TurkNet ve yalanları

TurkNet, ülke genelinde çoğunlukla Türk Telekom altyapısını kullandığı için bölgenizdeki altyapının kalitesine kalan bir durum. Kendi fiberleri, GigaFiber, olan yerlerde 1 Gbps hızı bile çok rahatlıkla verebiliyorlar fakat kalitesiz bakır kablolar ile ADSL hizmet alırsanız 1 Mbps almanız bile çok olası. Buradaki sorun, ortak altyapının kalitesizliği.

Şahsen bölgemdeki VDSL2 altyapısı ile aşağıdaki hızı rahatlıkla hiçbir sorun olmadan alabiliyorum.

100Mbps.png

TurkNet'in asıl sorunu hız değil de müşteri hizmetleri. Yapay zeka bile daha iyi iş çıkarırdı.

Merhaba TurkNet çıkıp ben bu senenin en iyisi benim dedi ve bence büyük yalan.

16 Mbps olan paketim var hızım sürekli 7'ye çekiliyor, ben gidip ya yazacağım ya da destek kaydı açmam lazım düzeltsinler.

Upload mu, o da kim? Ne, tanımıyorum. 0.4 falan olması gerekenin yarısı bile değil.

Peki ping değerlerim ne? 100 altı çok zor ve söyledikleri; efendim 32 ortalama var bizde.

İnsanları güzel kandırıyorlar, ne yaptıysam yukarı sorunlar çözülmedi. Türk Telekom desem aynı pakete 100 TL istiyor + telefon 150 TL verme imkanım yok. Başka ISS'ler altyapımız yok, bilmem 5 bina daha bulun falan... 2 alt sokağımda fiber, 4 yan apartmanında 50 Mbps hız alan var ama anlatamıyorum.
Bende işte 90 TL'ye 10 download, 1 upload alıyorum. 😎 (TT)

Aynı apartmanda oturduğumuz TT'de teknik servis olarak çalışan bir abi 16 megabit internet kullanabiliyor tt'de ben ise Türknette 60-7 kullanıyorum daha öncesinde tt de iken 8-9 kullanabiliyordum bazen sinir bozabiliyor ama kullanmaya devam ediyorum

Türknet kullanıyorum ve TTNet rezilliğinden sonra bana ilaç gibi geldi. 8mbps alamadığım yerde (altyapıdan dolayı alamadığım söyleniyordu) bana 31-32 mbps hız sağlıyorlar. Ayrıca Türknet'in TTnet veya diğer firmalardan en önemli farklılığı ise taahhütünün bulunmaması. Yani istediğiniz zaman iptal edebiliyorsunuz. Beğenmediyseniz iptal edip internet sağlayıcınızı değiştirebilirsiniz.​

Merhaba TurkNet çıkıp ben bu senenin en iyisi benim dedi ve bence büyük yalan.

16 Mbps olan paketim var hızım sürekli 7'ye çekiliyor, ben gidip ya yazacağım ya da destek kaydı açmam lazım düzeltsinler.

Upload mu, o da kim? Ne, tanımıyorum. 0.4 falan olması gerekenin yarısı bile değil.

Peki ping değerlerim ne? 100 altı çok zor ve söyledikleri; efendim 32 ortalama var bizde.

İnsanları güzel kandırıyorlar, ne yaptıysam yukarı sorunlar çözülmedi. Türk Telekom desem aynı pakete 100 TL istiyor + telefon 150 TL verme imkanım yok. Başka ISS'ler altyapımız yok, bilmem 5 bina daha bulun falan... 2 alt sokağımda fiber, 4 yan apartmanında 50 Mbps hız alan var ama anlatamıyorum.
Kardeşim adamlar sanki gelip sana 50Mbps vericez demiş. Genel ortalamalar belli. Ben yıllardır Türknet'liyim hiçbir sıkıntım yok. 100Mbps internet ellerinden öper.

Ben TurkNet'in aktif alt yapısı olmayan yerlerde TurkNet aboneliğini önermiyorum. Özellikle ADSL alt yapılarda. TT ile TurkNet arasında gider gelirsiniz. Ayrıca abone olduktan sonra muhatap bulamıyorsunuz.

Siz böyle bir durum yaşadınız diye firmayı hemen suçlamak biraz haksızlık. 35 Mbps olan paketi kullanmaktayız ve 32 Mbps'in altına düştüğünü nadiren görmüşümdür.

Turkey's Mobile and Broadband Internet Speeds - Speedtest Global Index

Türksat Kablo'nun kendi kablo altyapısı ile internet sağladığını göz ardı etmezsek, ortak altyapı kullanan firmalar olan Türk.net, Turkcell Superonline, Türk Telekom ve Vodafone arasında en yüksek hızı Türk.net ve hız tutarlılığı konusunda en yüksek oranı yine Türk.net vermiş. Gecikme değerinde ise Turkcell Superonline genel anlamda daha iyi bir sonuç vermiş.

Şimdi bunlara bakarsak, evet Türk.net dedikleri gibi ortak altyapıda en iyi hizmeti veren firma. Bazı bölgelerde eksiklikleri veya müşteri hizmetleri tarafında hataları olabilir ama dedikleri hizmeti veren veya en azından ellerinden geldiği kadar vermeye çalışan bir firma.

Gelelim sizin sorununuza. Sorununuz Türk Telekom kaynaklı, Türk.net değil. Türk Telekom'un saha dolapları ile kullanıcı profillerine tam erişim yetkisi var ve müşteri hizmetini diğer firmadan bile alıyor olsa hizmet aldığı firmanın profilinin üzerine zorlama yetkileri var. Eğer santrali biraz zorladığınızı düşünüyorlarsa direkt olarak hız profilinizi kısıtlıyorlar. Veya size düzenli yıpratma uygulayıp, daha sonra paket satmaya çalışıyorlar. Eski evimde bu durumu bizzat yaşadığım için rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Geri
Yukarı