Ubuntu 19.10 görüntü kalitesi ve yırtılma problemi

Bazen Linux dağıtımlarında G-sync / Freesync ayarı açık olunca bunu yapabiliyor. Açıksa kapatıp deneyebilirsin.

Firefox tarayıcısından yeni sekme açın ve adres kısmına "about:config" yazın. Sonra arama kısmına "layers.acceleration.force-enabled" yazın ve false olan değeri true yapın. Sonra Firefox'u kapatıp açın.

Bu yırtılma oyunlarınızda veya başka programlarda oluyor mu?
Kaynak kullanımı ekran görüntüsündeki gibi. Chrome CPU kısmı 60 ile 85 arası gidip geliyor arada 95 oluyor.
Ubuntu 18.04 sürümünüde kullandım aynı sorun orada da vardı.
Eki Görüntüle 468387Eki Görüntüle 468390
Attığınız görsel dediğim şeyi kısmen kanıtlıyor gibi ekran kartının kullanılması gerektiği işlemlerde işlemci kullanıldığı için böyle oluyor.

@apkalipto ppa üzerinden driver'i kurarak deneyebilirmisiniz?
Bash:
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-(buraya sürüm numarası yazılacak) nvidia-settings

Bunu kullanarak 440 sürüm sürücüyü kurdum fakat sorun hala devam ediyor.
Nvidia driver 390.48'ı kurup, sudo nano /etc/modprobe.d/zz-nvidia-modeset.conf'a options nvidia_drm modeset=1 şunu ekleyip kapatır mısın, ardındna sudo update-initramfs -u ve sistemi kapat aç

Bunu yaptım Ubuntu siyah ekranda kaldı açılmıyor.
Bazen Linux dağıtımlarında G-sync / Freesync ayarı açık olunca bunu yapabiliyor. Açıksa kapatıp deneyebilirsin.

Sanırım açık değil.

Ekran Görüntüsü - 2019-12-04 14-00-32.png
Ekran Görüntüsü - 2019-12-04 14-00-32.png

Firefox tarayıcısından yeni sekme açın ve adres kısmına "about:config" yazın. Sonra arama kısmına "layers.acceleration.force-enabled" yazın ve false olan değeri true yapın. Sonra Firefox'u kapatıp açın.

Bu yırtılma oyunlarınızda veya başka programlarda oluyor mu?

Attığınız görsel dediğim şeyi kısmen kanıtlıyor gibi ekran kartının kullanılması gerektiği işlemlerde işlemci kullanıldığı için böyle oluyor.

Firefox dahada bozuldu bunu yapınca. Sistem genelinde bu bozukluk mevcut ama Chrome gibi kendi yüklediğim programlarda daha belirgin.

Son düzenleme:
Terminale girip "systemctl --failed" yazıp çıktısını buraya gönderebilir misiniz?
Aynı şeyi "sudo journalctl -p 3 -xb" için de yapın. (Bu komut Ubuntu'da mevcut mu emin değilim fakat journalctl varmış o yüzden bu komutunda çalşıyor olması lazım)

Bir de Ubuntu yerine Manjaro deniyebilir misiniz? Ben de Ubuntu kullanırken videolarda hafif yırtılma oluyordu ama bu kadar ciddi değildi.

Son düzenleme:
Terminale girip "systemctl --failed" yazıp çıktısını buraya gönderebilir misiniz?
Aynı şeyi "sudo journalctl -p 3 -xb" için de yapın. (Bu komut Ubuntu'da mevcut mu emin değilim fakat journalctl varmış o yüzden bu komutunda çalşıyor olması lazım)

Bir de Ubuntu yerine Manjaro deniyebilir misiniz? Ben de Ubuntu kullanırken videolarda hafif yırtılma oluyordu ama bu kadar ciddi değildi.
Kusura bakmayın da manjaro da aynı şeyin laciverti, daha sağlıklı bir distro kullanmanızı öneririm. ArcoLinux bunlardan biri, biraz daha kendinizi zorlayıp arch linux da kurabilirsiniz. Ubuntu genel olarak sorunlu bir dağıtım ben de kullanıyorum sürekli bir yerlerden patlak veriyor.

Kusura bakmayın da manjaro da aynı şeyin laciverti, daha sağlıklı bir distro kullanmanızı öneririm. ArcoLinux bunlardan biri, biraz daha kendinizi zorlayıp arch linux da kurabilirsiniz. Ubuntu genel olarak sorunlu bir dağıtım ben de kullanıyorum sürekli bir yerlerden patlak veriyor.
Keşke herkes Arch Linux'a zor gözüyle bakmasa da önerebilsek 😄

Şuan Manjaro Gnome üzerindeyim burada da sorun var. Videolardaki yırtılma sorununu nvidia ayarlarında çözmeyi başardım fakat devam eden sorun pencereleri boyutlandırırken, sağ sola çekerken veya taşırken devam ediyor. Chrome, Firefox gibi programlarda daha yoğun. Sistem pencerelerinde daha az.

Kod:
[mustafa@manjaro ~]$ systemctl --failed
0 loaded units listed.
[mustafa@manjaro ~]$ sudo journalctl -p 3 -xb
[sudo] password for mustafa:
-- Logs begin at Tue 2020-01-07 23:26:40 +03, end at Wed 2020-01-08 14:50:52 +0>
Oca 08 13:28:50 manjaro kernel: ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol>
Oca 08 13:28:50 manjaro kernel: ACPI Error: Aborting method \_SB.PCI0.SAT0.PRT0>
Oca 08 13:28:50 manjaro kernel: ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol>
Oca 08 13:28:50 manjaro kernel: ACPI Error: Aborting method \_SB.PCI0.SAT0.PRT0>
Oca 08 13:34:21 manjaro systemd-coredump[12418]: Process 12300 (pamac-manager) >

Stack trace of thread 12416:
                                                 #0  0x00007f996d775037 alpm_li>
                                                 #1  0x00007f996d775045 alpm_li>
                                                 #2  0x00007f996d775045 alpm_li>
                                                 #3  0x00007f996d775045 alpm_li>
                                                 #4  0x00007f996d77bad2 n/a (li>
                                                 #5  0x00007f996d77ebe5 n/a (li>
                                                 #6  0x00007f996d77ecfa n/a (li>
                                                 #7  0x00007f996e57a756 n/a (li>
                                                 #8  0x00007f996da4cbb1 n/a (li>
                                                 #9  0x00007f996ceb04cf start_t>
                                                 #10 0x00007f996d8a32d3 __clone>

Stack trace of thread 12415:
                                                 #0  0x00007f996d89e10b __mprot>
                                                 #1  0x00007f996d82ccc2 sysmall>

Verdiğiniz komutların manjarodaki çıktısı bu şekilde.
Başka da aklıma bir şey gelmedi benden bu kadar. Linux'u var ise onboard ekran kartın ile kullan.

i3 6098p işlemcim. Grafik işlemci var içerisinde ama nasıl geçeceğim?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı