TurkNet'ten YönTürk'e geçiş yaptırmak için arayanlar kimdir?

Hocam her firma sızdırılıyor. Mesela geçen ay verileri sızmış firmaları gösteren bir siteye girdim bir servis sağlayıcısı daha yeni sizdirilmıştı (ismini vermeyeceğim) bütün firmalar vardır sadece internet firmaları da değil başka Türkiye firmaları da vardı.
Girdiğiniz site büyük ihtimalle Have I Been Pwned fakat şöyle bir durum var her firma sızdırıyor diye ben buna göz yumamam. Benim verilerim neden ortalıkta dolaşsın, bunun için bir kanun var değil mi? Bir yasal süreç var eğer verilerimi güvende tutamıyorsa en azından cezasını ödemeli. Sizdeki düşünce yapısı maalesef bana uygun değil, belki türknet'i savunmak için yapıyorsunuz veya bu sızdırma çok olduğu için doğal geliyor size fakat doğal olmadığını görmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Girdiğiniz site büyük ihtimalle Have I Been Pwned fakat şöyle bir durum var her firma sızdırıyor diye ben buna göz yumamam. Benim verilerim neden ortalıkta dolaşsın, bunun için bir kanun var değil mi? Bir yasal süreç var eğer verilerimi güvende tutamıyorsa en azından cezasını ödemeli. Sizdeki düşünce yapısı maalesef bana uygun değil, belki TurkNet'i savunmak için yapıyorsunuz veya bu sızdırma çok olduğu için doğal geliyor size fakat doğal olmadığını görmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

TurkNet'i savunmuyorum bu arada girdiğim site bu değil bulabilirsem atarım. Hocam istediğiniz kadar hukuki sürece girin siz haklı olursunuz ceza alır firmalar ama bunu engellemenin maalesef bir yolu yok, burası internet.

TurkNet'i savunmuyorum bu arada girdiğim site bu değil bulabilirsem atarım. Hocam istediğiniz kadar hukuki sürece girin siz haklı olursunuz ceza alır firmalar ama bunu engellemenin maalesef bir yolu yok, burası internet.
Neden olmasın, her sistem güvensizdir evet farkındayım fakat saldıran tarafın bu noktada harcadığı emek, aldığı değer karşılaştırması yapması gerekiyor. Örneğin site şifrelerinden örnek vereyim benden alınan bir şifreyi sadece sha256 yapıp saklıyorsa kendi sunucusunda olası bir güvenlik açığında şifrelerim ele geçirildiğinde bu kırılabilir fakat siteye özgü salting yapsa bu durumun büyük oranda önüne geçiyor. %100 güvenlik istemiyorum fakat ortalıktan verilerimi toplamasınlar 😂 .
Örneğin konu sahibinin durumunu inceleyelim, Kimlik seri numarasına kadar alınmış. Bunlar TürkNet'de var mı evet var, bu çok önemli bir veri. İnternetten (site belirtmek istemiyorum) yaklaşık on bin kişinin kimlik bilgileri satılıyordu ve örnek için bir kaç kişinin Yeni T.C Kimlik kartı ile birlikte özçekim fotoğrafları vardı.
Maalesef tehlikenin farkında değil kimse.

Yeni konular

Geri
Yukarı