TYT, AYT, YDT sınavlarında hangileri zorunlu?

Unknown873

Decapat
İyi günler arkadaşlar merhaba. Şu an 11. sınıf öğrencisiyim bu sene bitecek, Eylül'de 12'ye geçeceğim son senem olacak. Ben şunu soracaktım YKS sınavları 3 oturumdan oluşuyor. TYT, AYT, YDT olmak üzere. İnternete baktığımda YDT ve AYT'nin zorunlu olmadığını, isteğe bağlı olduğunu gördüm. Sizce ben üniversite sınavına sadece TYT sınavı için mi hazırlanayım yoksa TYT ve AYT'ye ikisine bir mi hazırlanayım, bunu soracaktım?

Ne okumak istiyorsun, alanın ne? TYT sınavına girersen yalnızca önlisans bölümlere girersin-2 yıllık yani-; AYT lisans için-yani alan bölümleri, genelde 4 yıl oluyorlar ama istisnalar var-. YDT ise AYT mantığıyla aynı ama dil alanında ilerlemek istersen.

TYT Önlisans,
AYT Lisans,
YDT Dil Lisans için sanırım.

En azından bir önlisans bölümü için TYT'ye girmen gerekiyor, AYT'ye girmezsen lisans bölümlerinde okuyamazsın. Ne okumak istediğine bağlı olarak sınavlara girmelisin.
Aa güzel demişsiniz açıkçası gerçekten. “Ne okumak istediğine bağlı olarak sınavlara girmelisin.” bu cümleye dikkat edeceğim, çok teşekkürler.

Ne okumak istiyorsun, alanın ne? TYT sınavına girersen yalnızca önlisans bölümlere girersin-2 yıllık yani-; AYT lisans için-yani alan bölümleri, genelde 4 yıl oluyorlar ama istisnalar var-. YDT ise AYT mantığıyla aynı ama dil alanında ilerlemek istersen.
Ben dil alanında pek ilerlemeyi düşünmüyorum. Alanım 2 bölümde gidip geliyorum iç mimarlık ya da yapı mühendisliği alanlarını düşünüyorum.

TYT Önlisans,
AYT Lisans,
YDT Dil Lisans için sanırım.
Önlisans ve Lisans arasında ne farklar var?

Son düzenleme:
Önlisans 2 yıllıktır. Lisans 4 yıllıktır.
Peki önlisans mı tercih edilmeli lisans mı?

En azından bir önlisans bölümü için TYT'ye girmen gerekiyor, AYT'ye girmezsen lisans bölümlerinde okuyamazsın. Ne okumak istediğine bağlı olarak sınavlara girmelisin.
Birde şunu soracağım hani lisede 4 yıllık toplam puan var ya OBP diye o OBP üniversite sınavına ekleniyor mu ekstra olarak?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı