TurkNet'ten Netspeed'e Detaylı Geçiş Sürecim

Alessandro

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Son zamanlarda internet sağlayıcısı değiştiren ve değiştirmek isteyen birçok kişi görüyorum. Ancak bildiğiniz gibi interneti tamamen kapattırıp yeni bir internet açtırmak boşu boşuna sürecin uzamasına neden oluyor. Bu yüzden birçok kişi çok fazla zaman kaybetmemek için sağlayıcılar arası geçiş yapmayı tercih ediyor. Ben de geçiş yapacaklar için yardımcı olabilmek adına yaşadığım süreci baştan sona sizlere anlatmak istedim.

İlk olarak TurkNet'in zam yapması üzerine bu iş böyle gitmez diyerek sağlayıcımı değiştirmeye karar verdim. Çünkü zaten Türk Telekom altyapısına sahibim, Netspeed veya Millenicom gibi firmalarda bana TurkNet'in verdiği hizmeti veriyorlardı. Bunun üzerine biraz araştırmadan sonra müşteri hizmetlerinin de olması sebebiyle Netspeed'i tercih ettim. Eğer sözleşmeniz yoksa, geçiş için sadece Netspeed'e başvuru yapmanız yeterli oluyor.

Netspeed'e geçiş yaparken Technopat'tan bir arkadaşın konusunda gördüğüm davet kodunu kullandım. Böylece ödemeyi geciktirmediğimiz sürece ikimizin faturası da 12 ay boyunca 10 TL indirimli gelecek.

İndirim için davet kodunu Netspeed müşteri hizmetleri çalışanına başvuru esnasında iletmeniz gerekiyor.

22 Temmuz Cuma: İlk olarak Netspeed'in web sitesi üzerinden online geçiş başvurusu yapmayı denedim. Ancak binamda port olmadığı için kendime ait port olmasına rağmen sistem bunu algılayamadı ve port yok diyerek başvurumu reddetti. Bende bunun üzerine firmanın müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirdim. Sonrasında müşteri hizmetleri çalışanı başvuru için telefonda kimlik bilgilerimi falan sordu. Ayrıca altyapımdan dolayı TurkNet'te olduğu gibi 35 Mbps paketi kullanabileceğimi söyledi ve ben de onayladım.

Gerekli cevapları ilettikten sonra bana bir mail ve bir SMS gönderdi. Mailde çalışanın benim yerime doldurmuş olduğu 6 sayfalık sözleşme ve bir adet işletmeci değişiklik formu vardı. Bu belgelere Netspeed sitesinden de ulaşabiliyorsunuz. SMS'de ise MNG veya Yurtiçi kargoda sözleşmeleri ücretsiz kargolamak için kullanacağım kodlar vardı. Sürecin ilerleyebilmesi için mail adresime gönderilen sözleşmeleri imzalayıp kargoyla göndermem gerekiyordu. Ancak işlerimden dolayı sözleşmeleri bir sonraki hafta 28 Temmuz Perşembe tarihinde kargoyla yollayabildim.

28 Temmuz Perşembe: İlk olarak mail adresime gönderilen sözleşmeleri ve işletmeci değişiklik talep formunu kırtasiyeden çıkarttım. Sonrasında 6 sayfalık sözleşmenin gerekli yerlerine adımı soyadımı yazarak her sayfasına imzamı attım. İşletmeci değişiklik talep formunda ise xDSL hizmet numarası diye bir kısım mevcut. Bu kısım en önemli kısım, buraya mevcut sağlayıcınızda geçerli olan hizmet numaranızı yazıyorsunuz.

TurkNet'te bu hizmet numarası online işlemlerde yer alıyor. Online işlemlere girdikten sonra Teknik & Destek kısmının altındaki Teknik Bilgiler kısmına girin. Orada yazan "Devre Numarası" sizin xDSL hizmet numaranız oluyor. O numarayı işletmeci değişiklik talep formuna yazdıktan sonra formun altına imzamı attım ve MNG kargoya gittim. MNG kargo bana kod bile sormadı, çünkü muhtemelen bir sürü kişi gittiği için artık kod onlarda kayıtlıdır. O yüzden direkt elimden belgeleri aldı ve işlemleri bir dakika da tamamladı.

29 Temmuz Cuma: Gönderdiğim belgeler sabahın erken saatlerinde Netspeed'e ulaştı. Sonrasında öğlen 13.30 sularında Netspeed çalışanı beni aradı ve imzaların bana ait olup olmadığını, geçişe onay verip vermediğimi sordu. Ben onayladıktan sonra bana 48 saat içerisinde geçişin sağlanıp kullanıcı ve şifre bilgilerinin SMS ile yollanacağını, bu süreç içerisinde hiçbir şey yapmamam gerektiğini ve internet hizmetimde kesinti olmayacağını söyledi. Zaten geçiş esnasında kesinti olsa bile çok kısa süreli oluyor.

31 Temmuz Pazar: Süreçten yaklaşık 48 saat geçmesinin ardından telefonuma Netspeed kullanıcı adı ve şifre bilgilerim geldi. Ancak TurkNet internetim hala kesilmemişti. Ben de bu sebeple TurkNet internetim kesilecek mi diye merak ederek yaklaşık 1 saat daha onu kullanmaya devam ettim. 1 saat sonra da kesinti yaşanmayınca ve TurkNet online işlemlerde hizmetimi aktif görünce endişelenip durumu Netspeed'e bildirdim.

Bana modemi resetleyerek yeni kullanıcı adı ve şifrem ile bağlanmam gerektiğini söylediler. Ben de yeni bilgilerle internetime bağlanarak tekrar TurkNet online işlemleri kontrol ettim ancak hizmet hala aktif gözüküyordu. Bunun üzerine TurkNet ile iletişime geçtim, haftasonu olduğu için iptal işleminin gerçekleşememiş olabileceğini söylediler. Bu sebeple beklemeye karar verdim.

1 Ağustos Pazartesi: Saat 15.00 sularında TurkNet'ten internet hizmetimin iptal olduğuna dair bir SMS aldım. Bununla birlikte geçiş sürecim tamamlanmış oldu. Şu anda yeni sağlayıcım Netspeed'i kullanıyorum. Dünden beri bazı kesintiler yaşadım ancak bina hattımda problem var aynı kesintiler eski sağlayıcımda da yaşanıyordu benim kesintilerim ondan kaynaklanıyor.

Şimdilik Netspeed kaynaklı bir problem yaşamadım diyebilirim. TurkNet'ten aldığım internetin tıpatıp aynısını alıyorum. Ping değerlerim, hat değerlerim vs. Türk Telekom altyapısı olduğu için hepsi aynı. Binamdaki kabloyu düzelttiğimden beridir internetimde kesinti yok ve hat değerlerimde bir sorun yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı şekilde sağlayıcı değiştirmeyi düşünüyordum, detaylı ve bilgilendirici bir içerik olmuş elinize sağlık. Geçiş için TurkNet'e haber vermeden direkt NetSpeed site ya da telefon aracılığıyla başvuru yapmamız yeterli oluyor sanırım. İptali NetSpeed gerçekleştiriyor anladığım kadarıyla.

Güzel bir konu içeriği olmuş. Fiyatlar yüzünden duruma göre ben de ISS değiştirmeyi düşünüyorum.
Teşekkürler. TurkNet fiyatlarda biraz fren yapmayı unutunca durum bu hale geldi maalesef. Geçiş yaparken biraz firmaları araştırdım, Millenicom'un ping değerleri sıkıntı olabilir diyenler olduğu için Netspeed bana daha mantıklı geldi. Birde Netspeed'in müşteri hizmetleri sistemi hoşuma gitti, hiçbir tuşlama yok direkt çalışana bağlanıyor.
Ben de aynı şekilde sağlayıcı değiştirmeyi düşünüyordum, detaylı ve bilgilendirici bir içerik olmuş elinize sağlık. Geçiş için TurkNet'e haber vermeden direkt NetSpeed online işlemler üzerinden başvuru yapmamız yeterli oluyor sanırım. İptali NetSpeed gerçekleştiriyor anladığım kadarıyla.
Evet Netspeed'e başvuru yapmanız yeterli oluyor. Bahsettiğim işlemleri yaptığınızda onlar TurkNet ile iletişime geçerek onay alıyorlar. Sonrasında geçişi sağlayarak hizmetinizi aktif ediyorlar. TurkNet hizmetinizde kısa süre içerisinde iptal oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı