TYT Türkçe için YouTube kanalı önerisi

Kendi sınav notunun iyiliğini düşünüyorsan Rüştü Hoca'ya yaklaşma. Kadir Gümüş fazlasıyla yetecektir. Verdiği taktikler tam anlamıyla bir balon, 2020 YKS sınavında Rüştü'ye güvenenler patladı. Hatırlatayım dedim :p
Kadir Gümüş çok iyi ancak geçenlerde videoda kafam karıştı.
Mesela bir videoda çokluk ekleri, isme gelir dedi.
Bir örnek verdi. Örnekte "vergiler" kelimesi. Şimdi bu kelimeyi incelendiğinde kelimenin kökü "ver"
Kelime fiil kökü.
O videoyu izlerken ya bu çokluk eki isme gelmiyor mu diyordum ancak "ver" keliesini yanındaki "gi" kelimesi yapım eki olduğu için kelimenin türünü değiştirip isim yapıyor ondan dolayı "ler" eki geliyor.
Şimdi bu kısım bazılarına basit bazılarına da zor gelebilir. Oradaki ufak bir detay kafa karışıklığına sebep olabiliyor.
Türkçe basit gibi gözüküyor ilk başta ama kelimeyi etine butuna ayırdığında afallama durumu çok oluyor.

Türkçe de fazla detaya girmek iyi değildir ancak bu kafa karıştıran hususlar çok kötü oluyor ya.

@youtuberadayi, dediğim gibi her kanal olabilir ancak kesinlikle Rüştü olamaz, olmamalı da. Bilmem ne taktiği diyor, verdiği hiçbir taktik tutmuyor. Ben Rüştü'yü okullardaki dil hocalarına benzetiyorum. Diyeceksiniz ne alaka, şu şekilde söyleyebilirim ki eski taktiklerle sınava hazırlıyorlar.

Örneğin, okullardaki dil hocaları gramere çok önem veriyor. Evet, sınavda da gramerin bir yeri var ancak yüzde olarak baz alacak olursak yüzde 10'dur. Yüzde 90'lık kısmı hiçe sayıyor bu hocalar ve kendi girdiği senedeki gibi sınava hazırlıyorlar.

Türkiye'de yaşıyoruz, her sene değişen bir sistemde eski sisteme göre sınava hazırlıyorlar. Kaldı ki çoğunun sınav deneyimi bile yok. Veriyorlar kitabı, şuradan çalış. Şunu yap, bunu yap ama çocuğa nasıl yapacağını göstermiyorlar mesela. Rüştü'de eski taktiklere göre sınava hazırlıyor, o taktikler artık sınavda tutmuyor. 2020'de gördük, ÖSYM çok ters köşe yaptı.

Bilmem paragrafın sonunu oku, başını okuma falan falan kaldı ki öyle paragraflardı ki paragrafın tamamını okumadan soruyu anlayamıyordun. Demek istediğim o taktikler eskide kaldı, o adam hariç her kanal olabilir. Kendi iyiliğinizi düşünüyorsanız o adama pek yaklaşmayın. Hatırlatayım, 2020 sınavında ona güvenenler patladı.

@youtuberadayi, dediğim gibi her kanal olabilir ancak kesinlikle Rüştü olamaz, olmamalı da. Bilmem ne taktiği diyor, verdiği hiçbir taktik tutmuyor. Ben Rüştü'yü okullardaki dil hocalarına benzetiyorum. Diyeceksiniz ne alaka, şu şekilde söyleyebilirim ki eski taktiklerle sınava hazırlıyorlar.

Örneğin, okullardaki dil hocaları gramere çok önem veriyor. Evet, sınavda da gramerin bir yeri var ancak yüzde olarak baz alacak olursak yüzde 10'dur. Yüzde 90'lık kısmı hiçe sayıyor bu hocalar ve kendi girdiği senedeki gibi sınava hazırlıyorlar.

Türkiye'de yaşıyoruz, her sene değişen bir sistemde eski sisteme göre sınava hazırlıyorlar. Kaldı ki çoğunun sınav deneyimi bile yok. Veriyorlar kitabı, şuradan çalış. Şunu yap, bunu yap ama çocuğa nasıl yapacağını göstermiyorlar mesela. Rüştü'de eski taktiklere göre sınava hazırlıyor, o taktikler artık sınavda tutmuyor. 2020'de gördük, ÖSYM çok ters köşe yaptı.

Bilmem paragrafın sonunu oku, başını okuma falan falan kaldı ki öyle paragraflardı ki paragrafın tamamını okumadan soruyu anlayamıyordun. Demek istediğim o taktikler eskide kaldı, o adam hariç her kanal olabilir. Kendi iyiliğinizi düşünüyorsanız o adama pek yaklaşmayın. Hatırlatayım, 2020 sınavında ona güvenenler patladı.
Bende Rüştü hocayı önermiyorum.
Bana kalırsa önereceğim tek hoca varsa Kadir Gümüş. Diğer hocalar da var ama onların hem videosu çok uzun hem de kafa karışıklığına sebebiyet veriyor.

Ben Gizem Ural diye hoca var ondan çalışıyorum. Tek sıkıtısı soru çözmemesi yoksa konu anlatışı iyi.
Şimdi Kadir Gümüş, dil bilgisi kampı videoları başlattı. Ondan sonra da orayı izleyip soruyla pekiştirmeyi düşnüüyorum

@youtuberadayi, dil bilgisi kampına göz gezdirmiştim. Gerçekten fena değil, o adama güvenip üstüne de bir şeyler katmaya çalışanların Türkçe'de sıkıntı çekeceğini açıkçası sanmıyorum ve Rüştü'ye bu sene güvenenler de patlayacak zaten. Bundan çok eminim, artık sınavın bir taktiği vs. yok. Ufak tefek teknik taktik olabilir ancak onda da çok pratik ve çok soru çözmek şart. Kısacası artık taktiklik bir durum kalmadı.

@youtuberadayi, dil bilgisi kampına göz gezdirmiştim. Gerçekten fena değil, o adama güvenip üstüne de bir şeyler katmaya çalışanların Türkçede sıkıntı çekeceğini açıkçası sanmıyorum ve rüştü'ye bu sene güvenenler de patlayacak zaten. Bundan çok eminim, artık sınavın bir taktiği vs. yok. Ufak tefek teknik taktik olabilir ancak onda da çok pratik ve çok soru çözmek şart. Kısacası artık taktiklik bir durum kalmadı.

Aynen yalnız kadir gümüşün kamp videosu nasıl bilmiyorum. Normal genel video gibi mi anlatıyor? Kapsamlı mı?

@youtuberadayi, hocam ben de öğrencilerime ve foruma öneri vs. yapmak için bir göz ucuyla göz atmıştım. Önce konuyu anlatıyor, ardından da soru çözüyor o konu hakkında.
Ben normalde KPSS'ye gireceğim. Önce Gizem Ural'dan bitireyim sonra ona bakayım diyorum. Genel videolarına bakayım olmadı. Genel videolarına ilk baktım bazı yerler eksik kalmış gibi hissettim. O eksiği kapatayım sonra direk Kadir Gümüş'e döneceğim

@youtuberadayi, KPSS ve TYT arasında dil bilgisi konusunda aslında bir fark yok. Daha doğrusu direkt dil bilgisinde bir fark yok. Kaldı ki soruları gene ÖSYM hazırlıyor, hazırlayan gene aynı kuruldur. Sadece soru farklılığı olur, mantık gene aynı mantık. Dolayısıyla Kadir Gümüş'ten izlemek problem oluşturmayacaktır.

@youtuberadayi, KPSS ve TYT arasında dil bilgisi konusunda aslında bir fark yok. Daha doğrusu direkt dil bilgisinde bir fark yok. Kaldı ki soruları gene ÖSYM hazırlıyor, hazırlayan gene aynı kuruldur. Sadece soru farklılığı olur, mantık gene aynı mantık. Dolayısıyla Kadir Gümüş'ten izlemek problem oluşturmayacaktır.
Yok ondan ötürü bir problem yok ancak bazı anlattığı yeri anlayamadım başka hocadan dinleyeceğim şimdilik sonra pekiştirmek adına onu izlerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı