TYT'ye girilmeli mi?

Bölümün sadece 4 yıllık olması gidilebilir olduğunu göstermiyor, insanlar düşük puanlı bölümlerden çıkıp. Üniversite mezunuyuz iş yok diye ağlıyorlar.

Açıkçası TYT puanınız düşük, umudunuzu kırmak istemiyorum ama seneye TYT'ye de bir daha çalışmanızı öneririm. Sonuçta kötü bir üniversiteye giderseniz önünüzde sizden daha iyi üniversiteden mezun olmuş rakipleriniz olacak ve sonuçta tıp okumadığınız için diplomanızın da önemi büyük.

İstediğim yer öyle çok yüksek bir yer değil Karabük üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği İngilizce istiyorum AYT ye fazla bakamadığım için 304 bindeyim bu sene full AYT çalışsam yada bu sene 2 sınava da girip mesela TYT den geçen seneye göre düşük aldım hangisi geçerli oluyor girdiğim sınavın puanı mı? Yoksa daha yüksek olan mı?

Okul puanının ortalama 45 olduğunu düşünürsek 260 puan almışsın. Sence "mühendis" dediğimiz kişi böyle mi olmalı? Ki her şeyi geçtim bu sene tercih yapmamışsın dediklerinden anlaşıldığı kadarıyla; Bu durumda seneye de TYT'ye gir, zaten yüksek olan "PUAN" geçerli olacaktır. Bazı kişiler sıralama olduğunu sanıyor, sıralama değil puan. Zaten koskoca bir yılın var çalışmak için. Matematiğe ve fene sıfırdan başlamalısın. Demek istediğim en ufak eksiğin varsa görüp tamamlamış olursun zaten hızlı geçersin oraları. Bunun dışında günde x miktar paragraf sorusu TYT için yeterli olacaktır. Okulundaki edebiyat hocana danış, senin seviyeni biliyordur sana bir sayı söyler; Sen de onu yavaş yavaş artırırsın. İnan bana çok işe yarıyor. Ben çok kitap okuyan biri olarak saçma saçma hatalar yaptım Türkçede. Sınavın senden istediği, beklediği paragraf sorusu çözmen. Diyeceksin dil bilgisi ne olacak. Zaten yarısı bildiğin basit konuları. Diğer yarısını da istiyorsan araya sıkıştıracaksın, sana kalmış. Mesela ben sınavda fiilimsi yazan soruyu görür görmez geçtim. Onun dışındaki her soruyu okudum. Tabi kapasite denen bir şey de var. Başkasının 1 günde öğrendiğini sen 15 günde bile öğreniyor olabilirsin. Başarını bu da çok etkiler, sabret çalış. Umarım istediğin gibi olur; Başarılar.

Aklı olan ''SADECE'' matematik çalışırmış eğer sistem aynı şekilde devam ederse sana tek tavsiyem sadece matematik çalış.
Bu biraz yanlış bir algı bence. Sorulara baktım. Türkçe ve matematikte doğru düzgün bilgi sorusu yok. Hep mantık sorusu, okuduğunu anlama tarzı sorular ve çok komik derecede kolay. Sadece zaman sıkıntı olabiliyor. Genellikle Fen ve Tarih-Coğrafya'da bilgiyi de kullanarak yorum giriyor işin içine. Evet matematik de öyle ama bence özellikle matematikte daha az bilgi gerekiyor sorular çözmek için. Temel şeyleri bilmek yeterli. Kısacası, mantığı kavramak için çok çalışılmalı, evet ama bilgi sorularını kaçırmamak lazım. O yüzden dengeli çalışmak en yararlısı olur.

Aklı olan ''SADECE'' matematik çalışırmış eğer sistem aynı şekilde devam ederse sana tek tavsiyem sadece matematik çalış.

Sadece matematik ile böyle oluyor beyefendi. Bilip bilmeden konuşmasak iyi olur sanki. Matematik dahil çalışmadım, Çalışan biri hepsini doğru yapsa çok fark etmiyor, en azından benim hedefim için. Oturup her şeye paşa paşa çalışacaksın. Milletin dediği yok matematik artık farklı laflarına da kanma. Nereden öğrenirsin bilmem ama "Gerçek Matematik" dediğim bir olay var. Tanım ve ispata dayalı, neyin nereden geldiğini öğrenmek suretiyle oluyor. Ya da boş ver; Otur formül ezberle sen. Sonra da giremedim, bu matematik değil diye ağlama devam et.

Ekran Görüntüsü (3).png

Sadece matematik ile böyle oluyor beyefendi. Bilip bilmeden konuşmasak iyi olur sanki. Matematik dahil çalışmadım, Çalışan biri hepsini doğru yapsa çok fark etmiyor, en azından benim hedefim için. Oturup her şeye paşa paşa çalışacaksın. Milletin dediği yok matematik artık farklı laflarına da kanma. Nereden öğrenirsin bilmem ama "Gerçek Matematik" dediğim bir olay var. Tanım ve ispata dayalı, neyin nereden geldiğini öğrenmek suretiyle oluyor. Ya da boş ver; Otur formül ezberle sen. Sonra da giremedim, bu matematik değil diye ağlama devam et.

Eki Görüntüle 324598
Diploma notun 65 OBP 335 olan iyi matematikli bir sonuç belgesini önüme kanıt olarak sunarken ağlaması gerekenin sen olduğuna inanıyorum.
Bu biraz yanlış bir algı bence. Sorulara baktım. Türkçe ve matematikte doğru düzgün bilgi sorusu yok. Hep mantık sorusu, okuduğunu anlama tarzı sorular ve çok komik derecede kolay. Sadece zaman sıkıntı olabiliyor. Genellikle Fen ve Tarih-Coğrafya'da bilgiyi de kullanarak yorum giriyor işin içine. Evet matematik de öyle ama bence özellikle matematikte daha az bilgi gerekiyor sorular çözmek için. Temel şeyleri bilmek yeterli. Kısacası, mantığı kavramak için çok çalışılmalı, evet ama bilgi sorularını kaçırmamak lazım. O yüzden dengeli çalışmak en yararlısı olur.
Sanırım durumu şu şekilde açıklayabilirim:Edebiyat Tarih Coğrafya gibi alanlarda mükemmele yakın sonuç çıkardım. Onlarca kitap yüzlerce konu çalışması ve binlerce sözel soru çözdüm sınava hazırlık dönemimde.... Benden 15 daha fazla matematik yapıp benden yaklaşık 40 sözel sorusu eksik yapan arkadaşım 20 bin sıra önümde. Anlatmaya çabaladığım şey buydu.

Diploma notun 65 OBP 335 olan iyi matematikli bir sonuç belgesini önüme kanıt olarak sunarken ağlaması gerekenin sen olduğuna inanıyorum.

Diploma notu ya da matematik için bir kere olsun kitap açmadım. Dediğiniz şekilde sadece matematik çalışmış olsam hepsini doğru yaptığımı farz etmiş oluruz. Sıralamam 38500 civarı olurdu. OBP olayına gelecek olursak konuyu açan arkadaşın puanı belli. O puanı yapan kişinin çok farklı OBP'ye sahip olduğunu sanmıyorum.

Diploma notu ya da matematik için bir kere olsun kitap açmadım. Dediğiniz şekilde sadece matematik çalışmış olsam hepsini doğru yaptığımı farz etmiş oluruz. Sıralamam 38500 civarı olurdu. OBP olayına gelecek olursak konuyu açan arkadaşın puanı belli. O puanı yapan kişinin çok farklı OBP'ye sahip olduğunu sanmıyorum.
Sevgili dostum inan tartışmak istemiyorum. Sadece 40 soruluk bir sözel doğrusunun 17 matematik doğrusundan nasıl daha düşük olabileceğini kafam almıyor. Sistem bozulmadığı taktirde matematik pırlanta değerinde olmaya devam edecektir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı