Twitch için nasıl reklam yapılır?

Kubilay Ertekin

Hectopat
Yer
Tekirdağ/Saray
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
İyi günler arkadaşlar, öncelikle basitçe anlatmam gerekirse eğer kafama nereden estiğini;

Müzik ile uğraşan birisiyimdir, önceden tek hayalim ufak bir ev stüdyosuna sahip olmaktı, ve gerçekleştirdim, profesyonel ses kartı(M-Audio, M-track 2X2), condencer(+48W) mikrofon(Marantz MPM5000), yalıtım gibi ufak bir setup yaptım. Ciddi denilebilecek miktarlarda para gömdüm ancak işimden dolayı (Pub işletiyorum) gecenin saat 2'sinde müzikle ilgilenemeyeceğim için her şeyim varken (GTX1050 Ti, çift bilgisayar, 12 GB(asıl), 6 GB(2. Bilgisayar)RAM. ) Bu işe girişmeyi düşündüm. Bir süredir, bağış linkleri almakla, banner, panel gibi bir sürü şeyle uğraşıp bitirdim. Odamı boyatıp güzel bir arka plan yapacağım ve her şey tamam olacak, Turkcell Superonline superbox aldım 4.5G ve 200GB kotalı(yükseltmeyi düşünüyorum. ), Sabit 80MPBS DOWN hız alıyorum, UP ise 40 MPBS. Steam gibi platformlardan hiç oyun almamışken Rainbow Six Siege, GTA 5(RolPlay için), Birkaç hikayeye dayanan oyun, PUBG hiç oynamamış olmama rağmen onu aldım, yarı profesyonel olarak Fortnite oynuyorum.

Yayın yapacağım için ekipman değişikliği yaptım, ASUS ROG Pugio, Everest MACROMY aldım, sadece 2 eksiğim kaldı, birisi asıl bilgisayarım için 144 veya 240 Hz ve 1ms bir monitör ve CaptureCard. İnternet hızımdan dolayı 4K, 60FPS yayın yapabileceğimi düşünüyorum. Ancak bunları yatırım olarak almayıp gelen bağışlarla almayı düşünüyorum.

İzleyiciye ulaşmanın ne kadar zaman alacağı benim için önemli değil ancak elimde ki bütçemi reklamlara ayırmak istiyorum, Herhangi bir yayıncının reklam verdiğini henüz görmedim. Sizce hangi platformlarda ve ne şekillerde reklam verebilirim, Örneğin Instagram reklamı versem nasıl bir görüntüye ve hitap ettiğim kitleye onlara özel olduğunu nasıl hissettiririm? Kanalıma ilk kez girenlere yeterince kaliteli, bu tutar gibi düşünceleri kafasına sokabilecek kadar özen gösterildiğini düşünüyorum, daha hiç yayın açmadım ancak Discord ve Twitch için MOD'larım bile var, biraz ilerledikten sonra ANADOLU EFES şirketinin sponsorum olma ihtimali de aşırı fazla.

Reklam konusunda yardım bekliyorum, tavsiyelerinize ve görüşlerinize her zaman açığım, sorularınıza da öyle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Reklam değilde ortalama olarak 300 - 500 civarı izlenen bir twitch yayıncısına kendinin reklamını yaptırabilirsin. Yada o kanalla ortak çekiliş yapıp çekilişin ücretini sen ödersin. Fakat başlangıç için bu kadar ekipman biraz bana abartı geldi. Türkiyede 4K 60Fps yayın izleyemez kimse. Ufak oyun yayınlarıyla başlarsınız. Sonra muhabbetinizde sarıyorsa akar gidersiniz.

Reklam değilde ortalama olarak 300 - 500 civarı izlenen bir twitch yayıncısına kendinin reklamını yaptırabilirsin. Yada o kanalla ortak çekiliş yapıp çekilişin ücretini sen ödersin. Fakat başlangıç için bu kadar ekipman biraz bana abartı geldi. Türkiyede 4K 60Fps yayın izleyemez kimse. Ufak oyun yayınlarıyla başlarsınız. Sonra muhabbetinizde sarıyorsa akar gidersiniz.

Söylediğim gibi ekipmanlarım stüdyomdan kalma, hepsi yaklaşık 5 sene içinde biriken şeyler, yine de izleyicilere kaliteli olduğunu göstermek istiyorum. Twitch'in yakında Türkiye'de bir Server kuracağını düşünüyorum eğer öyle olursa 60K BitRate rahat verebilirim sanıyorum. izleyiciler izleyemese bile, nasıl oluyorda 1080P monitörde 4K video izlerken 1080P görsen bile fark oluyor. Bunu kendin de bir videoyu önce 1080P sonra 4K olarak izleyerek fark edebilirsin, bana göre her şey ne kadar kaliteli olursa o kadar iyi. Reklam fikirleri güzelmiş daha başka gelirse aklına yazarsan eğer memnun olurum.

Yüksek üyeli Steam gruplarına reklam verebilirsin

Nasıl vereceğimi bilmiyorum ancak, grup sahibi birisi var ve onunla mı görüşmem lazım?

başka fikirlerin varsa dinlerim.
Instgram'a reklam verebilirsin, Kendi yayınını yapacağın oyun sayfalarına çekilişli bir reklam verirsen ve verdiğin sayfanın etkileşimi çoksa birçok kişi çekiliş için gelecektir, ondan sonrası zaten sana kalmış iyi geçerse bir daha izlemeye gelirler sonra bir daha sonra bu sayı artlar ama izleyiciye hitap etmelisin

Reklama girer uyarı yerim :(

Özelden ulaşabilirsin.

speedtest 40mpbsup.png

Twitch GG.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı