Çözüldü Turknet'te tek IP'yi çok kişinin kullandığı bilgisi doğru mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

naciguneyli

Decapat
Daha fazla  
Yanlış bilgi
Evet arkadaşlar, dün arkadaşımın siber güvenlik çalışanı olan babası böyle bir bilgi vermiş. Farklı kişilere tek IP atıyorlarmış bu yüzden diğer kişiler sıkıntılı işler yaparsa bizim de başımıza bir şeyler gelebilir tarzında bir şeyler söylemiş. Böyle bir şey mümkün mü acaba? Başımıza bir şeyler gelir mi? (Şu an aday öğretmenim o yüzden başıma bir şey gelsin istemiyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CGN sistemi ile tek IP üzerinden çıkış verildiği doğru ancak başkasının yaptığı sizin üzerinize kalmaz.
Atanan IP'ler hangi saatte kim kullanıyor nereye çıkış yapıyor hangi abone kullanıyor hepsi loglanıyor.
Sorun olmaz kısaca.
CGN sistemi ile tek IP üzerinden çıkış verildiği doğru ancak başkasının yaptığı sizin üzerinize kalmaz.
Atanan IP'ler hangi saatte kim kullanıyor nereye çıkış yapıyor hangi abone kullanıyor hepsi loglanıyor.
Sorun olmaz kısaca.
Teşekkürler hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet arkadaşlar, dün arkadaşımın siber güvenlik çalışanı olan babası böyle bir bilgi vermiş. Farklı kişilere tek IP atıyorlarmış bu yüzden diğer kişiler sıkıntılı işler yaparsa bizim de başımıza bir şeyler gelebilir tarzında bir şeyler söylemiş. Böyle bir şey mümkün mü acaba? Başımıza bir şeyler gelir mi? (Şu an aday öğretmenim o yüzden başıma bir şey gelsin istemiyorum)
Sadece Turknet böyle değil, havuz sistemini kullanan tüm ISS'lerde durum böyle. Bir sorun olacağını sanmıyorum.

Piyasada bunu kullanmayan firma yok sanırım. Mevcut IP havuzu bittiği için CGN kullanmaktan başka yol yok. Ancak arkadaşınız hatalı bilgi vermiş. Kimsenin yaptığı iş kimseye kalmaz. CGN çalışma mantalitesi olarak bir adet gerçek IP'nin altında sanal IP'ler oluşturup 10 kullanıcının internet erişimi sağlamasını mümkün kılar. Bunun kullanıcılara dezavantajı ping sürelerinin yükselmesi olacaktır.

Çözümü ise Turkcell'in bu aralar denediği IPV6 geçişi tamamlanırsa sağlanabilir. Diğer operatörler de er ya da geç geçişi sağlayacaktır.

Geri
Yukarı