TurkNet ZyXEL VMG3312-B10B Wi-Fi hızı düşük

AHMET0131

Hectopat
Daha fazla  
Türk Telekom aldığım ZyXEL VMG3312-B10B modemi Türk Telekom ile sorunsuz kullanıyordum. 12 Mbps'yi destekleyen tarife kullanırken hem Ethernet hem de Wi-Fi ile bağlıyken 10-12 Mbps hızı alıyordum çok rahat. Şimdi TurkNet'e geçiş yaptım 35 Mbps'ye kadar destekliyor paketim, buraya kadar sorun yok. Sorun şu, Ethernet ile bağlıyken 32 Mbps alıyorum Wi-Fi ile bağlıyken 14 Mbps zor alıyorum ve arada Wi-Fi atıyor cihazları. Wi-Fi'in gücü neden azalmış olabilir? Modemle ilgili mi bu sorun yoksa servis sağlayıcısı ile mi alakalı? Ne yapabilirim bu konuda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Türk Telekom aldığım ZyXEL VMG3312-B10B modemi Türk Telekom ile sorunsuz kullanıyordum. 12 Mbps'yi destekleyen tarife kullanırken hem Ethernet hem de Wi-Fi ile bağlıyken 10-12 Mbps hızı alıyordum çok rahat. Şimdi TurkNet'e geçiş yaptım 35 Mbps'ye kadar destekliyor paketim, buraya kadar sorun yok. Sorun şu, Ethernet ile bağlıyken 32 Mbps alıyorum Wi-Fi ile bağlıyken 14 Mbps zor alıyorum ve arada Wi-Fi atıyor cihazları. Wi-Fi'in gücü neden azalmış olabilir? Modemle ilgili mi bu sorun yoksa servis sağlayıcısı ile mi alakalı? Ne yapabilirim bu konuda?

2.4GHz bandındasanız o yüzden. 5GHz destekli bir modem alırsanız sorunununuz düzelir.

Aynı modemi kullanıyorum ve 33 Mbps alabiliyorum. Modem eskiyse olabilir ama bizimki de 3 senelik.

Başka modemlerle kanal çakışıyor olabilir modem arayüzünden yayın kanalını değiştirmeyi deneyin.

Son düzenleme:
2.4GHz bandındasanız o yüzden. 5GHz destekli bir modem alırsanız sorunununuz düzelir.

Doğru ancak 5ghz yani dual band bir modem alıp ayni anda 5ghz ve 2.4 ghz çalıştırırsa ki çalıştıracak çünkü modemlerin genelinde 2.4 ve 5ghz açık gelir daha kötü bir performans alacaktır.
Ayrica tek 5ghz bile açik olsa dahi sinyal dağılımı düşüktür yüksek performans için yine ekstra olarak range extender ya da acsess point alması gerekecek çünkü yüksek verim, kararlı çalışma istiyor.

verimliği arttırmak adına ilk etapta wireless ayarlarını manuel ayarlayabilirsin PC'deki wireless kartın en verimli çalıştığı kanal ayarı,şifreleme protokolü ve standart'a göre modemin wifi ayarlarını düzenleyip bu şekilde bir test et. Yukardakilere ekstra olarak wi-fi kartının enerji tasarruf modunu kapat ve Wi-fi kartının işletim sistemine uyumlu en eski sürücüsü ve en yeni sürücüsü ile sırasıyla dene.

Hemen gereksiz yere masrafa girmeye donanım almaya gerek yok.
Baktın sonuç olumsuz o zaman yazarsın alternatif öneririz.

Son düzenleme:
Doğru ancak 5GHz yani Dual band bir modem alıp ayni anda 5GHz ve 2.4 GHz çalıştırırsa ki çalıştıracak çünkü modemlerin genelinde 2.4 ve 5GHz açık gelir daha kötü bir performans alacaktır.
Ayrica tek 5GHz bile açik olsa dahi sinyal dağılımı düşüktür yüksek performans için yine ekstra olarak range extender ya da acsess point alması gerekecek çünkü yüksek verim, kararlı çalışma istiyor.

Verimliği arttırmak adına ilk etapta Wireless ayarlarını manuel ayarlayabilirsin PC'deki Wireless kartın en verimli çalıştığı kanal ayarı, şifreleme protokolü ve Standart'a göre modemin Wi-Fi ayarlarını düzenleyip bu şekilde bir test et. Yukarıdakilere ekstra olarak Wi-Fi kartının enerji tasarruf modunu kapat ve Wi-Fi kartının işletim sistemine uyumlu en eski sürücüsü ve en yeni sürücüsü ile sırasıyla dene.

Bilip bilmeden yorum yapmayalım. Arkadaş parasının karşılığı almak istiyorsa kablosuzda 5GHz bandında bir modem almak zorunda. Benim modemim 2 bantta da sorunsuz bir şekilde çıkış veriyor. İstediği kadar ayarlama yapsın 2.4Ghz de kayıp her zaman fazla olacaktır.
Doğru ancak 5ghz yani dual band bir modem alıp ayni anda 5ghz ve 2.4 ghz çalıştırırsa ki çalıştıracak çünkü modemlerin genelinde 2.4 ve 5ghz açık gelir daha kötü bir performans alacaktır.
Ayrica tek 5ghz bile açik olsa dahi sinyal dağılımı düşüktür yüksek performans için yine ekstra olarak range extender ya da acsess point alması gerekecek çünkü yüksek verim, kararlı çalışma istiyor.

verimliği arttırmak adına ilk etapta wireless ayarlarını manuel ayarlayabilirsin PC'deki wireless kartın en verimli çalıştığı kanal ayarı,şifreleme protokolü ve standart'a göre modemin wifi ayarlarını düzenleyip bu şekilde bir test et. Yukardakilere ekstra olarak wi-fi kartının enerji tasarruf modunu kapat ve Wi-fi kartının işletim sistemine uyumlu en eski sürücüsü ve en yeni sürücüsü ile sırasıyla dene.

Hem kullandığı modem sorunlu bir modem.

Bilip bilmeden yorum yapmayalım. Arkadaş parasının karşılığı almak istiyorsa kablosuzda 5GHz bandında bir modem almak zorunda. Benim modemim 2 bantta da sorunsuz bir şekilde çıkış veriyor. İstediği kadar ayarlama yapsın 2.4GHz de kayıp her zaman fazla olacaktır.

Bilip bilmeden yorum yapmayalım. Arkadaş parasının karşılığı almak istiyorsa kablosuzda 5GHz bandında bir modem almak zorunda. Benim modemim 2 bantta da sorunsuz bir şekilde çıkış veriyor. İstediği kadar ayarlama yapsın 2.4GHz de kayıp her zaman fazla olacaktır.

Bilip bilmeden yorum yapmıyorum üslubuna dikkat et!
Bugün ekonomik kriz içerisinde insanlara tek kalemde git şunu al git bunu al diyorsunuz. Yardımcı olurken biraz insanların cebini düşünmelisiniz!

1.Senin modemin sorunsuz çıkış veriyor diye her modem böyle olacak değil araştırırsan 5GHz de sinyal dağılımının daha verimsiz olduğunu bunun için range extender ya da acsess pointler ile desteklendiğini görürsün 5GHz daha yüksek hız verir ancak sinyali kararsız ve küçük bir noktaya dağıtır biraz network öğren de gel

Yanlışını kabul edip erdemli bir davranış sergilemek yerine pişkin bir şekilde hala haklı olduğunu ispatlamaya çalışıyor ve üste çıkıyorsun yazdığın önerinin zaten yanlış olduğunu doğrular ile destekleyerek açıkladım verdiğim cevapta

Kim haklı kim haksız donanım/network uzmanı kişiler zaten okuduklarında anlayacaklardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilip bilmeden yorum yapmıyorum üslubuna dikkat et ! terbiyesizlik yapma.
Bugün ekonomik kriz içerisinde insanlara tek kalemde git şunu al git bunu al diyorsunuz yardımcı olurken biraz insanların cebini düşünmelisiniz !

1.Senin modemin sorunsuz çıkış veriyor diye her modem böyle olacak değil araştırırsan 5ghz de sinyal dağılımının daha verimsiz olduğunu bunun için range extender yada acsess pointler ile desteklendiğini görürsün 5ghz daha yüksek hız verir ancak sinyali kararsız ve küçük bir noktaya dağıtır biraz network öğren de gel

2.Kullandığı modem sorunlu veya sorunsuz bir model olsun ilk başta git cihaz al denmez her zaman yardımcı olurken insanların cebini düşünerek yardımcı olmalısın eğer yardım isteyen kişinin cebinden değil de senin cebinden çıkacak ise
hemen git 5ghz modem alıver ama insanlara "5ghz modem al başka türlü olmaz" şeklinde cevap verme !

Yanlışını kabul edip erdemli bir davranış sergilemek yerine pişkin bir şekilde hala haklı olduğunu ispatlamaya çalışıyor ve üste çıkıyorsun yazdığın önerinin zaten yanlış olduğunu doğrular ile destekleyerek açıkladım verdiğim cevapta

bu mesajdan sonra cevap yazman senin pişkin değil "ağır pişkin" olduğunu gösterir bir mesaj attın karşılık olsun diye ama onda bile konuşurken doğrular ve delil ile destekleyerek değil halk tabiri ile işkembeden atarak ve hakaret ederek konuştun.

İstersen küfür et halka açık bu ortamda mesajına cevap vermeyeceğim artık. Kim haklı kim haksız donanım/network uzmanı kişiler zaten okuduklarında anlayacaklardır.
İyi değilsin galiba okumadım bile. Terbiyesizlik olan bir durum yok ortada.

İyi değilsin galiba okumadım bile. Terbiyesizlik olan bir durum yok ortada.
Cevap yazmayacaktım ama zorluyorsun...

Ben gayet iyiyim ve kendimdeyim olayın aslını oğrenmek isteyenler zaten okuduklarında ne olduğunu anlarlar
kaçamak cevaplar vererek kendini haklı çıkarmaya çalışman acizliğini daha 'da öne çıkarıyor.

"okumadım bile"

Bir tartışma ortamında sana verilen cevabı dinlemeden ya da okumadan cevap vermen/tutum sergilemen kültür seviyenin düşüklüğünü gösterir yani ben betonum istediğin kadar anlat dediğim dedik demiş olursun bu da tek taraflı despot düşüncenin sonucudur düşük kültürlü ve tartışmaya açık biri olmadığını gösterir

Bilip bilmeden yorum yapmayalım.
Bu üstü kapalı hakarettir karşıdaki kişiye boş konuşuyorsun bol keseden atıyorsun demektir. Galiba yazdıklarını anlayamıyorsun. Hakaret etmek galiba senin nezdinde terbiyesizlik olmuyor...

bu kadar şey yazdın senin mesajın da hakaret içeriyor arkadaş dersen özeleştirimi yapıyorum evet senin algına göre bu yazdıklarım hakaret yalnız onu bile yaparken senin gibi direk hakaret etmiyorum yanlış üslubunu düzeltmen için hakaret gibi yazıyorum bu üslubu umarım sosyal çevren için de kullanmıyorsundur eğer onlara 'da böyleysen gerçekten yazık...

uğraştırma beni arkadaşım böyle komik kaçamak cevaplar 'da verme yoluna bak artık...
toplum içinde nasıl karşılıklı verimli iletişim kuracağını ve nasıl davranacağın üzere ve eğitimi sana uzaktan veremem.

Ha bu arada illa cevap vereceğim diye sakın gelip burada yazım hatası arayıp bununla vurmaya çalışma ucuz kahramanlık yapma...İnsanım elbette yazım hatası yapmışımdır. Hatalı olunan yerde hatayı kabul etmek ve buna göre erdemli bir tavır sergilemek kişinin ağırlığını gösterir.

Son düzenleme:
Son düzenleme:

Geri
Yukarı