. O sırada TurkNet forum ve Technopat üzerinden GigaFiber konularının hepsini baştan aşağıya okuyordu çünkü evde 1000/1000 interneti kullanmak ütopik geliyordu. Ve GigaFiber konuluarını okurken çoğu kullanıcı bir yerlerde sorun yaşıyordu ve aynı sorunların yaşanmasından korkuyordum.

Ancak makalemin devamında anlatacağım gibi ben neredeyse hiçbir sorun yaşamadım.
Ve 13 Eylül 16:18 tarihinden işten eve gelirken fark ettim dışarıya kalın kablolar çekilmişti.
Evet bu sefer net şekilde fiberin TurkNet tarafından çekildiğine emindim ve mutluydum ve diğer aşamalar için sabırsızlanıyordum.

Eki Görüntüle 1543360

3 gün sonra 16 Eylül 18:32 tarihinde dış dağıtım kutusu takılmıştı ve artık GigaFiber'in ulaşmasına az kalmıştı.

Eki Görüntüle 1543362

Konun başında ilk çekilen kabloların kim tarafından çekildiğini bilmediğimi söylemiştim evet öyleydi. Ancak 17 Eylül günü dış dağıtım kablosu takıltıktan sonra ince kabloların kelepçelerinden biri açılmıştı ve ince kablo da da TurkNet yazdığını gördüm bunu da buraya not olarak eklemek istedim.

Eki Görüntüle 1543363

4 gün sonra kadar da yani 21 Eylül 18:17 tarihinde binalara kutular konmaya başlandı.

Eki Görüntüle 1543364

Ondan önce arkadaşım bana WhatsApp üzerinden kendi binlarına saat 17 civarlarında kutunun konduğunu söylemişti ancak benimki daha takılmamıştı bende beni unuttular mı deyip Technopat'tan TurkNet bölmüne konu açtım ve @TurkNet Destek Ayşegül etiketledim kendisi de sağ olsun yardımcı oldu saat 18:17 itibaren bütün mahalleye kutuların konuduğunu gördüm.
Ve artık son aşamalar kalmıştı aktivasyon ve kurulum. Kutu konduktan sonra yine bekleyişe geçtim.

Ve 9 gün sonra kadar 30 Eylül 21:10 tarihinde altyapımı sorguladığımda altyapım aktive olmuştu.

Eki Görüntüle 1543365

Ve anından TurkNet destek kaydından geçiş için destek kaydı oluşturmuştum.

Eki Görüntüle 1543366

Destek kaydını oluşturduktan 6 gün sonra anca kurulum için randevu alabileceğim zamanı öğrendim.

Eki Görüntüle 1543367

3 hafta içerisinde deniyordu bende çok bekliyeceğimi düşündüm çünkü bazı kullanıcılar Technopat ve TurkNet forum üzerinden kurulum için aranmadıklarını veya randevu verilip gelinmediğini yazıyorlardı bu durum bölgeden bölgeye değiştiğini anladım.
2 gün sonra 7 Ekim saat 16:01 de arandım randevu için.
Randevu gelecek hafta 11 Eylül salı gününe verilmişti.

Eki Görüntüle 1543368

Salı gününü iple çekiyordum. Ve günlerden salı gelmişti ve sabah 8:47 aranıp saat 11-12 arasında kuruluma gelineceği söylendi.

Eki Görüntüle 1543420

Ve arkadaşlar saat 11:52 gibi geldiler kurulum yaparlerken fotoğraf veya video çekemedim çünkü 15-20dk bile sürmeden bağlayıp gittiler anından internetim aktif olmuştu.

Kurulum yaparken yeni modem ve GPON verdiler bende zaten aynı modem [VMG8623-T50B] vardı ancak yine de verdiler. Kutuları da verdiler çünkü internet iptalinde iade için lazım olacağı söylendi.

Eki Görüntüle 1543369

Eki Görüntüle 1543370

Eki Görüntüle 1543371

Ve değişim mi yoksa yeni geçiş mi diye sordular bende geçiş dedim ve işlemleri hallettiler. Galiba yeni müşteriler kurulum için 250TL ödüyorlar ama kod sayesinde ücretsiz halledilebiliyormuş. Bulursam buraya resmini bırakırım.
Ve en sonunda GigaFiber internetime kavuşmutum yeni modeme CAT6 kablo ile bağlantı kurup interneti test ettim ve aşağıda ki değerleri aldım.

Eki Görüntüle 1543372

Evet artık GigaFiber'im vardı TurkNet'e girip baktığımda paketim değişmişti. GigaFiber 1000MBPS olmuş ve fiyatı 140TL'ye inmişti.

Eki Görüntüle 1543373

Evet buraya kadar GigaFiber'in nasıl geldiğini VDSL'den geçiş sürecimi anlattım şimdi de biraz yeni internetimizle testler yapalım.

Öncelikli olarak verdikleri modem "VMG8623-T50b" kablosuz internet çekimini test edelim.

Test ettiğim cihazda mi 10t Pro 8 GB RAM 128 GB depolama olan versiyon.

İlk olarak 2.4GHz bandındaki Wi-Fi'ya bağlanıp hız testini yaptım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkinci olarak da 5GHz bandındaki Wi-Fi'ya bağlanıp hız testini yaptım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evet ikinin arasında bariz bir fark var daha iyi bir modem alınabilir tabii GigaFiber için ancak benim için şu anda yetiyor.

Şimdi bilgisayar kablolu bağlantı ile testlere geçiceğiz testlere devam etmeden önce şunu da belirtiyim testleri yaparken cloudware DNS ile yapıldı.
CMD ile Google ping testi yaptım ortalama 9ms çıktı.

Eki Görüntüle 1543374

Ardından oyundaki ping değerlerime bakmak istedim. İlk olarak Valorant ile başladım.
Önceden VDSL ile 5ms alıyordum şu anda ise 2ms alıyorum Türkiye serverında.
Konumum: İstanbul zeytinburnu veliefendi.

Eki Görüntüle 1543375

Ardından CS:GO için net bir test yapamadığımdan internet üzeri Game sever ping sitesi üzerinden.
Test yaptım ve Avrupa da 45ms aldım.

Eki Görüntüle 1543376

Ve son olarak da olmazsa olmaz oyun ve dosya indirme tesleri yaptım bunu YouTube üzerinden video olarak yayınladım bölümlere ayırdım.

Not: İşlemler AMD Ryzen 5600, RTX 2060, Kioxia 500 GB Exceria M.2 SSD'li sistem de test edildi.

Ancak yine de yazmak istedim.

İlk olarak speednet üzerinden hız testi yaptım.
911 download 793 upload aldım.

Eki Görüntüle 1543378

Ardından Microsoft'un resmi sitesi üzerinden Windows 11 Türkçe ISO'sunu indirdim IDM progrmaı ile.
01:17 dakika da indirme işlemi bitti.
ISO'nun boyutu 4, 86 GB.

Eki Görüntüle 1543382 Eki Görüntüle 1543383

Ve indirdiğimiz Windows 11 Türkçe ISO 4,86 GB'lık dosyayı Google Drive upload ediyoruz.
02:04 saniye yükleme işlemi bitti.

Eki Görüntüle 1543384 Eki Görüntüle 1543385

Steam girip Batman arkaham Knight indiriyoruz.
10 dakika 40 saniye de indirme işlemi bitti.
Oyunumuz 71 GB.

Eki Görüntüle 1543393 Eki Görüntüle 1543394

Buraya kadar okuyan herkese iyi sosyaller.

Hayirli olsun kardeşim en iyi hizmeti kullanıyorsun şu an.

Kardeşim benim diyorum ki taahhüdün bitmesine daha çok var. O zamana kadar ölür müyüz kalır mıyız bilmiyorum belki taşınırız belki başka bir şey olur. 2-3 ay vs. kala yaparım diyorum Allah Allah

Taahhüdünle alakalı bir şey yok ortada sen şuandan başvurup adam toplarsan taahhüdün gelene kadar zaten kurulacağını sanmam ha kurulduysa da TurkNet'e hemen geçicen diye bir kural yok. Taahhüdünü beklemen çok saçma.

Herkese iyi sosyaller bugün TurkNet VDSL'den GigaFiber geçişte yaşadıklarımı anlatmak isterim.
Bundan 3 gün öncesine kadar normal TurkNet VDSL kullanıcısıydım.
28 Mayıs 2022 Technopat'ın YouTube kanalından "gigabit internet nasıl bir şey?" adlı videosunu izleyip.
GigaFiber forum talebini ilettim aynı mahallede arkadaşımda TurkNet kullanıdığı için ona da aynı formu doldurttum ve bekleyişe geçtim.

TurkNet'ten önce Türk Telekom kulllanıyordum aynı altyapı aldığım hız.

Eki Görüntüle 1543355

Eski TurkNet VDSL [Türktelekom Altyapısından Aldığım Değerler]

Eki Görüntüle 1543354

Ve 8 Ağustos saat 16:30 gibi Türk Telekom ekiplerini gördüm mahallemde ve fiber kablolarını gördüm.

Eki Görüntüle 1543356

Ve aşırı mutlu olmuştum ancak korktuğum şey fiberin Türk Telekom'un çekmesi çünkü bildiğiniz üzere Türk Telekom'un kendi fiber paketleri 1000/100 gibi hızlar verip çok pahalı oluyor o yüzden üzülmüştüm bir tık.

Paket fiyatları;

Eki Görüntüle 1543357

Fiber çekilirken meraklı olduğum için durmadan ekiplerin etrafında dolanıp durdum. Ve mahallenin tamamına fiber kabloları çekildi ve ekipler o gün sadece ince kabloları çekilmişti.

Eki Görüntüle 1543359

Kablolardan bir şey okunmuyordu o yüzden hala içimdeki bir umut fiberin TurkNet'in kendi GigaFiber'i olabileceği umudu vardı. O sırada TurkNet forum ve Technopat üzerinden GigaFiber konularının hepsini baştan aşağıya okuyordu çünkü evde 1000/1000 interneti kullanmak ütopik geliyordu. Ve GigaFiber konuluarını okurken çoğu kullanıcı bir yerlerde sorun yaşıyordu ve aynı sorunların yaşanmasından korkuyordum.

Ancak makalemin devamında anlatacağım gibi ben neredeyse hiçbir sorun yaşamadım.
Ve 13 Eylül 16:18 tarihinden işten eve gelirken fark ettim dışarıya kalın kablolar çekilmişti.
Evet bu sefer net şekilde fiberin TurkNet tarafından çekildiğine emindim ve mutluydum ve diğer aşamalar için sabırsızlanıyordum.

Eki Görüntüle 1543360

3 gün sonra 16 Eylül 18:32 tarihinde dış dağıtım kutusu takılmıştı ve artık GigaFiber'in ulaşmasına az kalmıştı.

Eki Görüntüle 1543362

Konun başında ilk çekilen kabloların kim tarafından çekildiğini bilmediğimi söylemiştim evet öyleydi. Ancak 17 Eylül günü dış dağıtım kablosu takıltıktan sonra ince kabloların kelepçelerinden biri açılmıştı ve ince kablo da da TurkNet yazdığını gördüm bunu da buraya not olarak eklemek istedim.

Eki Görüntüle 1543363

4 gün sonra kadar da yani 21 Eylül 18:17 tarihinde binalara kutular konmaya başlandı.

Eki Görüntüle 1543364

Ondan önce arkadaşım bana WhatsApp üzerinden kendi binlarına saat 17 civarlarında kutunun konduğunu söylemişti ancak benimki daha takılmamıştı bende beni unuttular mı deyip Technopat'tan TurkNet bölmüne konu açtım ve @TurkNet Destek Ayşegül etiketledim kendisi de sağ olsun yardımcı oldu saat 18:17 itibaren bütün mahalleye kutuların konuduğunu gördüm.
Ve artık son aşamalar kalmıştı aktivasyon ve kurulum. Kutu konduktan sonra yine bekleyişe geçtim.

Ve 9 gün sonra kadar 30 Eylül 21:10 tarihinde altyapımı sorguladığımda altyapım aktive olmuştu.

Eki Görüntüle 1543365

Ve anından TurkNet destek kaydından geçiş için destek kaydı oluşturmuştum.

Eki Görüntüle 1543366

Destek kaydını oluşturduktan 6 gün sonra anca kurulum için randevu alabileceğim zamanı öğrendim.

Eki Görüntüle 1543367

3 hafta içerisinde deniyordu bende çok bekliyeceğimi düşündüm çünkü bazı kullanıcılar Technopat ve TurkNet forum üzerinden kurulum için aranmadıklarını veya randevu verilip gelinmediğini yazıyorlardı bu durum bölgeden bölgeye değiştiğini anladım.
2 gün sonra 7 Ekim saat 16:01 de arandım randevu için.
Randevu gelecek hafta 11 Eylül salı gününe verilmişti.

Eki Görüntüle 1543368

Salı gününü iple çekiyordum. Ve günlerden salı gelmişti ve sabah 8:47 aranıp saat 11-12 arasında kuruluma gelineceği söylendi.

Eki Görüntüle 1543420

Ve arkadaşlar saat 11:52 gibi geldiler kurulum yaparlerken fotoğraf veya video çekemedim çünkü 15-20dk bile sürmeden bağlayıp gittiler anından internetim aktif olmuştu.

Kurulum yaparken yeni modem ve GPON verdiler bende zaten aynı modem [VMG8623-T50B] vardı ancak yine de verdiler. Kutuları da verdiler çünkü internet iptalinde iade için lazım olacağı söylendi.

Eki Görüntüle 1543369

Eki Görüntüle 1543370

Eki Görüntüle 1543371

Ve değişim mi yoksa yeni geçiş mi diye sordular bende geçiş dedim ve işlemleri hallettiler. Galiba yeni müşteriler kurulum için 250TL ödüyorlar ama kod sayesinde ücretsiz halledilebiliyormuş. Bulursam buraya resmini bırakırım.
Ve en sonunda GigaFiber internetime kavuşmutum yeni modeme CAT6 kablo ile bağlantı kurup interneti test ettim ve aşağıda ki değerleri aldım.

Eki Görüntüle 1543372

Evet artık GigaFiber'im vardı TurkNet'e girip baktığımda paketim değişmişti. GigaFiber 1000MBPS olmuş ve fiyatı 140TL'ye inmişti.

Eki Görüntüle 1543373

Evet buraya kadar GigaFiber'in nasıl geldiğini VDSL'den geçiş sürecimi anlattım şimdi de biraz yeni internetimizle testler yapalım.

Öncelikli olarak verdikleri modem "VMG8623-T50b" kablosuz internet çekimini test edelim.

Test ettiğim cihazda mi 10t Pro 8 GB RAM 128 GB depolama olan versiyon.

İlk olarak 2.4GHz bandındaki Wi-Fi'ya bağlanıp hız testini yaptım.

İkinci olarak da 5GHz bandındaki Wi-Fi'ya bağlanıp hız testini yaptım.

Evet ikinin arasında bariz bir fark var daha iyi bir modem alınabilir tabii GigaFiber için ancak benim için şu anda yetiyor.

Şimdi bilgisayar kablolu bağlantı ile testlere geçiceğiz testlere devam etmeden önce şunu da belirtiyim testleri yaparken cloudware DNS ile yapıldı.
CMD ile Google ping testi yaptım ortalama 9ms çıktı.

Eki Görüntüle 1543374

Ardından oyundaki ping değerlerime bakmak istedim. İlk olarak Valorant ile başladım.
Önceden VDSL ile 5ms alıyordum şu anda ise 2ms alıyorum Türkiye serverında.
Konumum: İstanbul zeytinburnu veliefendi.

Eki Görüntüle 1543375

Ardından CS:GO için net bir test yapamadığımdan internet üzeri Game sever ping sitesi üzerinden.
Test yaptım ve Avrupa da 45ms aldım.

Eki Görüntüle 1543376

Ve son olarak da olmazsa olmaz oyun ve dosya indirme tesleri yaptım bunu YouTube üzerinden video olarak yayınladım bölümlere ayırdım.

Not: İşlemler AMD Ryzen 5600, RTX 2060, Kioxia 500 GB Exceria M.2 SSD'li sistem de test edildi.

Ancak yine de yazmak istedim.

İlk olarak speednet üzerinden hız testi yaptım.
911 download 793 upload aldım.

Eki Görüntüle 1543378

Ardından Microsoft'un resmi sitesi üzerinden Windows 11 Türkçe ISO'sunu indirdim IDM progrmaı ile.
01:17 dakika da indirme işlemi bitti.
ISO'nun boyutu 4, 86 GB.

Eki Görüntüle 1543382 Eki Görüntüle 1543383

Ve indirdiğimiz Windows 11 Türkçe ISO 4,86 GB'lık dosyayı Google Drive upload ediyoruz.
02:04 saniye yükleme işlemi bitti.

Eki Görüntüle 1543384 Eki Görüntüle 1543385

Steam girip Batman arkaham Knight indiriyoruz.
10 dakika 40 saniye de indirme işlemi bitti.
Oyunumuz 71 GB.

Eki Görüntüle 1543393 Eki Görüntüle 1543394

Buraya kadar okuyan herkese iyi sosyaller.

Not olarak da şunları eklemek isterim:
Eğer GigaFiber altyapınıza geldiyse başka operatörden geçiş yapacaksanız altta vereceğim kod sayesinde ilk kuruluma özel olan kurulum ücretini ödemiceksiniz ve ayrıca 950TL değerindeki modemi ücretsiz alabilirsiniz ayrıca başka operatörden cayıp gelirseniz 1000TL'ye kadar da cayma bedeli veriyorlar kod sayesinde.

87153abc6f0766e8510448e4f605910be5981399.jpeg

Eğer altyapınız yoksa GigaFiber forum talebine başvurarak size de GigaFiber gelmesini istiyorsanız talebi oluşturup bölgenizde ki kişilere de başvurtabilirseniz daha hızlı getiriyorlar diye biliyorum.
GigaFiber başvuru linki:

Ekran görüntüsü 2022-10-15 020147.png

TurkNet'e ilk defa geçiş yapmayı düşünüyorsanızda vereceğim kod sayesinde 6 ay boyunca indirimli internet kullanabileceksiniz.
İndirim kodu: VHB94KQ96ARW

Ekran görüntüsü 2022-10-15 020320.png

Geri
Yukarı