Twitch'de istediğim kitleye ulaşamadım

Kendi emeğinle, çabanla ancak bir yere kadar ilerleyebilirsin. Diğer kıytırık, içeriği beş para etmez yayıncılar gibi cross-promotion, abidik gubudik markalardan sponsor, bot tarzı şeyler olmadığı sürece fazla bir şey beklememek lazım.

Bu işi yapıyorsanız hobi olarak bakacaksınız. Oyunumu oynarken arkada da yayın olsun işte diyeceksin. Dert edip konu açtığınıza göre maddi takıntıya girmişsin gibi geldi. Böyle düşünürseniz çok yıpranırsınız. Ya işin profesyonellik kısmında kendi reklamını kendin yapacaksın ya da seni piyasaya tanıtacak büyük abilerin olacak. Aksi taktirde kısa zamanda büyük patlamalar zor.

Sosyal medya fenomenliği de böyledir.

Malesef Twitch Türkiye bu şekilde. Takip ettiğim bir kız vardı aynı zamanda yayına başladık geçen ay 1k takipçisi 10 izleyeni falan vardı şu an baktım 10k takipçisi olmuş ve her yayını 150 altı izlenmiyor. Üstelik kamera falanda açmıyor gayet güzel seviyeli yayın yapıyor kız. Adamın birisi geçen gelip sadece 100 abonelik hediye etmiş. Malesef benim daha abonelik butonum bile açılmadı. Facebook'da yayın yapayım desem Pubg Mobile izleniyor sadece gördüğüm kadarıyla anlamadım bu işi.

Twitch Türkiye kitlesinin %90'ı simplerden oluşuyor. 2 sene Türkçe yayın yaptıktan sonra İngilizce'ye geçtim, kafam rahatladı resmen.

Aga ben iyi bilirim abim youtubeda 1 yıldan fazla bir süre uğraşmıştı ve 2k anza oldu.Yayınlarına insanların ilgisini çekicek başlıklar koyman gerebilir.Çekiliş olması zorunlu değil clickbait yaparsan 1 kez sıkıntı olmaz ama abartmadan.Ya da herhangi bir tanıdığın küçük yayıncı var mı oynadığın oyunla ilgili onun yanına girebilirsin veya örenğin csgo oynuyorsan 5 kişilik ekiple girebilirsin.İzleyen kişilerle bir sonraki maç beraber girebilirsin.

Dostlar başlıkta belirttiğim gibi yaklaşık 1 buçuk aydır yayın yapıyorum. Fakat hala istediğim gibi bir kitleye ulaşamadım. Şu an için 82 takipçim var ve yayınlar ortalama 2-3 kişi tarafından izleniyor. Başarısız bir oyuncu değilim, yayına gelen herkesle sohbet ediyorum her yazılana cevap veriyorum. Küfür falan da kolay kolay asla etmem elimden geldiğince kaliteli yayın yapmaya çalışıyorum. İzleyen arkadaşlarla da oyuna giriyorum sürekli. Zaten yayına gelen arkadaşlar genelde takip ediyor fakat benim sorunum yayınım çok az kişiye ulaşıyor. Tekil izleyici sayısı çok düşük yani kimse açıp bakmıyor yayına. Steam cüzdan kodu dağıtmak için çekilişte yapıyorum her yayında 15 izleyiciye ulaştığında çekiliş yapacağım diye başlıkta da belirtmeme rağmen yayına girip bakan kimse olmuyor. Nasıl ön plana çıkarırım yayınları mı? Yayından para kazanmak için bir gayem yok şu an için ama bir şeyler için uğraşıyorum en azından değsin vakit ayırdığıma. Instagram'ı da aktif olarak kullanıyorum ama oradan gelen çok kişi olmadı. İsterseniz forum kurallarına uyuyorsa linki verebilirim anlayan arkadaşlar varsa incelesin neyi yanlış yapıyorum söylesin çok iyi olur benim için.

Aaa kardeşim ya üzgünüm kız değilsin izlenemessin :( çok normal bir durum. Hiçbir vasfı olmıyan kızlar 100 200 altı izlenmiyor xd.

Seveni nokta nokta, nokta noktayı severler. Deveye diken, insana nokta nokta yaranır🤙 Yani bu işlerde küfür etmek, bağırmak, yayına kız almak gibi şeyler gerekiyor. Bizim ülkede genelde izleyenler ergen olduğu için böyle düşünüyorum. Kendim bir kişiyi bile izlemedim.

Geri
Yukarı