TYT AYT matematik nasıl yapılabilir?

salihkaya

Zeptopat
Daha fazla  
İçimi dökmek istiyorum biraz umarım başınız şişmez. Benim OKB (takıntı, aşırı düşünme, düzen, detaycı, mükemmelliyetçilik)rahatsızlığım var doktor teşhisi.
Bu bende uzun yıllardır vardı ikinci sınav senemde fark ettim. O zaman hastalığı öğrendim. Haftalarca program yapmaktan hiçbir şey yapamıyordum. En ince detayına kadar degyerin düzenine kadar her şeyi takıyordum. Çok hantal ve ağır davranıyordum. Biraz midem bulanıyor. Saatlerce masa başında oturma iradesi gösterip de bu kadar karşılıksız olması. Bir soru bankasının 1 testini 1 saatte çözdüğüm oluyordu özellikle matematik pratikliğimi çok etkiliyor halen.
.Sorulara takılı kalıyordum denemelerden, deneme analizi yapmaktan tekrar yapmaktan, kaçıyordum çünkü çok huzursuz hissettiriyordu. Özellikle bir konu öğrendiğim zaman konuyu unutma kaygısı, mükemmelliyetçilik kaygısı yaşıyorum şu an. Ne zaman tekrar etmeliyim nasıl tekrar etmeliyim, tekrara ne kadar zaman ayırmalıyım diye aşırı düşünüyorum. Deneme analizini nasıl yapmalıyım, denemede çözemediğim sorulara tekrar ne zaman dönmeliyim diye aşırı düşünüyorum. Düşünmektrn eyleme zamanım kalmıyor. Soru çözerken bir soruya ne kadar vakit ayırdım bu soru oturdu mu tekrar ne zaman dönmeliyim diye vesveselerim düşünmelerim halen devam ediyor. Ve haliyle pratikliğimi etkiliyor. EA'dan hazırlanıyorum bu kadar kolay bir şeyi bu kadar zorlaştırmanın vermiş olduğu huzursuzluk hastalığın geç farkına varmış olamk pişmanlık çok kötü bir his.
Sözel derslerim neredeyse tam 40'ta 33 35 arası yapabiliyorum. TYT matta problemler AYT matta da lti hariç konu hafızası var ikisinde de 7 -12 arası net yapıyorum ama bildiğim gördüğüm konularda da tekrar çok yapmamaktan kaynaklı olarak unutma ve inanılmaz soru pratikliği eksikliğim var. Ne önerirsiniz? Aklımda sözele geçip ilk 200 koç için çalışmak da var ama onun için de çok TYT neti lazım var ama verdiğim emekleri ziyan etmek de istemiyorum, aynı zamanda az süre kalmış olmasının stresi de var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim önce kendine bir hedef belirle. Hangi mesleği yapmak istiyorsun ileride ona karar ver. En önemlisi bu. Daha sonra istediğin bölüm hangi puan türüyle alıyorsa ona odaklan. Bi kere TYT yi bırak artık. Süre kısıtlı olduğu için net yükseltmek zor. AYT yi de dediğim gibi hangi bölüm istiyorsan ona çalış. Matematik çalışırken ise bir defterin olsun. Soru çözerken yeni birşey öğrendin ya da hatırladın onları deftere not al. Herşeyi yaz demiyorum. Kitaplarda yazan şeyleri değil kendi öğrendiğini kendi anlayacağın şekilde yaz. Matematikte neredeyse bütün konular birbirine bağlı olduğu için çalışırken ilişki kurmalısın.

Hedefim en başından beri hukuk ama çok yıprandım.
Kardeşim önce kendine bir hedef belirle. Hangi mesleği yapmak istiyorsun ileride ona karar ver. En önemlisi bu. Daha sonra istediğin bölüm hangi puan türüyle alıyorsa ona odaklan. Bi kere TYT yi bırak artık. Süre kısıtlı olduğu için net yükseltmek zor. AYT yi de dediğim gibi hangi bölüm istiyorsan ona çalış. Matematik çalışırken ise bir defterin olsun. Soru çözerken yeni birşey öğrendin ya da hatırladın onları deftere not al. Herşeyi yaz demiyorum. Kitaplarda yazan şeyleri değil kendi öğrendiğini kendi anlayacağın şekilde yaz. Matematikte neredeyse bütün konular birbirine bağlı olduğu için çalışırken ilişki kurmalısın.

Yeni konular

Geri
Yukarı