TYT matematiğe Mert Hoca'nın Video Defteri ile çalışma

Gerçekten mert hoca bu kadar kötü mü? Onun 70 günlük TYT kampına yeni başlamıştım.
Elbette ultra kötü diyemem de çok daha iyi alternatifleri var. Ya da iyi bir derece yapma isteğiniz yoksa da izlenebilir. Bunu göze alırsanız yapın derim ama mutlaka Mert Hoca'dan gitme fikriniz varsa eski kamptan ilerlemenizi öneriyorum. Eğitimin en basit kuralı uyaranları azalt veya yok ettir. Eğer seni telefon ders çalışırken bozuyorsa onu odadan kaldıracaksın, veya parlak bir obje varsa onu uzaklaştıracaksın. Ama tam tersi eğitimci kimlikli birisi odasını pavyona döndürmüşse ben onun eğitimci değil ticaretçi olduğunu düşünürüm. Yani bazı hocalar kendi içini ferah tutmak için kendini hırpalar, gerekirse kazancından ve hayatından düşürüp öğrencilerine harcar kimisi de tam tersi öğrencileri geri planda tutup kazancını düşünür. Bu hayatta iyiler de var kötüler de.
Yektuğ Hoca'nın problemleri iyi diyordu dinleyen arkadaşlarım, ben dinlemedim şahsen ki problemlerde bence temel bilgileri aldıktan sonra kolay-orta-zor şeklinde düzeyinize uygun kitap seçip soru çözmeye başlamak gerek.
Yektuğ çok ezbersel anlatıyor. Akademik olarak ben yeterli bir öğretmen olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Ha 2021 AYT polinom gibi çok basit bir grafik bilgisiyle yapılabilen bir soruyu o kadar üniversite eğitimi ile bu denli zor bir şekilde çözmek bana üniversite eğitiminin yetersiz olduğunu düşündürüyor. 2022 MSÜ borç verme problemini de çok ezbere çözmüştü. Ulan sanki adam hadi gitti aynı kalıpta sordu da aynı ilerleyişte soracak. Elbette sen o kalıba oturtamazsın o atmosferde soruyu. Kısacası mantığını öğrenmek lazım. Problemlerde kendiniz daha çok uğraşmalısınız, orada öğretmenlerden gerekli bilgiyi aldıktan sonra artık soru çözme ve çözemediğiniz soruyu dinleme girmesi lazım. Matematiğin Fatih'i hoca o konuda çok iyidir. Onun çözdüğü kaynakları çözebilirsiniz ve Youtube'da sınava kadar bitiremeyeceğiniz kadar çok çözdüğü sorular var.

Arkadaşlar burada kaçırmamız gerek kısım arkadaşlarımızın hangi seviyede olduğu. Adam 10 net yapıyor normalde sınavda 15 net yapmış çok kolaydı diyor çünkü adamın seviyesi burada. Matematiksel olarak doğru onun için çok kolay bir sınav ama bunu mı kıstas kabul edeceğiz? Ha ben bir derece öğrencisiyim, 35 üstüyüm ve sınav atmosferi olmadan 40 potansiyelindeyim ve tavsiyelerim de bunlar. Şimdi burada 300k ve 15 neti başarı kabul edene mi bakacağız yoksa 10k sıralamayı ve 35-40 neti başarı kabul edene mi? Bu kalın çizgiye dikkat edin.

Son düzenleme:
Elbette Ultra kötü diyemem de çok daha iyi alternatifleri var. Ya da iyi bir derece yapma isteğiniz yoksa da izlenebilir. Bunu göze alırsanız yapın derim ama mutlaka mert Hoca'dan gitme fikriniz varsa eski kamptan ilerlemenizi öneriyorum. Eğitimin en basit kuralı uyaranları azalt veya yok ettir. Eğer seni telefon ders çalışırken bozuyorsa onu odadan kaldıracaksın, veya parlak bir obje varsa onu uzaklaştıracaksın. Ama tam tersi eğitimci kimlikli birisi odasını pavyona döndürmüşse ben onun eğitimci değil ticaretçi olduğunu düşünürüm. Yani bazı hocalar kendi içini ferah tutmak için kendini hırpalar, gerekirse kazancından ve hayatından düşürüp öğrencilerine harcar kimisi de tam tersi öğrencileri geri planda tutup kazancını düşünür. Bu hayatta iyiler de var kötüler de.

Yektuğ çok ezbersel anlatıyor. Akademik olarak ben yeterli bir öğretmen olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Ha 2021 AYT polinom gibi çok basit bir grafik bilgisiyle yapılabilen bir soruyu o kadar üniversite eğitimi ile bu denli zor bir şekilde çözmek bana üniversite eğitiminin yetersiz olduğunu düşündürüyor. 2022 MSÜ borç verme problemini de çok ezbere çözmüştü. Ulan sanki adam hadi gitti aynı kalıp da sordu da aynı ilerleyişte soracak. Elbette sen o kalıba oturtamazsın o atmosferde soruyu. Kısacası mantığını öğrenmek lazım. Problemlerde kendiniz daha çok uğraşmalısınız, orada öğretmenlerden gerekli bilgiyi aldıktan sonra artık soru çözme ve çözemediğiniz soruyu dinleme girmesi lazım. Matematiğin Fatih'i hoca o konuda çok iyidir. Onun çözdüğü kaynakları çözebilirsiniz ve YouTube'da sınava kadar bitiremeyeceğiniz kadar çok çözdüğü sorular var.

Arkadaşlar burada kaçırmamız gerek kısım arkadaşlarımızın hangi seviyede olduğu. Adam 10 net yapıyor normalde sınavda 15 net yapmış çok kolaydı diyor çünkü adamın seviyesi burada. Matematiksel olarak doğru onun için çok kolay bir sınav ama bunu mı kıstas kabul edeceğiz? Ha ben bir derece öğrencisiyim, 35 üstüyüm ve sınav atmosferi olmadan 40 potansiyelindeyim ve tavsiyelerim de bunlar. Şimdi burada 300k ve 15 neti başarı kabul edene mi bakacağız yoksa 10k sıralamayı ve 35-40 neti başarı kabul edene mi? Bu kalın çizgiye dikkat edin.

Hocam yazdıklarınızı okudum görmüş deneyim sahibi olmuş insansınız küçüğünüz olarak size bir şey soracağım. Benim matematik allak bullak 0'dan başlayacağım antrenmanlarla matematiği çözmeye başladım. Benim seviyemdeki biri temelini atıp gelişmesi için hangi kampı dinlemeli, rica etsem yardımcı olur musunuz?

Arkadaşlar merhaba, ben mert Hoca'nın TYT matematik için video ders kitabını aldım ve tekrarlarımı oradan yapıyorum fakat aklıma bir soru takıldı. Her konu için neredeyse 40 50 soru çözüyoruz ve ben bunların her birini tekrar çözmeye çalışsam bayağı zaman gidecek. Öbür derslere vakit kalmayacak. Video sonunda hocanın işaretlediği sorulardan tekrar yapsam bir sorun olur mu? Kitap ile ilgili bilgisi olanlar cevap verirse çok sevinirim. İyi günler.

Video ders kitabı zaten konu anlatımını yaptığı ve soruları çözdüğü kaynağı, senin konuları tekrar etmen için zaten soru bankası kitabı var. Sadece tekrar yapacaksan efişinado testlerini çöz, pratiğini hızlandırmak istersen temel tanım testlerini çözersin ve hız kazanırsın. Zaten TYT matematik soru bankasını da alıp bitirirsen direk TYT matematik branş denemelerine geçip çatır çatır soru çözersin.

Hocam yazdıklarınızı okudum görmüş deneyim sahibi olmuş insansınız küçüğünüz olarak size bir şey soracağım. Benim matematik allak bullak 0'dan başlayacağım antrenmanlarla matematiği çözmeye başladım. Benim seviyemdeki biri temelini atıp gelişmesi için hangi kampı dinlemeli, rica etsem yardımcı olur musunuz?
Hocam tamamen ideal bir öğretmen yok ama başlangıç için Bıyıklı Matematik akabinde Eyüp B. iyidir. Bıyıklı Matematik'in eski tahta videolarını tercih edebilirsiniz, o başlangıç için daha uygun. Yeni videolarında sevmediğim şey çok fazla konuşması, Mert'e bağlamış biraz o da.

Hocam tamamen ideal bir öğretmen yok ama başlangıç için Bıyıklı Matematik akabinde Eyüp B. iyidir. Bıyıklı Matematik'in eski tahta videolarını tercih edebilirsiniz, o başlangıç için daha uygun. Yeni videolarında sevmediğim şey çok fazla konuşması, Mert'e bağlamış biraz o da.
reis ilk 12 konuyu hallettim gibi ayt başlayacağım eyüp b ile günde 14 saat çalışmaya çalışıyorum matematik netlerim 15 20 civarında tyt ayt bitirmiştim önceden fakat hpesini unuttum gerçekten çok istikrarlıyım 14 saatin üstüne bile çıkmaya çalısıyorum ama bazen olmayacak gibi geliyor o hissi ve geometiriy nası hallettin :D

reis ilk 12 konuyu hallettim gibi ayt başlayacağım eyüp b ile günde 14 saat çalışmaya çalışıyorum matematik netlerim 15 20 civarında tyt ayt bitirmiştim önceden fakat hpesini unuttum gerçekten çok istikrarlıyım 14 saatin üstüne bile çıkmaya çalısıyorum ama bazen olmayacak gibi geliyor o hissi ve geometiriy nası hallettin :D
Nasıl bitirdin o önemli. Ben video süresi x ise minimum 2x süre izliyordum zira film izler gibi olmaz, anlamak gerek. Önemli olan bir diğer husus da lisenin 4 senesini nasıl geçirdiğiniz, eleman her sınavdan sınava çalışıyor ondan sonra YKS çalışması yapmadım ona rağmen çok iyi konuları anlıyorum vs. diyor üstün gözükmek için. Akıllarınca lise sınavına çalışmak YKS için çalışmak olmuyor galiba.

Konular zaten 1 kere çalışılmaz, liseyi de dahil ederseniz 1 konuyu çok defa çalışırsanız ustalaşırsınız. Fende bu durum biraz daha istisna çünkü zaten o kadar çalışacak süre yok ama matematik gibi zaten çok çok üst sorular sormuyorlar.

Geometride ise netlere takılmadan çalışmayı öneririm. Bir süreden çark oturuyor ve üst bir perdeden sorulara bakmaya başlıyorsunuz ama o evre için de netlere takılmadan çalışmak gerek. Bol bol ispat da yapmak gerek.

Hocam tamamen ideal bir öğretmen yok ama başlangıç için bıyıklı matematik akabinde Eyüp b. İyidir. Bıyıklı Matematik'in eski tahta videolarını tercih edebilirsiniz, o başlangıç için daha uygun. Yeni videolarında sevmediğim şey çok fazla konuşması, Mert'e bağlamış biraz o da.

Hocam TYT videolarını atabilir misin eski tahta ile ilgili ben göremedimde?

Son düzenleme:
Nasıl bitirdin o önemli. Ben video süresi x ise minimum 2x süre izliyordum zira film izler gibi olmaz, anlamak gerek. Önemli olan bir diğer husus da lisenin 4 senesini nasıl geçirdiğiniz, eleman her sınavdan sınava çalışıyor ondan sonra YKS çalışması yapmadım ona rağmen çok iyi konuları anlıyorum vs. diyor üstün gözükmek için. Akıllarınca lise sınavına çalışmak YKS için çalışmak olmuyor galiba.

Konular zaten 1 kere çalışılmaz, liseyi de dahil ederseniz 1 konuyu çok defa çalışırsanız ustalaşırsınız. Fende bu durum biraz daha istisna çünkü zaten o kadar çalışacak süre yok ama matematik gibi zaten çok çok üst sorular sormuyorlar.

Geometride ise netlere takılmadan çalışmayı öneririm. Bir süreden çark oturuyor ve üst bir perdeden sorulara bakmaya başlıyorsunuz ama o evre için de netlere takılmadan çalışmak gerek. Bol bol ispat da yapmak gerek.
hocam lisede pek çalıştığım söylenemez doğru diyosun video sürelirini 1.5x aralığnda izliyoreum genellikle konularımı düzenli tekrar ediyorum umarım yapabilirim ilk 10000 disiplinden öte yol yok

Hocam tamamen ideal bir öğretmen yok ama başlangıç için bıyıklı matematik akabinde Eyüp b. İyidir. Bıyıklı Matematik'in eski tahta videolarını tercih edebilirsiniz, o başlangıç için daha uygun. Yeni videolarında sevmediğim şey çok fazla konuşması, Mert'e bağlamış biraz o da.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bu mu?

Geri
Yukarı