TYT'ye nasıl çalışılmalı?

ZesuN

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu an 11.sınıfım ve TYT konularını bitirmeye çalışıyorum. Yaza 3 ayım kaldı en azından 11.sınıf bitene kadar 12.sınıfta az da olsa rahat etmek için TYT konularını bitirmek istedim fakat çalışma düzenini bir türlü oturtamadım. Sorun tam olarak şu, konulara nasıl başlayacağımı bir türlü kavrayamadım. Bir diyorum tüm Türkçe konularını bitireyim sonra diyorum gün gün farklı derslerle gideyim fakat kafam karıştı. Şimdiye kadar sadece 1 paragraf kitabı bitirdim ve farklı derslerden testler çözdüm. Konu videoları olarak da TYT Türkçe için yazım kuralları videoları izledim. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Aynı durum bende de var, dokuzuncu sınıfta hiç okula gitmedik. dokuzuncu sınıf bilgim sıfır. on birinci sınıfta Adana'da oturduğum için okul bu hafta açıldı, kimse gelmiyor. dört kişi sınıf. Dolayısıyla pek ders işlenmiyor. Boktan bir lise hayatı geçirdim.

Aynı durum bende de var, dokuzuncu sınıfta hiç okula gitmedik. Dokuzuncu sınıf bilgim sıfır. On birinci sınıfta Adana'da oturduğum için okul bu hafta açıldı, kimse gelmiyor. Dört kişi sınıf. Dolayısıyla pek ders işlenmiyor. Boktan bir lise hayatı geçirdim.

Aynen öyle hocam. Korona 9.sınıfı yedi zaten 10.sınıfın da yarısını okudum gibi bir şey oldu 2-3 defa sınıfça kapandık bazen karantina sınıfına alındık vs. 11.sınıfa doğru düzgün TYT bilgileri olmadan yani temel olmadan AYT'ye geçtik. İnan bana matematikte eski konuları bilmediğimden hiçbir şey anlayamıyorum.

Bana kalırsa ilk başta bir TYT denemesine gir. Muhtemelen girmiş olabilirsin, denemede hangi derste hangi konuları yapamıyorsan o konulara çalış. Mesela Matematik'te mantık sorusunu veya Türkçedeki sıfat-edat-zarf sorusunu yapamıyorsan, buradaki eksiğini gidererek net kazanabilirsin.

Temeli olanlar için baştan başlamanın pek gerekli olduğunu düşünmüyorum ama 11. sınıfta olduğun için, verimli olacağını düşünüyorsan bu yolu takip edebilirsin.

Bana kalırsa ilk başta bir TYT denemesine gir. Muhtemelen girmiş olabilirsin, denemede hangi derste hangi konuları yapamıyorsan o konulara çalış. Mesela Matematik'te mantık sorusunu veya Türkçedeki sıfat-edat-zarf sorusunu yapamıyorsan, buradaki eksiğini gidererek net kazanabilirsin.

Temeli olanlar için baştan başlamanın pek gerekli olduğunu düşünmüyorum ama 11. sınıfta olduğun için, verimli olacağını düşünüyorsan bu yolu takip edebilirsin.
Denemeye girdim hocam ve matematikten hiçbir şey yapmadım sayılır.Çünkü bilmediğim bayağı bir konu vardı. Türkçe ve sosyal derslerden yine iyi net çıkarmıştım.Fen derslerinde ise bir tek kimyada zorlandım ondada mol kavramlarını bilmiyordum oradan kaybettim.

• Her gün 20-30 paragraf sorusu.
  • Her gün 20-30 problem sorusu.
  • Pazartesi TYT Matematik ve TYT Tarih.
  • Salı TYT Matematik ve TYT Coğrafya.
  • Çarşamba TYT Matematik ve TYT Kimya.
  • Perşembe TYT Fizik.
  • Cuma TYT Matematik ve TYT Biyoloji.
  • Cumartesi ve Pazar hafta içindeki derslerin tekrarı.
  • Tekrar çok önemli, atlama ve soru çöz.
Derslere çalışmaya baştan başla ve Temmuz'un sonunda bitecek diye ayarla. Ağustos ayında AYT çalışmaya başlarsın. 4 ay boyunca TYT çalışacağını düşünerek ilerle. 4 ayda TYT biter ancak günde yarım saat çalışarak bitmez. Ana odağının TYT olması lazım. Eğer bildiğin konu varsa ufak göz atıp geç, vakit kaybetme ama bilmediğin konuları hakkıyla öğren. Her dersten en az 2 soru bankası (biri kolay-orta, biri orta-zor) çözmeye çalış.
İlk iki ay deneme çözmeni önermiyorum ancak sonrasında her hafta sonu 2 deneme çöz ve eksiklerini analiz et.
Konu anlatımlı kitapların da ise yarayabileceğini düşünüyorum. Çoğu zaman video ile gideceksindir muhtemelen, boş boş izleme. Not al ya da takip edebileceğin PDF çıktısı varsa önemli yerleri işaretle. Boş boş izleyince bir şeyi unutunca dönüp bakabileceğin yazılı bir şey olmuyor ve çabuk unutuyorsun.

• Her gün 20-30 paragraf sorusu.
  • Her gün 20-30 problem sorusu.
  • Pazartesi TYT Matematik ve TYT Tarih.
  • Salı TYT Matematik ve TYT Coğrafya.
  • Çarşamba TYT Matematik ve TYT Kimya.
  • Perşembe TYT Fizik.
  • Cuma TYT Matematik ve TYT Biyoloji.
  • Cumartesi ve Pazar hafta içindeki derslerin tekrarı.
  • Tekrar çok önemli, atlama ve soru çöz.
Derslere çalışmaya baştan başla ve Temmuz'un sonunda bitecek diye ayarla. Ağustos ayında AYT çalışmaya başlarsın. 4 ay boyunca TYT çalışacağını düşünerek ilerle. 4 ayda TYT biter ancak günde yarım saat çalışarak bitmez. Ana odağının TYT olması lazım. Eğer bildiğin konu varsa ufak göz atıp geç, vakit kaybetme ama bilmediğin konuları hakkıyla öğren. Her dersten en az 2 soru bankası (biri kolay-orta, biri orta-zor) çözmeye çalış.
İlk iki ay deneme çözmeni önermiyorum ancak sonrasında her hafta sonu 2 deneme çöz ve eksiklerini analiz et.
Konu anlatımlı kitapların da ise yarayabileceğini düşünüyorum. Çoğu zaman video ile gideceksindir muhtemelen, boş boş izleme. Not al ya da takip edebileceğin PDF çıktısı varsa önemli yerleri işaretle. Boş boş izleyince bir şeyi unutunca dönüp bakabileceğin yazılı bir şey olmuyor ve çabuk unutuyorsun.

Tamamdır hocam teşekkür ederim dediğiniz gibi uygulamaya çalışacağım. Videoları izlerken zaten not alıyordum onun dışında sanırım tek eksiğim bazı test kitaplarım yok onları tamamlayınca olacağını düşünüyorum.Önerileriniz için sağolun.

Geri
Yukarı