TYT-AYT matematik nasıl çalışılır?

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Arkadaşlar merhaba, MF seçtim. 11. sınıfım. Dün TYT denemesine girdim EBA üzerinden ve matematik harici diğer derslerin hepsini yapabildiğimi öğrendim. Hatta şu an AYT denemesi arkada açık, gene aynı şekilde matematik harici fen gibi dersleri yapabiliyorum ama matematikten 0 netim var. Böyle olunca üzüldüm tabii ki. Test kitabı alacağım çok önerilen ama söylemek yasak galiba. Her gün çalışmaya çalışıyorum, yani her hafta 5 günden fazla, günde 2 saat video izliyorum, izlerken çözüyorum. Ama hiç test çözmedim. Evet, test çözmediğim için pişmanım ve aptalım. Sizin de böyle yap verim artar dediğiniz bir konu varsa bekliyorum. Pişmanlık içindeyim.

Ben yıllardır ÖSYM sınavlarına giren bir devlet memuruyum. Sana tavsiyem bir gün içinde video sayısı veya saat olarak ilerlemek gibi bir hata yapma. Konu konu git, anlamadıysan videoyu nasıl olsa izledim diye diğer konuya geçme. 0 net dediğine göre senin temelde de sıkıntı var. Önce temelini sağlamlaştır ardından bir konuya videoyu izleyerek veya kitaplardan çalışıyorsun konu bitince de en az 2-3 kaynaktan bir sürü soru çöz. Rahat çalış, kendini kasma çünkü stres altında zor öğreniliyor. Çok yoğun çalışma yoksa hepsi birbirine karışır, anlayabileceğin düzeyi kendin belirle, herkesin sayısal sözel zekası bir değil.

Ben yıllardır ÖSYM sınavlarına giren bir devlet memuruyum. Sana tavsiyem bir gün içinde video sayısı veya saat olarak ilerlemek gibi bir hata yapma. Konu konu git, anlamadıysan videoyu nasıl olsa izledim diye diğer konuya geçme. 0 net dediğine göre senin temelde de sıkıntı var. Önce temelini sağlamlaştır ardından bir konuya videoyu izleyerek veya kitaplardan çalışıyorsun konu bitince de en az 2-3 kaynaktan bir sürü soru çöz. Rahat çalış, kendini kasma çünkü stres altında zor öğreniliyor. Çok yoğun çalışma yoksa hepsi birbirine karışır, anlayabileceğin düzeyi kendin belirle, herkesin sayısal sözel zekası bir değil.
Temeli nasıl düzeltirim? Teşekkürler bu arada.

Öncelikle eksiklerini belirlemen gerekiyor. Eğer temelin çok çok kötüyse antrenmanlarla matematik kitabı var, eskiden beri modası geçmeyen. Onun birinci veya ikincisini alırsın bitirince üçüncüye geçersin.(Birinci kitabı çok basit bir göz gezdirirsin bilgi düzeyine göre uygun olanı seçersin.) Bu kitaplar temeli geliştirmek için çok iyi. Diyorsan ki bu kitaba gerek yok ileri seviye konulara dalış yapayım o zaman açarsın önüne sınavda çıkacak matematik konularını örneğin en baş konu Temel Kavramlar. İzle internetten videosunu, farklı farklı hocaları izle illaki bir tanesi seninle aynı dili konuşuyor olacaktır. Yavaş yavaş sindirerek ilerle. Geometriyi de es geçme matematikten ayrı kalır bir tarafı pek yok onu da birlikte götür. Facebook gibi ortamlardan TYT-AYT matematik gruplarına üye ol ki canlı destek alabileceğin bir kapında olsun.

Öncelikle eksiklerini belirlemen gerekiyor. Eğer temelin çok çok kötüyse antrenmanlarla matematik kitabı var, eskiden beri modası geçmeyen. Onun birinci veya ikincisini alırsın bitirince üçüncüye geçersin.(Birinci kitabı çok basit bir göz gezdirirsin bilgi düzeyine göre uygun olanı seçersin.) Bu kitaplar temeli geliştirmek için çok iyi. Diyorsan ki bu kitaba gerek yok ileri seviye konulara dalış yapayım o zaman açarsın önüne sınavda çıkacak matematik konularını örneğin en baş konu Temel Kavramlar. İzle internetten videosunu, farklı farklı hocaları izle illaki bir tanesi seninle aynı dili konuşuyor olacaktır. Yavaş yavaş sindirerek ilerle. Geometriyi de es geçme matematikten ayrı kalır bir tarafı pek yok onu da birlikte götür. Facebook gibi ortamlardan TYT-AYT matematik gruplarına üye ol ki canlı destek alabileceğin bir kapında olsun.
Teşekkür ederim biliyorum o kitabı da alacağım. Ben kendim inanıyorum güzel bir üniversite yapacağımı :)

Antrenmanlarla matematik vs affedersiniz mala anlatır gibi anlatan kitaplar var. En baştan hiçbir şey bilmeyen biri için anlatıyor, bunlardan zamanında ben de almıştım, şimdi matematik öğretmeniyim. 😄

Ooo hortlamış konuymuş, pardon. Kazandığınız bölüm için tebrik ediyorum, umarım severek okuyorsunuzdur.

Bölümü seviyorum. Okul her ne kadar paralı da olsa bence değiyor. Öğretmenlere akşamları bile mesaj atabiliyorsunuz tabi uygun bir dil ile. Teorikten daha çok proje üzerine zorluyorlar sürekli. Bu dönem 4 tane proje vardı ama ben 2 tanesini aldım. Diğer 2 dersin kendisi kolaydı para ve zaman kaybı olmasını istemedim.

Büyük ihtimal stajı ve çalışmayı Tusaş'da yaşabilirim.

Geri
Yukarı