TYT matematik için genel deneme vs branş denemesi

Tabii ki bence yapılması gerekiyor ama buna ayrılan süre ve süreç dengelenmeli. Her yanlışa odaklanıp zaman harcanması bana göre zaman kaybı ama tabii ki doğru yöntemle beraber yanlışlara bakılmalı. Özellikle denemeler bu iş için biçilmiş kaftan, yanlış yapılmış olan sorulara bakılıp yanlış yapılma nedeni belirlenmeli. Örneğin eğer soruda yapılmış hesaptaki dikkat hatasından veya dikkatsizlikten dolayı yapılmış bir yanlış varsa onun üzerine eğilip çok vakit harcamaya gerek yok diye düşünüyorum. Fakat yapılan yanlış, bakış açısı ve bilgi eksikliğine dayanıyorsa soru iyice incelenip o soruyu çözmek üzere bilgi sağlanması doğru olur.

Yanlış yapılan veya boş bırakılan sorularda da şöyle bir inisiyatif var, örneğin Acil yayınlarının problemler kitabında zorlayıcı bir soru var ki kendisi esaslı bir yayındır, öyle şeyler hazırlıyorlar ki ÖSYM'nin o eşiğe yaklaşması bile mümkün değil. Bu yayındaki yanlış yapılan her soruya ah vah ederek yaklaşılmamalı. Görüp uğraşınca o soruları anlıyorsunuz çünkü çoğu zaman branşındaki öğretmenler bile 3-5 dakika o sorularla uğraşıyor, sınavda ise soru başına 1.5 veya en fazla 2 dakikamız olsun süre yönetimine bağlı olaraktan. Sadece bir yayın için konuşmuyorum, bazı yayınlar öyle saçma sorular hazırlıyor ki imkanı yok sınavda çıksın. Böyle tip sorulara genelde "Sınavda çıkmaz bu!" deyip geçtim :D. Şükür ki hiçbir zaman öyle sorularla da bir daha karşılaşmadım.

Yani özetle çalışan kişinin daha çok yoğunlaşması gerektiğini hissettiği yanlışlara ve boşlara yönelmesi doğru olur, hangi sorulara ve yanlışlara daha çok zaman ayırması gerektiği inisiyatifi kişiye kalmıştır.
Anladım hocam teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı