Tuzlu su ile temas eden araba anahtarı tamir edilir mi?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Dün unutkanlık ile cebimde unuttuğum FORD FOCUS 2006 model aracın anahtarı ile denize girdim.
Yarım saat dalgalarla boğuşmuşumdur hemen hemen, kısa bir süre değil yani.

Tamamen tuzlu su ile temas etmiş olması gerekiyor devre elemanlarının.
Yardımsever bir abimiz anahtarı açıp kurutmayı falan denedi, sonuç olarak araç anahtarı görüyor ancak kilidi açmıyordu.

Anahtar ile fiziksel açtığımızda aracın alarmı çalıyordu ve susmuyordu, biz de alarm kablolarını koparmakta bulduk çareyi.
Şuan anahtar hiç çalışmıyor, tepki vermiyor araç.

Servisi yeni anahtarı çıkarır çıkarmasına ancak bana boş yere masraf yaratır.
Bu anahtar sizce tamir edilebilir mi? Pili falan güçsüzleşmiş olabilir mi?

Moralinizi bozmak gibi olmasın ama tamir edilmiyor büyük ihtimal. Peugeot 307'nin anahtarını denize düşürmüştüm. 1 dakika içerisinde atlayıp suya aldım ama tamir edilemedi. Pirince yatırmaktan tutun saç kurutma makinesi ile kurutmayı falan her şeyi denedim, bir işe yaramadı. Servise götürüp oluru var mı dedim ama nafile. Sonuç 300 TL zarar. :(

Bu aralar hiçbir şey yolunda gitmiyor, zarar ziyan içerisindeyim :) Bilgilendirme için sağol.
Bundan sonra denize girmeden önce arabanın anahtarını sağlam bir köşeye koyduğumdan emin olurum artık.

Paranın gittiğine değil, havaya gittiğine üzülüyorum :)

Bu tarz bir sprey ile kurtarılabilir belki:

Motip Kontak Temizleme Spreyi Yağsız
Kısa devreleri önlemeye yönelik bir alet sanırsam, anakart sipariş edecektim zaten, yanına bu ürünlerden de ekleyeceğim, ucuzmuş da zaten. Öneri için teşekkürler.

Havaya değil suya gitmiş :) Ancak bence bir elektronikçiye gidip bir danışsan iyi olur.
Söylemek istemiyordum ancak havuz gözlüğümü de dalgalara kaptırdım :) Paletin tekini de kaptırmak üzereydim ki "Bu kadarı da fazla" diyerek atladım tuttum paleti, kaderine terk etmedim :)

Söylemek istemiyordum ancak havuz gözlüğümü de dalgalara kaptırdım :) Paletin tekini de kaptırmak üzereydim ki "Bu kadarı da fazla" diyerek atladım tuttum paleti, kaderine terk etmedim :)
NEW DESIGN FLIP KEY REMOTE FOR 2004 2005 2006 2007 2008 FORD FOCUS CHIP 2KD2 EU
Bu da senin en pahalılarından anahtar. Tabi güvenip güvenmemek sana kalmış :) Fiyatları en azından gör diye attım.

Sadece anahtar değil tüm kilit donanımı değiştiriliyor. 300TL işçilik dahil fiyatıdır o ürünün. :)
Bende o yüzden diyorum ya kazık yemişsin diye. Anahtarı modlardı olur biter yada verdiğim ürünler gibi alır kullanırdı. Tabi Türkiye'de paragöz çok var o yüzden o yolu seviyorlar.
Örneğin bir evin kapı anahtarının yedeğini çıkartmak mı ucuz yoksa komple kilit sistemini değiştirmek mi? :)

NEW DESIGN FLIP KEY REMOTE FOR 2004 2005 2006 2007 2008 FORD FOCUS CHIP 2KD2 EU
Bu da senin en pahalılarından anahtar. Tabi güvenip güvenmemek sana kalmış :) Fiyatları en azından gör diye attım.
Merak ettiğim şöyle bir nokta var : Bu anahtarı alıp düğmesine tıkladığımda araba açılmayacak değil mi? Öyle olsa 100 liralık anahtar ile herkes birbirinin arabasını çalardı.
Arabanın içerisinde bir verici olmalı, onun da değişmesi falan gerekir mi?

Rastgele bir anahtar almak ile bitmemesi gerekiyor bu işin. En azından ben öyle düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı