TYT Nasıl Geçti?

Konuyu takip ediyorum ve dikkatimi bir şey çekti. Sınava neden Türkçe, sosyal gibi derslerden başladığınızı anlamadım. Bu derslerin soruları genelde paragraf olur ve uzundur. Bir yandan hızlıca okumanız gerekirken bir yandan mantığınızla düşünüp beyin fırtınası yapmanız gerekir. Bunlar art arda yapıldığında beyni yorar ve doldurur.

Ben olsam sayısal derslerden yani matematik ve fenden başlayıp Türkçe ve diğer sözel dersler için hesapladığım süreyi bırakırdım. Suyumu içip bir derin nefes alırdım ve onlara geçerdim.

Hocam matematik paragraf gibiydi matematikden başladıktan sonra Türkçe çözesin gelmiyor bir de herkes Türkçe ile başladıgı için ortam sessiz oluyor millet matematik çözerken Türkçe çözmek çok zor çok ses oluyor.

Sayısal çözerken ses mi çıkıyor? :D Rahatsız edecek bir sesin çıkmasına gözetmenler nasıl müsaade ediyor?

Hocam, hani şu meşhur işlem yaparken kalem ucunun kağıtla seri bir şekilde temas etme sesi var ya ondan bahsediyor herhalde arkadaş 😀.

Konuyu takip ediyorum ve dikkatimi bir şey çekti. Sınava neden Türkçe, Sosyal gibi derslerden başladığınızı anlamadım. Bu derslerin soruları genelde paragraf olur ve uzundur. Bir yandan hızlıca okumanız gerekirken bir yandan mantığınızla düşünüp beyin fırtınası yapmanız gerekir. Bu da art arda yapıldığında beyni yorar ve doldurur.

Ben olsam sayısal derslerden yani matematik ve fenden başlayıp Türkçe ve diğer sözel dersler için hesapladığım süreyi bırakırdım. Suyumu içip bir derin nefes alırdım ve onlara geçerdim.
Ters düşünüyorsun. Zaten anlaman gerektiği için Türkçe'den başlıyorsun. Sınavın sonundaki bir beyinle o upuzun paragrafları anlayıp aklında tutman çok daha zor olur. Ayrıca sözel kısmın bitme süresi sayısal kısma göre daha stabildir. Matematik için ayıracağın süreyi hesap etmek Türkçe'ye göre daha zordur bu yüzden matematik için sınav sonunda kalan süreye göre çözmek çok daha mantıklıdır. Türkçe'de 50dk dersin 60dk dersin ama matematikte öyle bir şey deme şansın yoktur. (Eğer sayısalın çok harika süper değilse). Ve Türkçe testi genelde daha bayıcı ve sıkıcı oluyor. 50 dakikada bitirebileceğin Türkçe'yi 60-70 dakikada bitirmene sebep olabiliyor.

Hocam hani şu meşhur işlem yaparken kalem ucunun kağıtla seri bir şekilde temas etme sesi var ya ondan bahsediyor arkadaş 😀.

Daktilo gibi mübarek görende nasayı hackliyor zannedecekler çözmeye çalışıyor çözemiyor kalemi masaya bırakıyor geri alıyor siliyor silerken masayı sallandırıyor masa gıcırdıyor gülmemek için zor tuttum.[Evde Paragraf çözerken müzik dinliyorum]

Ters düşünüyorsun. Zaten anlaman gerektiği için Türkçe'den başlıyorsun.
Kişiden kişiye değişen bir şey. Ben söylediğim taktiği yapardım hep. Mat ve fen gibi devlerin bitmesinin verdiği rahatlık saniyesinden beynimi boşaltırdı ve sözele de odaklanırdım.

Kitap okuyan, paragraflarla haşır neşir biriyseniz kolay kolay da karmaşa yaşamazsınız. Dil bilgisinden çok paragraf sorusu çözmek, okumayı hızlandırmak önemli. Matematiği bile Türkçe gibi soruyorlarsa biraz bu bilgileri sorgulamak lazım.

Kişiden kişiye değişen bir şey. Ben söylediğim taktiği yapardım hep. Mat ve fen gibi devlerin bitmesinin verdiği rahatlık saniyesinden beynimi boşaltırdı ve sözele de odaklanırdım.

Kitap okuyan, paragraflarla haşır neşir biriyseniz kolay kolay da karmaşa yaşamazsınız. Dil bilgisinden çok paragraf sorusu çözmek, okumayı hızlandırmak önemli. Matematiği bile Türkçe gibi soruyorlarsa biraz bu bilgileri sorgulamak lazım.

Hocam bu sınavda türkçeyi felsefe gibi matematigi Türkçe gibi hazırlamışlar normalde 28 paragraf 12 dil bilgisi sorusu olurdu bu sene 35 paragraf 5 dil bilgisi sormuşlar ve sorular çok çelişkiliydi ben paragraf konusunda kendimi çok iyi eğittigimi düşünürdüm ama adamlar sormuş verdikleri 30 dkyı 1 saat olarak geri aldılar.

Neden öyle diye sordunuz cevapladım. Kişiden kişiye elbet değişir ama genellikle böyle yapılmasının sebepleri bunlar. Sizin düşüncenizde matematikten başlamak daha iyi.

Konuyu takip ediyorum ve dikkatimi bir şey çekti. Sınava neden Türkçe, Sosyal gibi derslerden başladığınızı anlamadım. Bu derslerin soruları genelde paragraf olur ve uzundur. Bir yandan hızlıca okumanız gerekirken bir yandan mantığınızla düşünüp beyin fırtınası yapmanız gerekir. Bunlar art arda yapıldığında beyni yorar ve doldurur.

O maalesef öyle olmuyor. Matematik ve Fenden çıkınca yorgun oluyorsunuz ve Türkçe patlıyor...

Yeni konular

Geri
Yukarı