Twitch yayın esnasında 3060 PC donuyor

ugurucan57

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Twitch'te yayın açıyorum fakat son zamanlarda yayın esnasında bilgisayarım tamamen kitlenmeye başladı. Bilgisayarı Power tuşuna basılı tutup kapatarak tekrar açıyorum ancak düzeliyor. 1080p 60 FPS vermeye başladığımdan beri var bu sorun. 720p 60FPS'te bir kez olmuştu bu olay. Acaba yayın ayarlarımda mı sorun var yoksa yayını ekran kartından verdiğim için ekran kartı belleği mi doluyor da bilgisayar donuyor bilmiyorum. Yayın ayarlarım ve sistem özelliklerini aşağıya bırakıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

Yayın ayarları
Video bit hızı: 6000 bitrate
Kodlayıcı: NVENC
FPS: 60
Boyut azaltma filtresi: Bicubic

Not: Monitör'üm 2K oyunları da 2K'da açıyorum fakat temel çözünürlük ve çıkış çözünürlüğü 1080p seçili o yüzden mi oluyor acaba, temel çözünürlüğü 2K mı yapmalıyım?

Donanım
Ekran kartı RTX 3060
İşlemci: i7 10700KF
RAM: 16 GB 3200 MHz
Anakart: ASUS Prime 460M-K

@Catastrophe
Hocam söylediklerinizi uyguladım. Bir de ek olarak bir sorum olacak sistem yeni olmasına rağmen nadiren bilgisayarı açtığım zaman ekrana görüntü gelmiyor fakat monitörü kapatıp açıp sonra bilgisayarı açtığımda görüntü geliyor. Daha da nadiren olan bir olay bunu yaptığım halde görüntü gelmediği zamanlar oluyor, RAM'leri çıkartıp taktığımda düzeliyor RAM'lerde bir sorun mu var acaba? Bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Buradan sorun şu demek zor.
Ama RAM'lerden şüpeleniyorsanız memtest86 ile test edin. Memtest86 uzun sürer bilginiz olsun.
Sistem yeni ise sürücü sorunları da olabilir. Tüm sistemin sürücülerini kendi sitelerinden veya anakartın sitesinden indirip kurun. Driver Booster vs kullanmayın.

@Catastrophe
Hocam söylediklerinizi uyguladım. Bir de ek olarak bir sorum olacak sistem yeni olmasına rağmen nadiren bilgisayarı açtığım zaman ekrana görüntü gelmiyor fakat monitörü kapatıp açıp sonra bilgisayarı açtığımda görüntü geliyor. Daha da nadiren olan bir olay bunu yaptığım halde görüntü gelmediği zamanlar oluyor, RAM'leri çıkartıp taktığımda düzeliyor RAM'lerde bir sorun mu var acaba? Bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim.

Bu sorunu ben de yaşıyordum. Monitör kaynaklı bir sorun.

Ram'den yana korkacak bir şey yok o halde
Hayır RAM ile alakalı değil. Ben WiewSonic marka monitörde bu hatayı yaşamıştım. İnternette araştırdığımda çoğu insanın karşılaştığı bir sorun olduğunu gördüm. BIOS ekranı gözüküyor ve sonrasında no signal yazısı geliyordu. Ardından monitörü kapatıp açtığımda görüntü alabiliyordum.

Buradan sorun şu demek zor.
Ama RAM'lerden şüpheleniyorsanız Memtest86 ile test edin. Memtest86 uzun sürer bilginiz olsun.
Sistem yeni ise sürücü sorunları da olabilir. Tüm sistemin sürücülerini kendi sitelerinden veya anakartın sitesinden indirip kurun. Driver Booster vs kullanmayın.

Test ederim hocam teşekkürler. Bu programı duymamıştım daha önce. Sürücüleri de bir kontrol edeyim eksik bir şey var mı diye.

Son düzenleme:
@Catastrophe @Grajd0
yayını ekran kartından mı vermemi önerirsiniz, yoksa işlemciden mi? yayın yaptığım zamanlarda ekran kartından verdiğim için işlemci maks %40-50 lerde geziyor. valoda bu rakamlar, diğer oyunlarda daha düşük olacağını düşünüyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı