TYT AYT'de nasıl bir strateji izlenmeli?

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3100 / SAPPHIRE NITRO+ RX 5500XT SE 8GB / JAMES DONKEY Sata JD480 / Gigabyte B450M H / Apacer Panther 16 GB 3000 mhz / Power Boost VK-T01B 650W 80+Bronz
Meslek
Yazılım Geliştirici, Bilgisayar Teknikeri
Merhabalar. Bugün bu bölümde açtığım 2.konu. Birkaç sorunum var. Bunu sizlere danışmak istedim. TYT biyoloji bitiyor önümüzdeki hafta. Onu branş denemeleri ile tekrar edeceğim haftada 1 gün rutin olarak. Bir de TYT fizik ve TYT kimya var tabii. Birkaç kaynakta gördüm. TYT fizikte şu konuları bilmeden yapamazsın gibi ibarelerden bahsediliyor. Ben eğer haftada 2 konu bitirirsem fizik kısmında, 25 Mart'ta TYT fizik bitecek. Ancak AYT fiziğe pek zaman kalmayacak. AYT fizikten 4 5 net hedefim var. TYT fizikte ise o kadar konu bitirmişken bir zahmet 3 4 net hedefim olsun diye düşünüyorum. Sizce bu şekilde mi yapmalıyım. Çünkü TYT fiziği 25 Marta kadar uzatırsam kalan zamanda AYT fizik için pek zaman kalmıyor. Ama hedef netim 4 5 olunca belki yapabilirim diye düşünüyorum. Konu elemek istedim ancak her konu birbiriyle bağlantılı bir soruda 3 4 konu soruyorlar dendi. O yüzden bunu pek yapamayacağım.
TYT kimya olayı da aynı şekilde mart sonlarına doğru bitecek. Bu şekilde AYT kimyaya pek zaman kalmıyor. Yetişir mi bilemem. Ancak ondan da 4 5 net hedefim var her iki sınav için de. Biyolojiyi bir şekilde hallederim. Önerdiğiniz stratejileri bekliyorum. Program yapacağım birazdan ancak burada tıkandım kaldım.
Ve geometri konusunda da fikirlerinizi bekliyorum. TYT ve AYT kısmında yapabileceğim bana güzel net getirecek birkaç konu söyler misiniz? Bu şekilde her hafta rutin sorular çözerek o konuları garantiye almış olurum diye düşünüyorum. Mesela TYT kısmında üçgenler fazla geliyor gibi...
Matematik kısmına gelecek olursak, şu anda bebek adımları problemlere başladım ve onu sınav gününe kadar her gün rutin olarak çalışıyorum. TYT de üslü köklü sayılar gibi konulardan nefret ediyorum. O yüzden onları pas geçtim. Temel kavramlar, olasılık, problemler, sayı basamakları gibi konular her sene soruluyor aynı zamanda birazcık geometri. Bunlara abanacağım. TYT matematik hedefim 10.
AYT matematiğe bugün fonksiyonlardan başladım ve onu Full bitirmeyi düşünüyorum. Umarım yetişir. Burada da geometriyi de halledebilirsem eğer 15 net hedefim var. (bu kısımda yüksek yapmam şart)
Fikirlerini belirten herkese çok teşekkür ederim.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam bilginize güveniyorum. Sizi etiketlemek istedim.

Hocam öncelikle önemli olan AYT. TYT fende de en çok çıkan konular belli. AYT ile TYT konuları bağlantılı mı inanın onu bilemiyorum. Ama eğer çok da bağlantısı yoksa TYT'de en çok çıkan konulara bakıp AYT'ye yoğunluk verebilirsiniz.

Geometri için üçgenleri iyi bilmeniz iyi olabilir. Ek olarak üslü ve köklü sayıları pas geçmek gibi bir hata yapmayın. Her sene rutin olarak soru gelir o kısımlardan ve problemlerden de üslü ve köklü sayılarla bağlantılı sorular çıkabilir. Geometride de aynı şekilde, sayıları köklü olarak verebilirler. Dolayısıyla bu konuyu pas geçemezsiniz.

Onun dışında ilk 12 konuyu bitirip AYT matematikte 3 ay içerisinde 10-15 net bandına çıkılır diye düşünüyorum ben.

Hocam öncelikle önemli olan AYT. TYT fende de en çok çıkan konular belli. AYT ile TYT konuları bağlantılı mı inanın onu bilemiyorum. Ama eğer çok da bağlantısı yoksa TYT'de en çok çıkan konulara bakıp AYT'ye yoğunluk verebilirsiniz.

Geometri için üçgenleri iyi bilmeniz iyi olabilir. Ek olarak üslü ve köklü sayıları pas geçmek gibi bir hata yapmayın. Her sene rutin olarak soru gelir o kısımlardan ve problemlerden de üslü ve köklü sayılarla bağlantılı sorular çıkabilir. Geometride de aynı şekilde, sayıları köklü olarak verebilirler. Dolayısıyla bu konuyu pas geçemezsiniz.

Onun dışında ilk 12 konuyu bitirip AYT matematikte 3 ay içerisinde 10-15 net bandına çıkılır diye düşünüyorum ben.

Anladım hocam. Umarım AYT kısmında fen bölümü 12 13 netin üzerine ve matematik de 15 nete çıkar. TYT matematikten korkuyorum açıkçası.

@Eyüp Ensar Horuz TYT matematikten şu an kaç net yapıyorsunuz? Sanırım konu içerisinde belirtmemişsiniz.

Hocam hiç yapamıyorum neredeyse. Mesela köklü sayıları biliyorum ama sorusunu yapamıyorum üslü sayıları biliyorum ama sorusunu yapamıyorum. Geçen seneki kitapçığı açtım 5 net yapmıştım. O yüzden Full problem ve geometriye odaklanmak istiyorum ki en azından 7 8 net yapayım. Tüm ağırlığı AYT'ye vermek istiyorum.
TYT kısmını bence yavaştan salın hocam. Mart sonu sıkıntı biraz.

Haklısınız hocam. Ben de öyle düşünüyorum.

Geri
Yukarı