Twitch'te yayın yaparken bitrate dalgalanması

Mert1424

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler, Twitch'de yeni yeni yayınlar yapmaya başladım internetimi değiştirmekle birlikte, bütün OBS ayarlarını yaptım vs... fakat yayınımda kısa süreli droplar (donmalar) oluyor. Gözüme çarptı ki 2400 bitrate verirken bir anda 150-400'lere düşüp çıkıyor, tam açıklayabildim mi emin değilim ama yardımcı olabilecek var mı? Bir fikri olan.
(Oyunda ping sorunu vs yaşamıyorum, sabit.)

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    7,5 KB · Görüntüleme: 140
  • WhatsApp Image 2020-10-25 at 20.42.08 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-25 at 20.42.08 (1).jpeg
    90,8 KB · Görüntüleme: 149
  • WhatsApp Image 2020-10-25 at 20.42.08.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-25 at 20.42.08.jpeg
    106,4 KB · Görüntüleme: 148
İyi günler, Twitch'de yeni yeni yayınlar yapmaya başladım internetimi değiştirmekle birlikte, bütün OBS ayarlarını yaptım vs... fakat yayınımda kısa süreli droplar (donmalar) oluyor. Gözüme çarptı ki 2400 bitrate verirken bir anda 150-400'lere düşüp çıkıyor, tam açıklayabildim mi emin değilim ama yardımcı olabilecek var mı? Bir fikri olan.
(Oyunda ping sorunu vs yaşamıyorum, sabit.)
Sistemin nedir

• MSI Radeon RX580 ARMOR OC 8GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı
  • AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci MPK
  • CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
  • MSI B450M PRO-VDH MAX 3866MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
  • TOSHIBA OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD (1700MB Okuma / 1600MB Yazma)
Büyük ihtimal işlemcinin nefesi tükeniyor.
İşlemci kullanımı oyun açık olduğu zaman %90'larda gezdiği için yayını ekran kartıdan veriyorum zaten.

• MSI Radeon RX580 Armor OC 8 GB GDDR5 256 Bit ekran kartı.
  • AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci MPK.
  • Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
  • MSI B450M PRO-VDH Max 3866MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX anakart.
  • Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)

İşlemci kullanımı oyun açık olduğu zaman %90'larda gezdiği için yayını ekran kartıdan veriyorum zaten.

Hocam ekran kartından verdiğiniz için ekran kartınız da yetersiz kalıyor yüksek ihtimalle. RX580LE güçlü bir yayın vermek biraz sıkıntılı gibi. En iyisi işlemciden verin ,kullanım artsada yayında bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız.

Hocam ekran kartından verdiğiniz için ekran kartınız da yetersiz kalıyor yüksek ihtimalle. RX580LE güçlü bir yayın vermek biraz sıkıntılı gibi. En iyisi işlemciden verin, kullanım artsada yayında bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız.

Alakası yok ekran kartı yayın için gayet yeterli. Sorun tamamen internet alt yapınızla alakalı. Bu aralar Twitch sunucularında da sıkıntı var. 10Mbps Upload'ım olmasına rağmen bende de zaman zaman 100-200 düşüp tekrar 7K oluyor.

Superbox vs. kullanıyorsanız aşırı dalgalanma oluyor.

Hocam ekran kartından verdiğiniz için ekran kartınız da yetersiz kalıyor yüksek ihtimalle. RX580LE güçlü bir yayın vermek biraz sıkıntılı gibi. En iyisi işlemciden verin ,kullanım artsada yayında bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız.
maleseef ilk başlarda işlemciden verdiğim zamanlarda da donmalar oluyordu hatta belki daha sık.
Alakası yok ekran kartı yayın için gayet yeterli. Sorun tamamen internet alt yapınızla alakalı. Bu aralar Twitch sunucularında da sıkıntı var. 10Mbps Upload'ım olmasına rağmen bende de zaman zaman 100-200 düşüp tekrar 7K oluyor.

Kablonet kullanıyorum. Aynı şey oluyor bende de maleseef.

Maleseef ilk başlarda işlemciden verdiğim zamanlarda da donmalar oluyordu hatta belki daha sık.

Kablonet kullanıyorum. Aynı şey oluyor bende de maleseef.

Kodlayıcı olarak X264 kullanırsanız kodlayıcı aşırı yük uyarısı verecektir 20Mbps upload'ınızda olsa dahi FPS kare düşmesi oluşacaktır. Bahsettiğim gibi Twitch sunucularıyla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum veya Kablonet alt yapısı ile alakalı da bir durum olabilir. Çünkü ben de Kablonet (100mbps/10mbps) kullanıyorum :)

Twitch Full sıkıntılı ya 100/5 Superonline kullanıyorum kaynak 1080P 60FPS hatta bazen 720P yayın izlerken bile sıkıntı arada drop yiyorum.YouTube'da 8K videoyu çok rahat izleyebiliyorum, 11.5mb/sn indirmede yapabiliyorum. Twitch sıkıntılı gerçekten.

Kodlayıcı olarak X264 kullanırsanız kodlayıcı aşırı yük uyarısı verecektir 20Mbps upload'ınızda olsa dahi FPS kare düşmesi oluşacaktır. Bahsettiğim gibi Twitch sunucularıyla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum veya Kablonet alt yapısı ile alakalı da bir durum olabilir. Çünkü ben de Kablonet (100mbps/10mbps) kullanıyorum :)
olabilir, geçenler de bir bakım çalışması diye 5 6 saat internet kesintisi oldu sonralarında da kopmalar yaşandı, sıkıntı var sanırım 😅.

Yeni konular

Geri
Yukarı