TYT matematik 30 net ve üstü yapma rehberi

samet266

Hectopat
Yapanlar nasıl yapıyor aklım hayalim almıyor. O upuzun yeni nesil sorular anlaşılması çok güç. Konuyu öğrendikten sonra eski tip kolay soruları yapabilsemde yeni nesil soruları yapamıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum özelliklede 30 net ve üstü yapanlardan.

Bence olay soruda ne anlatılmak istediğini kavramakta. Aslında soruyu ne kadar dolandırsa da orada anlatmak istediği şey iki bilinmeyenli bir denklem, basit eşitsizlik, açıortay gibi şeyler oluyor. Genelde matematikte denemelerde 1 veya 0 yanlış yapardım, sınavda da 1 ya da 2 tane dikkat hatası yaptım. Bunu yaparken fazla kaynak bitirmedim çünkü dönem başında da 3-4 yanlışın üstüne çıkmıyordum matematikte.
Aslında uzun sorular daha kolay oluyor. Mesela bu sene en uzun görünen sorulardan biri hoparlör sorusuydu ama 1 dakikadan kısa sürede çözülebilecek bir soruydu. Anlatmak istediği şey ise 18 eksiği 32'ye eşit ve 32'den küçük, 17 fazlası 66 ve 66'dan büyük sayıların toplamı. Yani ilk işlemde 50 ve 50'den küçük sayılar, 2. işlemde de 49 ve 49'dan büyük sayılar çıkıyor.
Bu sınavda soruların çoğu 2 bilinmeyenli denkleme çıktı. Sorular bence kolay-orta seviyedeydi, takıldığım soru olmadı mesela. Geçen senelere göre orijinal daha az soru vardı.
Bence sana tavsiyem 1-2 tane yeni nesil kaynak bitirip ( Acil Mat-Geo gibi ) yanlışlarında videodan hocanın nasıl düşündüğünü görmen. Sonra da deneme çözerek hızlanırsın.

@Camila
Peki matematik dışında diğer dersler için verebileceğin öneriler nedir acaba (bu arada eğer okullar açılırsa11.sınıfa başlayacağım bunun içinde tavsiyelerini bekliyorum.

Hocam 11. sınıf için dersleri dinlemeniz önemli, bence fiziğe ve kimyaya da iyi çalışın. Biyolojide de mantığı olan kısımları ( solunum, ekoloji ) anlarsanız 12'de ezber olan kısmı tekrar edip halledersiniz. Matematik ise bayağı kolaydı, trigonometriyi iyi oturtsanız yeterli bence. Onun dışında OBP önemlidir, sınav haftasında da çalışmalısınız. Ben bunu 10. sınıfta fark etmiştim, o yüzden şu an iyi bir OBP'em var.
Ben sizin 12 olduğuğunuzu düşünerek yazmıştım onları ama 11. sınıftayken de çok sıkı çalışsan arkadaşlarım vardı, onlar TYT'de gayet iyi yaptılar. İstersen 1 tane TYT matematik ve geomteri kaynağı da bitirebilirsin bu sene. Önceliğin 11. sınıf olsun yine de fazla çalışırsan 12'ye isteğin kalmaz :D

Kardeşim bol bol problem çözme olayı kolpa. 2 problem kitabı bitirdim fayda etmedi. Matematik denemesi çöz bol bol.

Yeni konular

Geri
Yukarı